Sosyal Medya

Sosyal Medyada Random Ne Demek?

Sosyal medyanın öneminin ve etkisinin gün geçtikçe artması ile hayatımıza yeni tabirler girmeye başladı. Bunlardan bir tanesi de “random” kelimesi oldu. İngilizce olarak “rastgele” anlamı taşıyan bu kelime, sosyal medya kullanıcıları arasında oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Sosyal medyada “random” herhangi bir anlam gözetmeksizin rastgele harflerin arka arkaya sıralanması anlamında kullanılmaktadır.

Random Kelimesi Ne Anlama Gelir?

“Random” kelimesi tamamen İngilizce bir tabir olmakla beraber “rastgele” anlamına gelmektedir. Sosyal medya ile hayatımıza giren bu kelimenin kökeninin Latince olduğu bilinmektedir. Sosyal medyada kullanıldığında ise, harflerin rastgele bir şekilde arka arkaya sıralanması ile elde edilen ve herhangi bir anlam taşımayan harfler topluluğudur.

Random Gülmek Nedir?

Sosyal medya üzerinde yaşanan eğlenceli bir duruma karşılık vermek amacıyla kullanılan “random gülmek” tabirini tam anlamıyla açıklamak çok da kolay değil. Sosyal medyada böyle eğlenceli ve komik bir olaya karşılık olarak “random gülmek” isterseniz, bilgisayarınızın klavyesinde bulunan harflere rastgele bir şekilde basmanız yeterli olacaktır. Hiçbir anlam ifade etmeden arka arkaya gelen bu harfler sizin büyük bir kahkaha attığınız anlamını taşır.

Random Atmak Ne Anlama Gelir?

“Random Atmak” aslında “Random Gülmek” tabiri ile aynı anlama gelmektedir. Sosyal medya üzerinde komik ya da eğlenceli bulduğunuz herhangi bir duruma ya da olaya karşılık vermek amacıyla kullanılan “random atmak” rastgele bir şekilde harflerin arka arkaya kullanılması ile uygulanır. Böylece sizin için komik ya da eğlenceli olan duruma kahkaha ile karşılık vermiş olursunuz.

Random Kelimesi Neden Kullanılmaktadır?

Sosyal medyanın hayatımıza girmesi ile birbirinden farklı kelimeler de günlük hayatımızda kullanılmaya başladı. Bu tabirlerin pek çoğu dilimize kazandırılmadığından orijinal dillerinde, çoğunlukla da İngilizce olarak kullanılmaktadır. Sosyal medya dünyamızı artık “küçük bir köy” haline getirdiği ve bu köyün dili de İngilizce olduğu için bu durum oldukça beklenir bir durum olmaktadır. Dolayısıyla İngilizce olarak “rastgele” anlamına gelen ve herhangi bir anlam gözetmeksizin harflerin arka arkaya sıralanması anlamına gelen “random” tabiri de İngilizce orijinal haliyle kullanılmaktadır.

Nerelerde Random Atmak Tabiri Kullanılabilir?

Random atmak ile ilgili herkesin farklı bir görüşü bulunmaktadır. Bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından sıklıkla kullanılan “random atmak” tabiri bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından ise samimiyetsiz bulunabilmektedir. Sosyal medya paylaşımlarına yapılan yorumlarda ve sosyal medya sohbetleri esnasında kullanılan “random atmak” tabiri rastgele harflerle oluşturulan bir kahkaha olarak tanımlanır.

Random Atmak Ne Zamandır Kullanılıyor?

Random atmak ya da random gülmek tabirinin sosyal medya üzerinden kullanılmaya başlanması oldukça yeni bir durum sayılabilir. Sosyal medya üzerindeki paylaşımlara yapılan yorumlara ya da sosyal medya üzerinden yapılan sohbetler esnasında kullanılan bu tabirin kullanılmaya başlanmasından önce “ha ha”, “hi hi” gibi tabirler tercih ediliyordu. Ancak son yıllarda random atmak veya random gülmek tercih edilmeye başlandı.

Random Atmak Kimler Tarafından Kullanılıyor?

Random atmak tabiri sosyal medya kullanan hemen herkes tarafında bilinse de çoğunlukla daha genç kuşak tarafından tercih edilmektedir. Zaman zaman orta yaşlı kişilerin ya da sosyal medya influencer’larının da kullandığını görsek de kendi aralarında özel bir dil geliştiren genç sosyal medya kullanıcıları “random atmak” ya da “random gülmek” tabirini daha çok sahiplenmiş durumdalar.

Random Atmak Tabirine Nerelerde Rastlayabiliriz?

Random atmak ya da random gülmek tabiri karşımıza tamamen sosyal medya kullanımlarında ortaya çıkmaktadır. Sosyal medya paylaşımları sizler için oldukça eğlenceli ise veya paylaşımları komik bulduysanız, rastgele harfleri arka arkaya sıralayarak gülme ya da kahkaha efekti yaratabilirsiniz. Ya da sosyal medya üzerinden arkadaşlarınızla sohbet ederken onların yaptığı bir espriye de yine random gülme ile karşılık verebilirsiniz.

Random Gülmenin Uzunluğu Ne Olmalı?

Random atmanın ya da random gülmenin uzunluğu ile ilgili herhangi bir standart bulunmamaktadır. Tamamen kullanıcının tercihi ile alakalı olan random gülmek, yaygın olarak kullanılmaya başladığı ilk dönemlerde 5 ya da 6 rastgele harften oluşuyorken son zamanlarda 15 harflere varan uzunlukta kullanılabiliyor. Bu uzunluğun artması ile samimiyetin kaybolduğunu söyleyen sosyal medya kullanıcılarının yanı sıra, bu işin herhangi bir standardının olmaması gerektiğini söyleyen sosyal medya kullanıcıları da bir hayli fazla.

Random Atmanın Karşısında Olanlar Ne Düşünüyor?

Bu konu ile ilgili en büyük endişe elbette dilin bozulması ile alakalı. Ancak sosyal medya üzerinden yepyeni bir yaratıldığını ve bu durumun çağın bir gerçeği olduğunu kabul etmek gerekli. Random atmanın samimiyeti ile ilgili endişeler ise tamamen göreceli. Sonuç olarak sosyal medyada kimse random atmaya ya da random gülmeye zorlanmıyor. Dolaysıyla bunu samimiyetsiz bulanlar da sosyal medyada kahkaha atmanın bambaşka bir yolunu bulabilirler.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu