Mobil

Sony Xperia XZ2 İncelemesi ve Tüm Detaylar

Barselona’da gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi’nde kuşkusuz herkesin merak ettiği akıllı telefonlardan biri olan Xperia XZ2 tanıtıldı. Sadece donanımsal özellikleri değil aynı zamanda, yeni tasarım da merak konusuydu. Sony yıllardır amiral gemilerindeki tasarımında herhangi bir değişikliğe gitmeden, tek düze tasarımda akıllı telefonlar üretiyordu.

Sony Xperia XZ2 İncelemesi ve Tüm Detaylar

Sony cephesinde işler sadece donanım anlamında değişirken Apple, Samsung gibi akıllı telefon üreticileri kullanıcı tatmini gereğince birçok yeni tasarım üretmiş, bir kısmı beğenilmiş bir kısmı beğenilmemişti. Sony‘nin yıllardan beri süre gelen OmniBalance tasarımı Xperia XZ2‘de değişiyor. Bu kararın verilmesinde ki geç kalınmışlığı hatırlatmamız gerekiyor.

Sony Xperia XZ2 İncelemesi ve Tüm Detaylar

Sony Xperia XZ2 yeni tasarımında daha çok kavislere önem vermiş gibi duruyor. Bunun yanında kasa ve ekran oranı, Sony’nin diğer amiral gemilerine oranla aynı kalmış bu oran yaklaşık olarak %76 seviyelerinde. Eski amiral gemilerinde ki kare köşelerin yerini kavisli köşelerin aldığını ayrıca sol üst köşede bulunan kameranın da Sony Xperia XZ2‘de ortaya kaydırıldığını gözlemlemek mümkün.

Sony Xperia XZ2 İncelemesi ve Tüm Detaylar

Ayrıca Sony Xperia XZ2 renk tasarımında da mat renkten daha çok geçişli renklere ağırlık verdiğini görüyoruz. Yeri değiştirilen kameranın hemen altında da parmak izi sensörünü açıkça görmek mümkün. Bu tasarım akıllara hemen LG‘yi getirdi. LG‘nin amiral gemisi olan G serilerinde de parmak izi sensörü arka kasada kameranın hemen altında bulunuyor.

Sony Xperia XZ2 İncelemesi ve Tüm Detaylar

Sadece LG değil aynı zamanda Huawei‘de parmak izi sensörünü arka kasada kullanmayı tercih eden diğer akıllı telefon üreticilerinden biri. Hem kullanış hem de ergonomik açıdan parmak izi sensörünün arkada olması doğru bir karar gibi gözüküyor. Sony Xperia XZ2‘nin renk seçenekleri de oldukça fazla. Asyalı dev akıllı telefonlarında genellikle tek düze renkler kullanmayı tercih ettikleri için renk konusunda fazla bir seçeneğiniz olmuyordu.

Sony Xperia XZ2 İncelemesi ve Tüm Detaylar

Artık Xperia XZ2 renk seçenekleri arasında berrak gümüş, berrak siyah, yoğun yeşil ve küllü pembe renklerini görmek mümkün. XPERİA yazısınında ortadan daha aşağılara kaydırıldığını görüyoruz. Bu benzerlik ise akıllara Apple‘lı getiriyor. Apple iPhone modellerinde telefonun arka kasasına modelini uzun süredir yazıyor.

Sony Xperia XZ2 İncelemesi ve Tüm Detaylar

Sony Xperia XZ2‘nin özelliklerine gelecek olursak, 2018 yılında duyurulan amiral gemisi için arka ve ön panel korumaları için Gorilla Glass 5 kullanılmış. Gorilla Glass 5 yanına ek olarak alüminyum çerçeveler ile desteklenmiş. IP65 ve IP68 sertifikalarına sahip olan Xperia XZ2 suya dayanıklı bir yapıya sahip olmaktadır. Ayrıca IP65 ve IP68 sertifikaları toza karşıda dayanıklılık sağlıyor.

Sony Xperia XZ2 İncelemesi ve Tüm Detaylar

Sony görüntü kalitesi için X-Reality teknolojisini kullanmakta ve Xperia XZ2 modelinde bu teknolojiyi görmek mümkün. Qualcomm markalı Snapdragon 845, 2.7 Ghz hızında çalışan en hızlı işlemciyi tercih eden Sony, GPU ünitesinde ise Adreno 630 kullanmış. Android 8.0 (Oreo) ile satışa sunulacak olan Xperia XZ2 microSD kart slot ile depolama alanını 400 GB‘a kadar çıkartabilecek.

Sony Xperia XZ2 İncelemesi ve Tüm Detaylar

Stok olarak 4 ile 6 GB Ram seçeneklerinin yanında 64 GB bir veri depolama alanı ile karşımıza çıkıyor. Sony diyince akıllara gelen ilk donanımın kamera olduğunu hepimiz biliyoruz. Xperia XZ2‘de 19 Megapiksellik f/2.0, 25mm kamera kullanılmış. Bu kamera özellikleri ile 4K 60 FPS çözünürlükte videolar çekebileceksiniz. Ayrıca 1080p 60 ve 1080p 30 FPS seçeneklerini de kullanıma açık olacak. USB Type 3.1 sayesinde çok daha hızlı şarj olacak ve yüksek hızda veri aktarımı yapabileceksiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu