Teknoloji

SpaceX, Starship Mk1 Uzay Gemisini Tanıttı

Uzayda koloni kurma fikrini gerçekleştirmek isteyen SpaceX, bu alanda en önemli girişimlere adım atan firmalardan biri olarak biliniyor. Firmanın bu konuda ne kadar iddialı olduğunu gösteren son örnek ise Starship Mk1 uzay gemisi oldu. Kısa süre önce SpaceX kurucusu Elon Musk tarafından tanıtımı yapılan Starship Mk1 uzay gemisiyle beraber, hem uzay yolculukları için planlar açıklandı hem de yeni uzay gemisi teknolojisi ortaya çıkmış oldu.

Starship Mk1 Uzay Gemisi Nasıl Özelliklere Sahip?

Daha önce tanıtılan roket modellerine göre, daha sert ve dayanıklı bir dış malzemeye sahip olan roket, çeliğin gücünden faydalanıyor. 50 metre uzunluğa sahip olan yeni prototip roket, 9 metre çapıyla da dikkat çekiyor.

Eski modellerde olduğu gibi raptor motorlarının kullanılacağı yeni rokette, motor gücünün arttırılacağı açıklandı. Toplamda 5350 ton itiş gücünü üretebileceği açıklanan Starship Mk1, bu yönüyle NASA’nın son roketinin iki katına kadar daha yüksek performans ortaya koymuş olacak.

150 ton gibi iddialı bir taşıma kapasitesiyle beraber öne çıkacak olan roketin, 100 kişiye kadar yolcu kapasitesi bulunacak. Bunun yanında 40 kabin ve 1 mutfak barındıran roket, 1 adet özel bir barınak alanına da sahip olacak. Yenilenmiş olan roketin en büyük avantajı ise tekrar kullanılabilir yapısı.

Zaten SpaceX firmasının bu kadar öne çıkmasını sağlayan da tekrar yüzeye iniş yapabilen roketleri sunması oldu. Aynı durum Starship Mk1 modeli için de geçerli olacak. Yine bu modelde de yeniden Dünya yüzeyine iniş imkanının sunulacağı açıklandı.

SpaceX, Starship Mk1 Uzay Gemisini Tanıttı

6 Ay İçinde Yörünge Testi Geliyor

Roketin denemeleri için çalışmaları hızlandırdıklarını açıklayan Elon Musk, çok kısa bir süre içerisinde kapsamlı testlerin başlayacağını duyurdu. İlk etapta 20 km mesafeye kadar çıkış testi yapılacak. 6 ay sonrasında Dünya yörüngesine çıkma testinin yapıldığını göreceğiz.

6 ay sonrasında yapılan testler başarılı olur ve roket geri inebilirse, takvim planı uygulanacak. Takvim planına göre Elon Musk, 2021 yılında Ay’a yolcu taşınabileceğini belirtiyor. Tabii ki tüm bunlar için testlerin başarı ile tamamlanması gerekiyor.

Şimdiden ilgi odağı olan Starship Mk1 uzay gemisinin, ne kadar başarı göstereceğini zamanla göreceğiz ancak uzay seyahatleri için biletlerin satılmaya başladığını da ekleyelim. Elon Musk etkinlik sırasında ilk bileti Japon bir milyardere sattıklarını açıkladı. Bu yönüyle baktığımız zaman, yeni roketin ya da diğer bir ifade ile uzay gemisinin şimdiden uzay çağını işaret ettiğini görebiliyoruz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu