Ana Sayfa Eğitim Söylev Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Söylev Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Söylev Türü

Hitabet sanatının önemli türlerinden olan söylev, diğer bir adıyla nutuk olarak anılır. Kelime anlamı bakımından söz, etkileyici söz sözleme sanatı olarak bilinen söylev genelde belirli bir topluluk karşısında o topluluğu etkilemek üzere yapılan konuşmalardır. Daha sonradan bu konuşmalar yazıya geçirilebilir. Bu sebeple hem yazılı hem de sözlü bir edebiyat türüdür.

Söylevde konuşma yapılırken dinleyen kitleyi etkilemek, coşturmak ve belirli bir duygu ve düşünceye yönlendirmek esastır. Bu sebeple belirli bir duygu ve düşüncenin karşıdaki kitleye geçmesini sağlamayı amaçlar. Bunu da hitabet gücüyle mümkün kılmayı sağlar. Sözlü bir kompozisyon türü olarak da anılan söylev hem söz hem de sesle birleşen bir sanat olarak dikkat çeker. Bu çerçevede söylevin asıl amacı ise sağlam bir hitabet gücü ve akıcı bir konuşmayla insanları galeyana getirmek, heyecanlandırmak ve coşturmaktır, bu sayede verilmek istenen duygu ve düşünceyi tam manasıyla karşı tarafa aktarmak olarak tanımlayabiliriz.

Söylev Türünün Tarihi

Eski Yunan ve Roma medeniyetlerinde söylev türüne büyük önem verilmiştir. Dönemin en ünlü söylevcileri hitabetleri kuvvetli şahısları bu medeniyetlerde yetişmiştir. Özellikle Cicero bu türün en önemli sanatçısı olarak anılır. Yine eski Yunan’da Demosthenes, Fransız edebiyatında Bousset ve Robespiyer dünya edebiyatındaki önemli söylevcilerdir.

Türk edebiyatında ise ilk defa Milli edebiyat çerçevesinde görülen söylev türü ilk başlarda siyasi ve askeri söylevler olarak kendini göstermiştir. Mehmet Akif, Halide Edip, Hamdullah Suphi ve Cumhuriyet döneminde Mustafa Kemal Atatürk en önemli söylevciler olarak anılabilir.

Söylevin Özellikleri

  • Tiyatro ile gelişen bir edebi tür olarak ortaya çıkmıştır.
  • Her yazı türünde söylevden yararlanmak mümkündür.
  • Söylevlerde söylenen sözler inandırıcı, söyleyiş biçimi ise etkileyici ve coşkunluk vericidir.
  • Söylevlerde kısa, net ve anlaşılır cümleler kurmak kitleleri etkilemek açısından oldukça önemlidir.
  • Söylev yapan kişi kitle karşısında anlattığı konuyu en ince ayrıntısına kadar bilir ve buna inanır. Bu çerçevede gayet inandırıcı ve ciddi bir şekilde nutkunu ilan eder.
  • Söylev esnasında sadece konuşmak ve anlatmak yetmez. Vücut hareketleriyle, jest ve mimiklerle bunları desteklemek gerekir.
  • Söylevcilerin en önemli özellikleri söylediklerine toplulukları inandırma kabiliyetleridir. İddialarını ispatlayarak toplulukta oluşan kuşkuyu ortadan kaldırırlar.
  • Söylevde gereksiz jestler, cümleler ve vurgular kullanmak söylevin akıcılığını olumsuz etkiler. Dolayısıyla söylevi dinleyen kitle de bu durumdan olumsuz etkilenmiş olur.
  • Söylevde dinleyici kitlenin kültür ve eğitim düzeyleri dikkate alınarak bir konuşma metni hazırlanır.
  • Söylev etkili bir şekilde ve vurguların en uygunu seçilerek heyecanlı ve coşkulu bir şekilde bitirilir.

Gazetecilik bölümü mezunu biri olarak kendimi teknoloji alanında özgür hissediyorum. Bu nedenle teknoloji, oyun bölümlerinde araştırmalar yaparak yazılarımı Help 724 sitesinde paylaşmaya başladım. Özellikle sosyal medya, uygulamalar, internet siteleri ve oyunlar alanında edindiğim bilgi ve tecrübeler sizlerle beraber olacak. Paylaştığım içerikler ile ilgili soru ve görüşlerinizi ileterek bana destek olabilir ve sizin isteklerinize yönelik içeriklerde hazırlayabilirim.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin