Teknoloji

Sıvıları Analiz Edebilen Elektronik Dil Hypertaste

Dönem dönem yapay zeka üzerinde yaptığı çalışmalarla gündeme gelen IBM, geçtiğimiz aylarda bu konuda iddialı bir teknolojiye imza attı. Bu kez yapay zekadan güç alan yeni bir cihaz geliştirildi. Elektronik dil olarak tanımlanan ve Hypertaste adıyla duyurulan yeni teknoloji, yapay zekanın gücünü sıvıların analiz edilmesinde kullanıyor.

Hypertaste ile Sıvılar Kolayca Analiz Edilebiliyor

İnsanlarda bulunan tat alma dokularına benzer bir yapı ile geliştirilen cihaz, sıvıların içerisinde yer alan maddeleri elektriksel yollarla belirliyor ve bu maddeler için analiz gerçekleştiriyor. Daire şeklinde bir tasarımı olan Hypertaste üzerinde, elektrik reseptörlerinin bulunduğu bir alan var. Bu alan analiz edilecek olan sıvıya daldırılıyor.

Cihazın bu bölümü sıvı ile temas ettiği zaman, sıvı içerisinde yer alan maddeler tespit ediliyor. Bir nevi sıvıların türlerinin tespiti sağlanıyor. Tespit edilen sıvıların analizi için de yapay zeka destekli bir sistem kullanılmakta. Yapay zekanın çalışmasının ardından, analiz edilen sonuçlar ise doğrudan, özel olarak sunulan mobil uygulamaya yansıtılıyor.

Sıvıları Analiz Edebilen Elektronik Dil Hypertaste

Bu şekilde sıvıların içerisinde hangi maddelerin bulunduğuna ilişkin bir rapor elde ediliyor. Çok daha kolay bir yöntemle sıvı analizi yapılmasını sağlayan Hypertaste, elde edilen tüm verileri ise bulut depolama üzerinden depolayabiliyor. Tabii ki bunun kontrolünü sağlamak önemli. Yani istem dışı şekilde verilerin bulut depolamaya kayıt edilmesi söz konusu değil.

Kombinatoryal algılama olarak da bilinen, sıvının içerisinde yer alan farklı kimyasallara aynı anda tepki gösteren ve bunlar için ayrı ayrı sensörler içeren bir sistemi kullanan yeni teknoloji, elde ettiği tüm verileri yine yapay zeka öğrenimine dahil etmekte. Bu da zaman içerisinde yapay zeka öğrenimiyle beraber daha doğru sonuçların elde edilmesini sağlıyor.

Laboratuvar ortamında sıvı analizinin maliyetleri düşünüldüğü zaman, başarılı bir teknoloji olarak gösterebileceğimiz Hypertaste için IBM’in yeni geliştirmeler üzerinde çalışmalar yaptığını da ekleyelim.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu