Teknoloji

Sıvı Hidrojenle Çalışan İlk Süper Lüks Yat Aqua Tanıtıldı

Monaco Yacht Show 2019 fuarı başladı. Teknolojinin deniz araçlarına nasıl yansıdığını en iyi şekilde gösteren fuarın, en çok konuşulanı ise süper lüks yat Aqua oldu. Alanında ilk olma özelliği taşıyan Aqua, sıvı hidrojeni yakıt olarak kullanıyor ve bu yönüyle de en çevrece araçlardan biri olmayı başarıyor. Dilerseniz hemen yatın özelliklerinden ve getirdiği teknolojiden söz edelim.

Hidrojenle Çalışan Aqua Yat Neler Sunuyor?

Sinot Yacht Architecture & Design firması tarafından tasarlanan yatın konforu ve ihtişamı bir yana, yakıt teknolojileri de çok konuşulacak gibi. Öyle ki yat içerisinde 25 tonluk iki adet sıvı hidrojen tankı bulunuyor. Bu tanklar içerisinde -253 santigrat derecede sıvı hidrojen var ve Aqua, tüm yakıtını bu malzemeden karşılıyor.

Yatın tek özelliği ise bu değil. Bunun dışında tamamen bilgisayarlı bir kontrol sistemi bulunuyor. Yani son teknoloji sunulmuş durumda. Toplamda 112 metre uzunluğa sahip olan süper lüks yat, 45 kişiye kadar konaklama imkanı sunuyor.

Sıvı Hidrojenle Çalışan İlk Süper Lüks Yat Aqua Tanıtıldı

Tabii ki kullanılan yakıt nedeniyle bazı sınırlamalar olduğunu da ekleyelim. Bu noktada ilk sınırlama hız kısmında. Yatın maksimum hızı 32 km olarak açıklandı. Bunun dışında bir menzil sınırlaması söz konusu. Tamamen dolu yakıt tanklarıyla süper lüks yat, 6945 km yol alabiliyor. Sonrasında yeniden yükleme yapılması gerekiyor.

Sıvı Hidrojenle Çalışan İlk Süper Lüks Yat Aqua Tanıtıldı

Maliyeti konusunda net açıklamaların yapılmadığı yatın, konaklama alanları dışında da oldukça dikkat çeken aktivite alanları mevcut. Sinot Yacht Architecture & Design yetkilileri tarafından yapılan bilgilendirmeye göre süper yat içerisinde spor salonu, yoga odaları, hidromasaj salonları gibi aktivite alanları da bulunuyor.

Sıvı Hidrojenle Çalışan İlk Süper Lüks Yat Aqua Tanıtıldı

Şimdilik konsept aşamasında olan ve tüm bu özelliklerin yanında dünyanın ilk hidrojen yakıtlı yatı olma özelliğini taşıyan yatın, ne zaman suya ineceği konusunda kesin bir bilgi paylaşımı yok. Süper lüks yat Aqua için firmanın 5 aylık bir çalışma sürecinin daha olduğu söyleniyor. Bu çalışma sürecinden sonra değişikliklerin yapılıp yapılmayacağı kısmında da herhangi bir bilgi sahibi değiliz. En azından alanında ilk olan yakıt sisteminin tamamlandığını da söylemiş olalım.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu