Teknoloji

SpaceX, Falcon Heavy Roketi için Yeni Video Paylaştı

Uzay odaklı şirketlerden biri olan SpaceX, son dönemde Mars üzerinde koloni kurma fikrine odaklanmış durumda. Bu hedef doğrultusunda yeniden kullanılabilir roketleri geliştirmeye başlayan firma, özellikle Falcon Heavy modelinde büyük oranda başarı elde etti. Uzayda koloni kurma fikrinin kilit noktasını, yeniden kullanılabilir roketler olarak gösteren SpaceX, bu yönde nasıl çalışmalar yaptığını da sürekli olarak paylaşıyor. Firma son olarak Falcon Heavy roketlerinin fırlatma sırasında ayrılan dış kalıplarının videosunu yayınladı.

Falcon Heavy Dış Kaplamaları Yeniden Kullanılacak

Arabsat-6A uydusunun uzaya gönderilmesi görevinde kullanılan roketin videosunu paylaşan firma, roketin dış kalıplarının nasıl ayrıldığını da göstermiş oldu. İşin dikkat çeken kısmı ise bu kalıpların yeniden yüzeye dönmüş olması.

Tıpkı roketlerde olduğu gibi dış kalıplarda da yeniden kullanım sağlanıyor. Videoda zaten buna örnek olarak paylaşılmış durumda. Videoda, roket uzaya gönderiliyor ve atmosfer dışına çıkmasıyla beraber dış kalıplar açılıyor.

Kalıpların ayrılması sonrasında roket hedefe doğru yoluna devam ederken, kalıpların paraşütleri açılıyor. Bu şekilde kalıplar, yeniden yeryüzüne indiriliyor. Dış kalıpların paraşütle beraber okyanuslar üzerinde kurulan özel alanlara indirildiğini ekleyelim.

Daha sonra bu dış kalıplar yeniden kullanılması adına merkeze taşınıyor. Tıpkı roketlerde olduğu gibi dış kalıpların da yeniden kullanılabildiğini görüyoruz. Bu şekilde firma hem maliyetleri düşürmüş oluyor hem de yeni görevler için tekrar hazırlık sürecine girmesine gerek kalmıyor.

Kalıplar Neden Kullanılıyor?

Merak eden kullanıcılar için bir detaydan da söz etmek istiyoruz. Roketi saran söz konusu kalıpların kullanım amacı, roketi korumak. Roketin atmosfer dışına çıkarken herhangi bir zarara uğramaması için kalıplar kullanılıyor. Atmosferin dışına çıkılması sonrasında ise roketin hareketini engellememek açısından kalıplar, ana roketten ayrılıyor. Kaplama ya da kalıp olarak isimlendirilen bu kısımlar, yeniden yeryüzüne indiriliyor.

Videosu paylaşılan Falcon Heavy kalıplarının Falcon 9 roketlerinin fırlatılması sırasında yeniden kullanılacağını da ekleyelim. Bir sonraki görev için firmanın kalıpları şimdiden hazırladığı açıklandı. Zaten Falcon 9 roketleri de yarın fırlatılacak.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu