Ana Sayfa Oyun Son Zamanların En Zor Bilgisayar Oyunu Hangisi?

Son Zamanların En Zor Bilgisayar Oyunu Hangisi?

Son Zamanların En Zor Bilgisayar Oyunu Hangisi?

Bilgisayarda oyun oynayanlar için oyunun zorluğu oldukça önemlidir. Neden mi? Çünkü çok kolay bir oyunda, bölümleri zorlanmadan geçip oyunu kısa bir süre içinde bitirmek oyuncuları asla tatmin etmez. Bu durumun tam tersi için de yani oyunun çok zor olması durumunda da aynı bölüme saatler harcayıp oyunda hiçbir ilerleme kaydedememek de yine oyuncuları sıkabilir. Uzun lafın kısası oyundan keyif almak istiyorsak zorluk ayarını iyi belirlememiz gerekiyor.

Bunun yanı sıra bilgisayar oyunlarını sevenlerin bildiği gibi oyun oynamaya alıştıkça oyun yeteneklerimiz artar ve daha zor seviyelerde oynamaya alışırız. Bu durumsa bizi mutlu eder ve her defasında bir üst düzeydeki zorlukta şansımızı deneriz. Öyle ki oyun oynama becerimizi iyice ilerlettiğimizde artık en zor ayarlar bile bizim için aşılamaz bir engel olmaktan çıkar.

Eğer siz de böyle düşünüyor ve bütün zorluklara meydan okuyorsanız muhtemelen en zor bilgisayar oyununu merak etmeye başlamışsınızdır. Öyleyse sıkı durun! Şimdi sizlere daha önce tecrübe etmediğiniz bir zorluk seviyesinde olduğunu iddia ettiğimiz, zorluk ayarı bulunmayan ve dahası son zamanların en zor bilgisayar oyunu olarak seçtiğimiz “Dark Souls”u tanıtacağız.

Son Zamanların En Zor Bilgisayar Oyunu: Dark Souls

Son Zamanların En Zor Bilgisayar Oyunu Hangisi?

“Kaç gündür bu karanlık diyardayım hatırlamıyorum. Lordran’a dev bir karganın ayakları altında bırakıldığımdan beri, Undead Burg denilen bu cehennemden çıkmaya çalışıyorum. Her seferinde yeniliyorum, her seferinde yok ediliyorum. Kimi zaman midemin içerisinden geçen bir kılıç, kimi zaman ise köprünün üzerinde bulunan devasa ejderin alevleri oluyor sonum. Her seferinde ise son dinlendiğim ateşin yanında tekrar beliriyorum. Nasıl bir laneti yaşıyorum, nasıl bir dünyada yaşıyorum, artık bunları sorgulamayı bıraktım.”

Dark Souls’u son zamanların en zor bilgisayar oyunu seçmemiz için birçok sebep bulunuyor. Örneğin bu sebeplerden ilki oyunun iliklerinize kadar hissedeceğiniz korku, gerilim ve gizem dolu atmosferi. Oyunu oynarken bu atmosfere kendinizi o kadar çok kaptırıyorsunuz ki oyuna başladığınızdaki ruh halinden eser kalmıyor.

Son Zamanların En Zor Bilgisayar Oyunu Hangisi?

Diğer yandan oyun kendi türündeki Fallout, Assassin’s Creed gibi bilgisayar oyunlarından ve diğer RPG’lerden son derece farklı. Hatta neredeyse RPG olmasının dışında hiçbir benzerliği yok diyebiliriz. Dark Souls’un belirli bir hikayeleri olan bu tür oyunlardan en büyük farkı ve zorluğu hikayeyi oyuncunun belirlemesi oluyor. Yapacağınız seçimlere göre hikayenin şekillenmesi karakterle kurduğunuz empatiyi güçlendirerek kendinizi oyuna daha çok kaptırmanıza ve seçimlerinizi tekrar tekrar düşünerek kendinizi sorgulamanıza sebep oluyor. Kısacası bu oyunu sadece oynamıyor adeta yaşıyorsunuz!

Oyunda birbirinden ayrı bulunan birçok bölge var ve bu bölgelere geçmek için sürekli karakterinizi geliştirerek belirli engelleri aşmanız gerekiyor. Bu durum oyunun bir diğer zorluğu olsa da öteki bölgelerde ne olduğuna dair merakınızı canlı tutarak sizi sürekli savaşmaya teşvik ediyor. Savaşlarsa şu ana kadar tecrübe ettiğiniz zorluk seviyesinin o kadar üstünde ve o kadar ayrıntılı ki en basit düşmanı öldürmek için bile oyuna bütün dikkatinizi vererek strateji oluşturmanızı ve sabırlı davranmanızı gerektiriyor. Özellikle savaş mekaniklerinin Dark Souls’u son zamanlardaki en zor bilgisayar oyunu seçmemizdeki payı büyük.

Son Zamanların En Zor Bilgisayar Oyunu Hangisi?

Çoğu oyuncu ve oyun yapımcısı oyun oynamanın amacının eğlenmek olduğunu düşünebilir. Sizi bütün içtenliğimizle temin ederiz ki bu oyun kesinlikle oyuncuları eğlendirme kaygısıyla tasarlanmamış. Bu durum da Dark Souls’un en zor bilgisayar oyunu olmasına büyük katkı sağlayan ve Dark Souls’u diğer oyunlardan ayıran bir özellik olarak öne çıkıyor.

Kısaca özetlemek gerekirse Dark Souls, kendini oyuna kaptırmayı seven, tahammül düzeyi yüksek, zorlu engellerle karşılaştığında pes etmeyerek çabalamaya devam eden ve oyunun atmosferinin içine nüfuz etmesini seven oyuncular için eşi benzeri bulunmayan bir hazine. Böyle düşünmüyorsanız bile sadece diğer oyunlardan daha farklı bir oyun ve zorluk seviyesi tecrübe etmeniz için bile mutlaka oynamanızı tavsiye ettiğimiz bir oyun. Oyunu oynadığınızda siz de son zamanların en zor bilgisayar oyunu unvanını hak ettiğini göreceksiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin