Sosyal Medya

Sosyal Medyada Kullandığımız Kısaltmaların Anlamları

Sosyal medya kullanımının yaygınlaşması insan ilişkilerinde çok farklı bir dinamik oluşmasına sebep oluyor. Öyle ki insanın doğası gereği hissettiği sosyalleşme ihtiyacına birçok alanda cevap veren ve her geçen gün gelişim kaydeden sosyal medya platformları, şimdiden birçok insan için oldukça önem ifade etmekte. Bunun yanı sıra, kısa zamanda gelişen sosyal medya kültürünün kendine ait jargonu ve kısaltmaları oluşmaya devam ediyor. Bu makalemizde sizlere sosyal medyada kullandığımız kısaltmaların anlamlarından bahsedeceğiz.

1. Bütün Sosyal Medya Platformlarında Kullanılan Ortak Kısaltmalar

Bazı kısaltmalar yalnızca o sosyal medya platformuna özgü kullanılırken bütün sosyal medya platformlarında kullanılan ve aynı anlama gelen kısaltmalar da bulunmakta. Şüphesiz ki sosyal medyada kullandığımız kısaltmalardan en yaygını “DM (Direct Message)” kısaltması. Adından da anlaşılacağı üzere bu kısaltma bir kişiye direkt mesaj yollamak, yalnızca o kişiye mesaj yollamak anlamında kullanılıyor.

Bazı durumlarda DM kısaltmasının yerine aynı anlama gelen “PM (Private Message)” kısaltması da kullanılabiliyor. Birbirlerine herhangi bir konu için direkt mesaj veya özel mesaj gönderen insanlar genelde bu durumu ilgili içeriğin yorum kısmında “PM Yolladım, DM Attım” şeklinde ifade ediyorlar.

Sosyal Medyada Kullandığımız Kısaltmaların Anlamları

Ortak kullanılan bir diğer kısaltmaysa “ICYMI (In Case You Missed İt)” kısaltması. Bu kısaltma da kişilerin çok popüler olan videoları ya da içerikleri birbirleriyle paylaşırken kullandıkları bir kısaltma. Bu kısaltma “Eğer Kaçırdıysan, Belki Görmemişsindir Diye” anlamına geliyor.

Son olarak “KT (Karşılıklı Takip)” kısaltmasına yer vermek istiyoruz. KT kısaltması “Beni Takip Eden Kullanıcıyı Takip Ederim” anlamına geliyor. Bu kısaltmayı, sosyal medya platformlarında takipçi sayısını artırmak isteyen kullanıcılar “KT Yapılır” şeklinde kullanıyor. Bazı kullanıcılarsa kısaltmayı kullanmayarak aynı durumu “Takibe Takip” kelimeleriyle ifade ediyorlar.

2. Twitter’da Kullanılan Kısaltmalar

Sosyal Medyada Kullandığımız Kısaltmaların Anlamları

Twitter’da yaygın olarak kullanılan kısaltmalardan birisi “TT (Trend Topic)” oluyor. Bu kısaltma Twitter’da popüler olan, gündem olan konular için kullanılıyor. Yalnızca Twitter’da kullanılan bir diğer kısaltmaysa “Me İrl (Me İn Real Life)” kısaltması. Me İrl kısaltması “Gerçek Hayatta Ben” anlamına geliyor.

Kullanıcılar gerçek hayatlarında kendileriyle bağdaştırdıkları içerikleri bu kısaltmayı kullanarak paylaşıyor. Twitter’da yaygın kullanılan kısaltmalardan bir diğeriyse “RT (Retweet)” kısaltması. Bu kısaltma bir kullanıcın başka bir kullanıcının Tweet’ini kendi hesabında olduğu gibi paylaşmasını ifade ediyor.

3. Instagram’da Kullanılan Kısaltmalar

Sosyal Medyada Kullandığımız Kısaltmaların Anlamları

Instagram, sosyal medyada kullandığımız kısaltmalar konusunda oldukça zengin bir içeriğe sahip. Instagram’da diğer birçok sosyal medya platformuna göre daha fazla kısaltma kullanılmakta. Elbette bunun sebebi Instagram’ın Facebook, Snapchat ve diğer sosyal medya platformlarına özgü birtakım özelliklerin hepsini bünyesinde barındırmayı başarmış olması.

Bu kısaltmalardan biri, her geçen gün daha çok insan tarafından kullanılarak Instagram’ın vazgeçilmezi haline gelen “TBT (Throw Back Thursday)” kısaltması. Kullanıcılar bu kısaltmayı geçmişte çektikleri fotoğrafları paylaşırken kullanıyor. Ancak TBT kısaltmasıyla paylaşılan bütün içerikler yalnızca perşembe günü paylaşılıyor. Dolayısıyla bu durumu Instagram’a özgü bir perşembe günü aktivitesi olarak düşünmemiz de yanlış olmaz. Geçmiş zamana ait bir fotoğrafı perşembe dışında başka bir gün paylaşan kullanıcılarsa TBT kısaltmasından perşembe anlamına gelen thursday’i çıkararak “TB” kısaltmasını kullanıyorlar.

Sosyal Medyada Kullandığımız Kısaltmaların Anlamları

Instagram’da yaygın olarak gördüğümüz kısaltmalardan bir diğeriyse “GT” kısaltması. Bu kısaltma “Geri Takip” anlamına geliyor. Bu kısaltma da tıpkı bütün sosyal medya platformlarında kullanılan KT kısaltması gibi karşılıklı takip ya da “Takip Edeni Geri Takip Etme” anlamında kullanılıyor. Yine benzer bir kısaltma olan “GB (Geri Beğeni)” kısaltması da Instagram’da bir kullanıcının, “Fotoğrafını Beğenen Kişilerin Fotoğrafını Beğeneceğini” ifade etmesi için kullanılıyor.

Son olarak “SFS (Screenshot For Screenshot)” kısaltmasından bahsetmek istiyoruz. Bu kısaltma yine kullanıcıların takipçi sayısını artırmaya yönelik uygulamalarından biri için kullanılıyor. Kullanıcılar bu kısaltmayla karşılıklı olarak profil paylaşımı yapacaklarını ifade ediyorlar. Kullanıcılar böylece birbirlerinin profillerini açıp ekran görüntüsü alarak, aldıkları görüntüyü kendi hesaplarında SFS kısaltmasıyla paylaşıyorlar. Böylece sizlere sosyal medyada kullandığımız bazı kısaltmaların anlamlarından bahsetmiş olduk.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu