Sosyal Medya

Sosyal Medya Hesaplarının Yedeklerini Alma

Sosyal medya da kullandığınız hesapların yedeklerini almak isteyebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızda biriktirdiğiniz anılarınız, fotoğraf albümleriniz ve unutmak istemeyeceğiniz paylaşımlarınızı indirip, yedeklemek isteyebilirsiniz.

Paylaşımlarınızın, hesaplarınızın herhangi bir sebepten dolayı kaybolmalarını engellemeniz elbette ki çok önemli. Hesaplarınızı bir gün kapatmak isteyebilirsiniz, kapatmadan önce, herhangi bir kaza ya da çalıntı gibi bir durum da yaşamadan önce sosyal medya anılarınızı bir kenara yedeklemek isteyebilirsiniz.

Sizin için önemli olabilecek ve saklamak isteyebileceğiniz sosyal medya hesaplarınızın yedeğini alma yöntemlerini anlattık..

Sosyal Medya Hesaplarının Yedeklerini Alma

Facebook Hesabı Yedeğini Alma

Facebook hesabınızın bir yedeğini alarak  mesajlarınızı, paylaşımlarınızı ve fotoğraflarımızı bilgisayara indirebiliyorsunuz. Bunun için de ;

İlk olarak facebook hesabınızı açıyorsunuz. Sağ üst köşede bulunan, üçgen şeklindeki menüye tıklıyoruz, açılan menüden ‘Ayarlar’ butonuna basıyoruz.

Karşınıza gelen ‘Genel hesap ayarları’ nın en altında, ‘Facebook verilerinin kopyasını indir’ yazısı çıkacaktır. Buradaki mavi yazı şeklinde gösterilen linke tıklayıp devam ediyorsunuz.

Karşınıza gelen ekranda ‘Arşivimi Başlat’ yazan yeşil bir buton bulunuyor, buna tıklıyoruz.

Güvenlik önlemleri sebebi ile Facebook şifrenizi bir kere daha buraya girmenizi isteyecek. Şifrenizi girdikten sonra ‘Gönder’ butonuna basıyorsunuz.

Karşınıza indirme talebi gelecek. ‘Arşivimi Başlat’ butonuna tıklayarak yedekleme işlemlerini başlatabiliriz.

Bu sefer karşınıza İndirme istendi yazısı gelecek.

Facebook arşiviniz hazır olduğu zaman  e-postanıza yedekleme için e- mail göndereceğiz, yazısını da ‘Tamam’ a basarak kapattıktan sonra size gelecek olan maili bekleyeceksiniz.

Sosyal Medya Hesaplarının Yedeklerini Alma

Twitter Hesabı Yedeğini Alma

Twitter’ ın kendi yedek alma sistemi bulunmaktadır. Bunun için hesabınızın yedeğini almanız çok zor değil. Hesabınızın yedeğini almak için;

İlk olarak Twitter hesabınıza giriş yapıyorsunuz. Sağ üstte bulunan profil resminize tıkladıktan sonra ‘Ayarlar’ butonuna basıyorsunuz.

Ayarlar bölümünde ‘Hesap’ yazan kısımdan halledeceğiz işlemi.

Hesap bölümünün en aşağılarına doğru ‘Arşivini iste’ butonuna tıklıyorsunuz.

Karşınıza en kısa sürede arşivinizle ilgili bilgilendirme e-postasının geleceğini bildiren mesaj gelecektir. Tüm hesabın yedeğini alma işlemi biraz uzun sürebildiği için, Twitter’ dan gelecek indirme e-postasını bekleyeceksiniz.

Sosyal Medya Hesaplarının Yedeklerini Alma

Instagram Hesabı Yedeğini Alma

Instagram hesabınızın yedeğini ne yazık ki direkt olarak Instagram uygulamasının içerisinden alamıyoruz. Yedek almak için ‘Instaport.me’ adlı bir servisi kullanarak yedeğinizi alacaksınız.

Instaport; Instagram fotoğraflarınızı bilgisayara indirip, yedekleme servisidir. Bu Web servisi açıldığı zaman karşınıza gelen sayfada ‘Sign in with Instagram’ butonuna basmanız lazım.

Bu aşamadan sonra servis sizden Instagram hesabınız ile giriş yapmanızı isteyecek. ‘Authorize’ butonuna tıklayarak devam ediyorsunuz.

Instaport’ a İnstagram hesabınızla giriş yaptıktan sonra karşımıza bazı seçenekler gelecek. Burada size indirilecek fotoğraflara dair bilgi sormakta. ‘All my photos’ da, tüm fotoğraflarınızı indirebilir, ‘The last…photos..’ da en son kaç fotonun indirileceğine dair sorar, ‘All I took between’ de belli bir tarih aralığı belirleyip o aralıktaki fotoğrafları seçersiniz. Eğer tüm hesabı yedekleyecekseniz ilk seçeneği seçip, onaylıyoruz ve bekliyoruz.

Yüklemeniz hazır olduğu zaman ekranda indirme bağlantısı belirecek. ‘Download only’ seçeneğine tıklayarak tüm fotoğraflarınızı bilgisayarımıza indirebilirsiniz. Fotoğraflar web tarayıcınızın indirilenler bölümüne ZIP dosyası olarak kaydedilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu