Anasayfa » Yazılım » Slayt Nasıl Yapılır? – Slayt Hazırlama Programı Photo Story

Slayt Nasıl Yapılır? – Slayt Hazırlama Programı Photo Story

Bilgisayarınızda bulunan fotoğrafları kullanarak kendinize ait slaytlar ve filmler yapabilirsiniz. Bu konuda birçok kullanıcı zorlanmaktadır. Bu sebeple bu yazımızda slayt nasıl yapılır, slayt hazırlamak için en basit yöntem veya program nedir sorularının cevaplarını sizlere açıklayacağız. Bu sayede sizde, kendi slaytlarınızı kolaylıkla yapabileceksiniz.

İlk olarak şunu belirtmek isterim ki İnternet ortamında slayt hazırlamaya ait bir çok program bulunmaktadır ve bu programların bazıları normal kullanıcılar için gerçekten karmaşık ve zordur. Biz bu yazımızda normal bilgisayar kullanıcılarını düşünerek, en basit yöntemde ve karmaşık olmayan bir programı ele alacağız.

Peki, bu bahsettiğimiz basit ve karmaşık olamayan programlardan bahsedecek olursak öncelikle size önerimiz; Microsoft Photo Story. Bu program gerçekten normal bilgisayar kullanıcı düzeyini düşünülerek tasarlanmış ve birçok özelliği sayesinde, kaliteli filmler ve slaytlar oluşturmamıza olanak sağlamaktadır.

Slayt Hazırlama Programı Microsoft Photo Story Kurulumu

Programın kurulumu çok basit fakat biz yine de birkaç adımla nasıl kurulduğundan bahsedelim. Aşağıdaki Programı indir butonundan bilgisayarınıza yazılımı indirin.

PROGRAMI İNDİR

Yazılımı bilgisayarınıza indirdikten sonra çalıştırın. Ardından İleri butonuna tıklayın.

Karşınıza Lisans Sözleşmesi ekranı çıkacaktır. ‘’Bu ekranda Lisans Sözleşmesinin Koşullarını Kabul Ediyorum’’ kutucuğunu, işaretleyip İleri butonuna tıklayın.

Yükleme Klasörü ekranında ise bu yazılımın kurulmasını istediğiniz, konumu seçip İleri butonuna tıklayın.

Son olarak, yüklemeyi başlat ekranında Yükle butonuna tıklayarak bu yazılımı bilgisayarınıza kurulmasını bekleyebilirsiniz. Kısa süreler içerisinde kurulum bitecektir.

Microsoft Photo Story Kullanımı – Slayt Dosyası Nasıl Hazırlanır ?

Program kurulumunun ardından artık slayt nasıl hazırlanır sorusunun cevabına gelebiliriz. Slayt hazırlamak için, belirlediğiniz fotoğrafları hazırlayın ve eğer bu slaytın arka planında istediğinize özel bir ses dosyası müzik vs. var ise onu da hazırda bekletin.

Hoş geldiniz ekranında bulunan Yeni bir öyküye başla seçeneği ile ileri butonuna tıklayın.

Burada slayt hazırlamak için kullanacağımız fotoğrafları aktarmamızı istiyor. Resimleri Al butonu ile aktarmak istediğiniz fotoğrafları seçin.

Yükleme tamamlandıktan sonra yüklenen fotoğraflar için bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Çeşitli bazı düzeltmeler sayesinde daha kaliteli görüntüler elde edebilir veya fotoğraflara efektler de verebilirsiniz.

Fotoğraflarda siyah kenar var ise siyah kenarlıkları kaldır özelliği ile daha kaliteli slaytlar yaratabilirsiniz. Burada Tümüne Evet butonu ile tüm yüklenen fotoğraflar için, bu işlemi uygulayabilirsiniz. İleri Butonu ile devam edelim.

Yüklenen fotoğraflarınıza başlıklar ekleyerek daha anlaşılır kılabilir veya efekt kullanabilirsiniz. İleri butonu ile slayt’ınızı düzenlemeye devam edelim.

Fotoğrafın Sesli bir anlatımını yapmak istiyorsanız bu aşama tam size göre demektir. Buradan istediğiniz bir fotoğrafın sesli anlatımını yapabilirsiniz. İleri Butonu ile diğer aşamaya geçelim.

Arka planda sizin belirlediğiniz bir müziğin çalmasını istiyorsanız bu aşamayı kullanabilirsiniz. Müzik Seç butonu ile istediğiniz müziği yükleyin. Ayrıca Müzik Oluştur butonu ile birçok tarz ve stilde müziklere ulaşabilirsiniz. Müzik seçimini de yaptıysanız İleri butonuna tıklayın.

-Son aşamalara doğru ilerliyoruz. Bu ekranda slayt dosyanızı hangi amaçta kullanmak istiyorsanız, ona göre bir seçim yapıp slayt’ınızı oluşturun. Örnek olarak Bilgisayarınızda kullanmak üzere ise ‘’Öyküyü bilgisayarda kayıttan oynatmak üzere kaydet’’ seçeneğini seçin veya bu slaytı mail yoluyla göndermek istiyorsanız ‘’Öyküyü e-posta iletisinde gönder’’ seçeneğini seçin. Dosya adı bölümünden slayt’ınızın kayıt olacağı konumu, seçip ileri butonuna tıklayın.

Slayt dosyanız hazır. Yukarıdaki işlem adımlarıyla artık kendi slayt dosyanızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Yukarıdaki işlemlerden herhangi birinde, yaşadığınız problemi bizim ile paylaşabilirsiniz.

Yazar Mehmet Karaman

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*