Teknoloji

SpaceX, Starlink Uydularını Uzaya Gönderiyor

Elon Musk tarafından yapılan son açıklamalar, SpaceX firmasının belirlediği görevleri hayata geçirmeye başladığını gösteriyor. Firmanın en çok merak edilen görevi ise Starlink uydularıyla alakalı olan göreviydi. Çünkü bu uydularla beraber firmanın dünyanın hemen her yerine interneti ulaştırması mümkün hale gelecek. Tamamen ücretsiz internet kullanımı sunmasının da mümkün olabileceği söylenen uydular için ilk aşama geçtiğimiz yıllarda aşılmıştı.

Kısa bir süre önce firma Starlink uydularının belli bir kısmını uzaya göndermiş ve ilk çalışmaları yapmıştı. Şimdi ise ikinci parti uyduların gönderileceği açıklandı. Üstelik görevde kullanılacak olan roketlerle ilgili önemli detaylar söz konusu.

Starlink Uydularının Sayısı Artıyor

Yapılan açıklamaya göre 11 Kasım 2019 Pazartesi günü görev kapsamında, 60 adet Starlink uydusu uzaya gönderilecek. Daha önce gönderilen uydular gibi yörüngeye oturtulacak olan yeni uydular, biraz daha geniş bir alana internet sağlanmasına olanak verecek.

Tabii ki bu görevin ilk adımlarından biri olacak. Hedef toplamda 42 bin uydunun gönderilmesi. İlk 30 binlik parti için firmanın çoktan başvurusunu gerçekleştirdiği de açıklandı. Eğer başvuru kabul edilecek olursa, parti parti yeni uyduların gönderimi devam edecek.

Fırlatma görevinde yer alacak olan roket ise Falcon 9 olacak. Tekrar kullanılabilir roketlerden biri olan Falcon 9 roketinin, uyduları taşıdığını göreceğiz. Tabii ki roket, görevini tamamladıktan sonra yeniden yeryüzüne dönecek. En azından planların bu şekilde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Görevde herhangi bir aksilik yaşanmazsa, roketin geri dönmesi sağlanacak.

Burada önemli bir detay var. Daha önce paylaştığımız yazımızda Falcon Heavy roketlerinin fırlatılmasında kullanılan kalıpların, dünyaya geri dönüş videosunun paylaşıldığını belirtmiştik. Başarılı bir şekilde yeryüzüne geri dönen kalıpların, bu kez Falcon 9 roketlerinde kullanıldığını göreceğiz. Böylece aynı kalıplarla roketlerin atmosferden çıkarken korunması sağlanacak.

SpaceX, Starlink Uydularını Uzaya Gönderiyor

Starlink Projesi Dünya için Tehdit mi?

Buraya kadar olan kısımda görevden söz ettik. Fakat farklı bir konudan daha söz etmek gerekiyor. Bilim insanları SpaceX firmasının atılımından pek memnun değil. Öyle ki ilk parti uyduların gönderiminden sonra, uyduların çok parlak bir yüzeye sahip olduğu görüldü.

Bu da uzay araştırmaları için olumsuz bir etkene neden oldu. Ayrıca diğer uyduların etkilenmesi durumu da söz konusu. Bunu bir kenara bırakın, 42 bin uydunun gönderilmesi yörüngenin uzay çöplüğüne çevrilmesi anlamına geliyor. Bu yönde düşünceler ağır basıyor.

Firmanın eleştiri aldığını söylemek lazım. Tabii ki yörüngede 42 bin uydunun bulunması için firmanın başvurularının kabul edilmesi gerekiyor. Kararın nasıl olacağı merak konusu.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu