Web Tasarım

Site Hızlandırma 3 Yöntemle Çözüm

Site hızlandırma işlemi için yapılması gerekenler ve tavsiyeler bu yazımızda sizlerle. Bir web sitesinde search engine optimization yani (Seo) nun çok önemli bir yerinin olduğunu biliyoruz yavaş bir internet sitesi hem kullanıcı açısından hemde arama motorları açısından pek sevilen bir durum olarak karşılanmaz. Site hızlandırma işlemlerine başlamadan önce bir kaç öneriden bahsedelim.

Web Siteniz İçin Hosting

Sitenizi Güvenilir, Kaliteli, Hızlı, Kesintisiz, bir hosting firmasında barındırın. Problemli bir sunucuda siteniz barınıyorsa site hızlandırma işlemi veya Seo çalışmalarınızın  pek faydası olmayacaktır. Kesintilere maruz kalan bir domain seo açısından çok zarar görebilir buda pek hoş karşılanacak bir durum değildir. Kaliteli bir hosting hizmeti sağlayan bir firmaya sitenizi barındırmanızı tavsiye ederiz. Türkiye’de bulunan hosting firmalarını tercih etmeniz daha sağlıklı olur.

Sorunsuz Kod, Seo, Tasarım 

Kullanmakta olduğunuz hazır temaların seçiminde özen gösterin. Çünkü kötü kodlanmış bir tasarım hem seo hemde sitenizin hızı açısında olumsuz etki edebilir.  Tasarım önerisi olarak iki başarılı Jarida ve Sahifa tasarımlarını tercih edebilirsiniz. Seo ve kod yapısı başarılı bir tema olarak kabul edilmektedir. Bu iki temadan birini kullanmanızı öneririm. Kullanımı ise oldukça kolaydır. Tasarımın ayarlar paneli ile bir çok ayarlamaları kolaylıkla yapmanız mümkün.

Site Hızlandırma 3 Yöntemle Çözüm

Kullanılmayan Gereksiz Eklentiler

WordPress sistemine kurduğunuz gereksiz veya kullanılmayan eklentileri kaldırın çok fazla eklenti kullanımı sitenizin performansı açısından olumsuz etkileyebilir. Bazen gerekli olarak gördüğümüz eklentiler sistem üzerinde büyük bir yüke sebep olabilir ve buda sitenizde yavaşlamaya neden olur.

Yüksek Veri Boyutlu Görseller

Yüklenen yüksek veri boyutlu resimlerinizi küçültün. Yüksek boyutlara sahip resim dosyaları sitenin yavaşlamasında çok önemli bir faktördür. Genelde dikkat edilmeyen fakat önemli olan bir durum yüksek boyutlardaki görselleri siteye upload etmek. Sitenizde kullanacağınız görseli çok küçük veri boyutlarına ulaştırıp upload etmeniz sitenizin performansına katkısı büyük olacaktır.

Site Hızlandırma 3 Yöntemle Çözüm

Site Hızlandırma Yöntemleri

Wordpress sistemine sahip siteniz için yapılması gerekenler ve kullanılması gerekli olan eklentiler, sitenizin hızı açısından yararlı olabilecek 3 konuyu sizlerle paylaşacağız. Aşağıdaki belirtilen yöntemler ile siteniz daha hızlı çalışabilir. Aşağıdaki işlemleri uygulamadan önce her ihtimale karşı yedekleme yapmanızı öneririm.

1.Yöntem

Sıkıştırma Yöntemi

CSS Dosyaları , Javascript ve resim dosyalarınızın boyutunun yüksek olması sitenizde yüklenme hızını olumsuz olarak etkiler. Bu dosyalarımızı optimize ederek sitenin yüklenme hızını hızlandırabilirsiniz ve sitenizde rahat bir dolaşımı sağlamış olursunuz. Çeşitli eklentiler ile bu işlemi sağlamak mümkün fakat benim sizlere tavsiyem bu işlemi eklentilere bırakmak yerine manuel olarak kendimiz kolaylıkla küçültebiliriz.

Google tarafından sağlanan PageSpeed hizmetiyle sitenizi analiz edebilir sitenizin performansı için çalışmalar yapabilirsiniz sıkıştırma işlemi için sitenizin analiz sonucunda optimize edilmiş CSS, Javascript ve resim dosyalarını bilgisayarınıza indirme imkanı sunuyor.

Herhangi bir eklenti yerine Google tarafından sağlanan bu hizmeti kullanmak daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Sadece yapmanız gereken optimize edilmiş dosyaları bilgisayarınıza indirmeniz ve eski  CSS, Javascript ve resim dosyalarınız ile değiştirmeniz olacak. Bu işlemler sırasında yedekleme yapmanızı öneririz.

Site Hızlandırma 3 Yöntemle Çözüm

Google PageSpeed Nedir ?

Web Sitenizi en iyi hale getirmek için Google PageSpeed hizmetini kullanabilirsiniz ve bu hizmeti kullanarak sizlere bulunduğu tavsiyelerle siteniz için gerekli olan optimizasyonu gerçekleştirebilirsiniz.

Örnek olarak sitenizin CSS dosyalarınızın boyutunun yüksek olduğundan site yüklenme hızını olumsuz etki edebilir. Google bu hizmeti sayesinde bu CSS dosyasının optimize edilmiş halini bilgisayarınıza indirebilir ve eski CSS dosyası ile değiştirebilirsiniz web sitenizdeki bir çok sorunu bu hizmet ile tespit edebilir ve düzeltebilirsiniz.

Google PageSpeed Kullanımındaki Amaç ?

  1. Veri Miktarını en aza indirmek.
  2. Önbellekleme işlemini en iyi hale getirmek.
  3. Sayfadaki görsellerin yükünü optimize etmek.
  4. Sayfa yükünü azaltmak ve yüklenme sürelerini düşürmek.
  5. Mobil kullanıcılar için mobil tarayıcıda hızlı dolaşımı sağlamak.
  6. HTTP Sunucusunda ki isteklerin yarattığı yükü en düşük seviyeye indirmek.

Google PageSpeed puan değerine önem gösteriyorsanız yapacağınız optimize işlemleri ile PageSpeed site değerlerinde yükselme söz konusu olacaktır. PageSpeed tarafından verilen öneriler ile bu değerleri yükseltmek mümkün ve verilen yüksek değerlerin seo açısından etkisi söz konusu olacaktır. Çünkü google botları sitenizi daha hızlı indekslenmesine neden olacaktır.

PageSpeed İle Optimize Edilmiş CSS, Javascript ve Resim Dosyalarını İndirme

Site Hızlandırma 3 Yöntemle Çözüm

Aşağıdaki butondan PageSpeed hizmetine ulaşabilirsiniz. Site Adresinizi Girin Ve Analiz Et Butonuna Tıklayın. Analiz işlemi bittikten sonra sayfanın aşağısında yer alan indir butonu ile bilgisayarınıza optimize edilmiş dosyalarınızı indirebilirsiniz.

PAGESPEED

2.Yöntem

CDN (Content Delivery Network) Kullanımı

CDN Ağı birden fazla lokasyonlarda bulunan hızlı bir veri ağıdır. Sitenize gelen ziyaretçiye en yakın lokasyonda bulunan sunucuda veri dosyalarınızı ulaştırmasını sağlar ve bu sebeple en yakın sunucuda verilerinizi çektiği için gelen ziyaretçiye en hızlı bilgiyi iletir.

Örnek olarak sitenizde bulunan bir resim dosyasını yurt dışı lokasyonlu bir kullanıcı ziyaret ediyor ve sizin hosting sağlayıcınız Türkiye’de bulunuyor eğer geniş kapsamlı bir cdn ağı kullanırsanız.

Türkiye sunucularında değil kullandığınız cdn ağının en yakın olan lokasyonundan ulaşmış olur yani kendi ülkesi veya kendi ülkesine en yakın lokasyondaki sunucudan verileriniz gelen kullanıcıya daha hızlı ulaşmış olur.

Site Hızlandırma 3 Yöntemle Çözüm

Bu işlemi yaparak CSS, Javascript ve Resim dosyalarınız CDN Ağında barındırabilir ve gelen ziyaretçilerinize daha hızlı bir veri ağı sağlamış olursunuz ayrıca sunucudaki yükü azaltır ve siteniz daha hızlı çalışır.

Seo etkisi ise siteniz daha hızlı bir indeksleme söz konusu olur arama motorları tarafından daha hızlı bir indekse sahip olursunuz. Ayrıca Cdn ağları cacheleme özelliğinede sahiptir.

(Content Delivery Network) CDN Türkiye’de bulunan bazı firmalar tarafından sağlanmaktadır. Fakat genel kullanıcı kitleniz sadece Türkiye değil farklı ülkelerden ziyaretçi geliyorsa sitenize yurt dışında bulunan CDN sunucularına sahip firmalar tarafından sağlanan CDN hizmeti satın alabilirsiniz. Aşağıda yer alan tavsiyede bulunduğumuz firmaları tercih edebilirsiniz.

Tavsiye CDN Hizmeti Veren Şirketler

3.Yöntem

Site Hızlandırma 3 Yöntemle Çözüm

W3 Total Cache Eklentisi ve Kurulum Ayarları

WordPress sistemine sahip siteler için kullanmaları yararlı olabilecek bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde Web sitenizde gözle görülür bir hız artışı söz konusu olmaktadır. WordPress web site performans optimizasyonu için sürekli geliştirilen bir eklentidir ve diğer benzer eklentiler arasında oldukça başarılıdır. Sitenizin CSS, Javascript ve HTML sıkıştırarak sitenizde %80 bant tasarrufu sağlar.

Bu eklenti en gelişmiş önbellekleme özelliğine sahiptir ve sitenize gelen ziyaretçi 1 sn altında sitenize giriş yapmış olur. W3 Total cache eklentisinin kurulumu sonrası yapılması gereken ayarları söz konusudur. Doğru ayarlar ile sitenizde çok yüksek oranlarda hız artışı sağlamış olursunuz. Yapacağınız doğru ayarlar ile Google PageSpeed değerlerinizde de yükselme olacaktır.

Bazen yapılan yanlış ayarlar sitenizi çalışmaz hale getirebilir fakat bu durumu düzeltmek mümkün yapacağınız her bir ayarın sağlıklı çalıştığını kontrol ederek ilerlerseniz sorun söz konusu olmaz. Örnek olarak Minify özelliği yani küçültme işlemi bu ayarı web siteniz için geçerli kıldınız ve daha sonra web sitenizin bu ayar için sağlıklı çalıştığını kontrol ederseniz eğer bir sorun ile karşılaşmazsınız.

Fakat tüm ayarları yaptıktan sonra site kontrolüne geçerseniz ve bir problem söz konusu olursa hangi sebepten olduğunu bulmakta zorluk yaşayabilirsiniz yaptığınız her bir ayarı kontrol ederek ilerleyiniz. Aşağıda bulunan W3 Total Cache Kurulum butonu ile W3 Total Cache eklentisi için kullanabileceğiniz en iyi ayarlara ulaşabilirsiniz.

W3 TOTAL CACHE KURULUMUW3 TOTAL CACHE EKLENTİSİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu