Ana Sayfa Mobil SIM Kartsız Telefonlar İle Tanışmaya Hazırlanın !

SIM Kartsız Telefonlar İle Tanışmaya Hazırlanın !

SIM Kartsız Telefonlar İle Tanışmaya Hazırlanın !

Apple ve Samsung telekom sektöründe yine yeniliklere imza atma hazırlığı içinde. Diğer büyük telekom sektörleri ile birlikte kullanıcılarını geleneksel SIM kartlarda kurtarmak, yeni nesil E-SIM kart ile tanıştırmak ve daimi bağlı operatör anlayışından kurtarmak için kolları sıvadı.

Financial Times’ ta yayınlanan bir makaleye göre Apple ve Samsung GSMA ile birlikte, E-SIM diğer adıyla Gömülü SIM uygulamaya çalışmaktalar.

Hayatımızın önemli bir yerini işgal eden akıllı telefonlar ve bazı tablet dahil, cihazlarımızda SIM kartlar bulunmakta bilindiği üzere. Şuanda ki sistemde kullanıcı hangi operatörden sim kartı satın alırsa o operatörün servislerinden ve hizmetlerinden faydalanabiliyor.

E-SIM kart sayesinde ülkemizdeki üç büyük operatörden de üstelik SIM kart kullanmadan faydalanabilme imkanına sahip olabilirsiniz. Bu projeye Apple çoktan imzasını attı, diğer operatörlerle de anlaşma sağlanması bekleniyor. Şimdilik diğer büyük operatörler bu sim kart olmama olayına pek sıcak bakmasa da Apple anlaşma imzalamak için oldukça kararlı gözüküyor.

SIM Kartsız Telefonlar İle Tanışmaya Hazırlanın !

E-SIM kartlarda bizi nasıl değişiklikler bekliyor

SIM kartsız telefonlar kullanıma girdiği zaman, kullanıcılar artık  istediği operatörü seçecekler. Operatörlerin kendine bağlı daimi müşterileri artık olmayacak bu gelişmeyle. Kullanıcılar  telefonlarındaki tek bir tuşla operatör değiştirebilecekler. Kullanıcıların faydasına operatörlerin zararına olacak gibi görünen bu gelişme piyasalara gelene kadar bizi tam olarak nelerin beklediğini bilemeyeceğiz. Kullanıcılar bu yeni teknolojiyi destekleyen iPhone’ u, Apple’ dan doğrudan satın alarak tasarruf etmek isteyebilirler.

Geleneksel SIM kartların aksine E-SIM kart ile operatörler arasındaki geçişlerin daha hızlı olması hedefleniyor.

Banka kartlarında bulunan Security Elements çipi teknolojisi sayesinde geleneksel sim kartlar piyasadan kalkacak. Banka kartlarında olduğu gibi, üzerinde kişisel bilgilerinizin bulunduğu çipler cep telefonlarına girecek. Cep telefonlarına gömülü halde karşımıza gelecek Security Elements ile birlikte kredi kartları, kimlik kartları ve sim kartları gibi kişisel kartlarımız ortadan kalkacağa benziyor.

Apple geçtiğimiz yıl bu alandaki ilk adımı attı. Çıkardığı iPad Air 2 modeliyle bütünleşmiş halde SIM kartlarını kullanmaya başlamıştı. Apple iPhone 7 ile Security Elements çiplerini cep telefonlarına da uygulamaya hazırlanıyor.

Security Elements‘ in cep telefonlarına uygulanması demek, dijital alanda köklü değişiklikler yaşanacak demektir. SIM kartlarının ortadan kalkmasıyla, SIM kartsız telefonlar sayesinde GSM operatörleri kullanıcılarının kişisel bilgilerini baz istasyonları aracılığıyla hava yoluyla akıllı telefonların içine gömülü olarak yerleştirilen bu yeni nesil kartlara işleyecek.

Bu teknolojiye de sahip olmak için sadece ufak bir aplikasyon yüklemek yeterli olacak. Çipli güvenli kimlik kartları 2016 yılı içerisinde dağıtıma başlayacak ve Security Elements ile cep telefonlarına girecek diye düşünüyoruz. Tabi ki bu SIM kartsız telefonlar  için devletin izni de gerekiyor. Kişilerin parmak izi, damar izi ve daha başka kişisel bilgileri de çip içerisine yüklenebilecek.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin