Sosyal Medya

Sosyal Medya Uygulamaları Ne Kadar İnternet Harcar?

Akıllı telefonlar sayesinde hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen internet, sosyal medya kullanımını giderek yaygınlaştırıyor. Buna ayak uydurmayı başaran iletişim operatörleriyse biz kullanıcılara, içinde 2 GB, 4 GB, 10 GB gibi farklı boyutlarda mobil veri paketleri bulunan tarifeler sunuyor.

Ancak kimi zaman bu kotaların yeterli olmaması ve internetimizin erken bitmesi sosyal medya uygulamaları ne kadar internet harcar? Sorusunu gündeme getiriyor. Bu soruyu makalemizin daha anlaşılır olması adına sizlere karmaşık gelebilecek KB, MB ve GB gibi veri birimleri hakkında birtakım bilgiler vererek cevaplayacağız.

1. Instagram Uygulaması Ne Kadar İnternet Harcar?

Sosyal Medya Uygulamaları Ne Kadar İnternet Harcar?

Instagram uygulaması en hızlı internet harcayan uygulamalardan biridir. Bunun sebebi Instagram uygulamasının fotoğraf ve video paylaşım temelli bir yapıya sahip olmasıdır. Örneğin Instagram’da görüntülediğiniz her fotoğraf yaklaşık 512 KB boyutundadır. 1024 KB, 1 MB’ye eşittir. Dolayısıyla günde ortalama 100 fotoğraf görüntülediğinizi varsayarsak Instagram günde yaklaşık 54 MB’lık bir kotanızı tüketecektir. 1024 MB’de 1 GB’ye eşittir. Bu durum da ayda 1,5 GB kotanızın yalnızca Instagram’daki fotoğraflar için harcanacağı anlamına gelir.

Ancak bu hesaba izlediğiniz videolar dahil değildir ve Instagram’da bir video ortalama 35 MB boyutundadır. Günde 10 video izlemeniz toplam 350 MB kotanızın harcanacağı anlamına gelir. Yani her gün 10 video izlerseniz sadece videolar için ayda yaklaşık 10 GB‘lık bir internet tüketirsiniz. Yaptığımız hesapta Instagram’da fotoğraf ve video için harcanan verileri toplarsak ayda 11,5 GB gibi bir veri tüketimiyle karşı karşıya kalırız.Yukarıda bahsettiğimiz bilgileri kullanarak kendi internet tüketiminizi belirleyebilir ve Instagram uygulaması ne kadar internet harcar? Sorusu için kendi cevabınızı bulabilirsiniz.

2. Facebook Uygulaması Ne Kadar İnternet Harcar?

Sosyal Medya Uygulamaları Ne Kadar İnternet Harcar?

Facebook uygulaması da Instagram gibi kota düşmanı diyebileceğimiz uygulamalar arasında yer alıyor. Bol bol fotoğraf görüntülediğinizi ve video izlediğinizi varsayarsak veri tüketimi konusunda Instagram’dan pek farkı olduğunu söyleyemeyeceğiz. Ancak sizlere Facebook uygulaması ne kadar internet harcar? Sorusunu net bir şekilde cevaplayabilmek adına Facebook için dakika/veri istatistiklerini verelim.

İstatistiklere göre ortalama bir insan Facebook’ta dakikada 2,1 MB veri tüketiyor. Bu tüketim de saatte 130 MB’ye aydaysa 4 GB’ye tekabül ediyor. Elbette ortalama bu olsa da Facebook uygulaması ne kadar internet harcar? Sorusunun cevabı kişiden kişiye değişecektir. Eğer özel olarak hesap yapmak isterseniz önceki başlıkta belirttiğimiz fotoğraf ve video boyutlarını baz alabilirsiniz.

3. Twitter Uygulaması Ne Kadar İnternet Harcar?

Sosyal Medya Uygulamaları Ne Kadar İnternet Harcar?

Twitter uygulaması kendine özgü yapısı sayesinde diğer uygulamalara göre oldukça az internet Harcar. Elbette bunun sebebi Facebook ve Instagram’a göre kullanıcıların daha az fotoğraf ve video paylaşımında bulunmasıdır. Çünkü Twitter uygulamasını farklı kılan “Tweet” özelliği, kullanıcıların çeşitli konulardaki fikirlerini ve düşüncelerini 280 karakterde ifade etmesidir. Dolayısıyla genelde fotoğraf ve video barındırmayan, yalnızca harf, sembol ve rakamlardan oluşan bu Tweet’leri görüntülemek kayda değer bir veri tüketmez.

Yapılan araştırmalarda ortalama bir Twitter kullanıcısının dakikada 800 KB veri tükettiği tespit edilmiştir. Bu da günde 1 saat Twitter kullanan bir insanın günde yaklaşık 50 MB’lık bir internet harcaması anlamına gelecektir. Dolayısıyla bu örnek için Twitter uygulaması ne kadar internet harcar? Sorusunun cevabı ayda yaklaşık 1,5 GB olacaktır. Gördüğünüz gibi Twitter uygulaması diğer uygulamalara göre çok daha az veri tüketmektedir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu