Teknoloji

SpaceX Dragon Mekiği Uzaya Fare Taşıdı

SpaceX, uzay taşımacılığı konusunda en yetkin firmalardan biri olma yolunda ilerliyor. Firmanın bu konuda NASA ile anlaşmalar yaptığını görüyoruz. Falcon 9 roketlerinin fırlatıldıktan sonra yeniden Dünya yüzeyine inebilir bir yapıya sahip olması da firmanın bu konuda ne kadar iddialı olduğunu kanıtlamıştı.

Falcon 9 roketleri, yeni uzay kapsülleri derken firmanın yeni bir kargo kapsülü için testlere başladığı duyurulmuştu. SpaceX Dragon kargo kapsülleri için yapılan testler ise benzerlerinden çok farklı. Öyle ki bu kez SpaceX yeni kapsüllerle uzaya fare taşıdı. Testleri, uzaya fare taşıyarak gerçekleştiren firma, başarıyı da yakaladı.

SpaceX Dragon, Fare Testinde Başarılı Oldu

Geçtiğimiz hafta içerisinde fırlatılan yeni kapsül, uzaya süper fare adı verilen fareleri taşıdı. Normal farelere göre 2 katına kadar daha fazla kasa sahip olan süper fareler, bugün itibariyle hedefine ulaştı. Sadece 3 günlük bir sürede Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşan fareler için açıklama da yapıldı.

Yapılan ilk açıklama sonrasında kargo konusunda detaylardan söz edildiğini de ekleyelim. Her ne kadar SpaceX Dragon kapsüllerinin odak noktası fareler olsa da kargonun içerisinde sadece süper farelerin bulunmadığı da belirtildi. Bunun dışında kargo içerisinde Cimon adı verilen yapay zekalı bir robotun yer aldığı da duyuruldu.

Bira mayası için arpa taneleri, 120 bin haşere karşıtı solucan, astronotlar için hazırlanmış olan yılbaşı hediyeleri ve bazı astronot ihtiyaçlarının da yer aldığı kargonun toplam ağırlığı ise 3 ton olarak açıklandı. Uzaya malzeme taşıma konusunda yeni bir dönem başlatacak olan SpaceX Dragon kapsüllerinin bundan sonraki görevleri de şimdiden merak edilmeye başlandı. Henüz NASA tarafından verilmiş olan yeni bir görev yok.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu