Mobil

Silinen WhatsApp Konuşmalarını Geri Getirme Yöntemi

Android kullanıcıları için bu içeriğimizde silinen WhatsApp konuşmalarını geri getirme yöntemini ele alacağız. Android platformunda yapılacak birkaç yöntemle silinen WhatsApp konuşmalarını geri getirmek mümkün. Özellikle WhatsApp yedekleme sistemi ile bu işlem daha basit bir şekilde gerçekleşmektedir. Peki, nedir bu WhatsApp yedekleme sistemi?

WhatsApp Yedekleme Sistemi Nedir?

WhatsApp yedekleme sistemi, Google Drive sanal bulut sistemini kullanarak WhatsApp’a dair tüm bilgilerinizi .crypt12 formatında şifreleyerek, yedekleyebilir. 4 farklı türde yedekleme yapmak mümkündür. Bunlar; İsteğe bağlı, günlük, haftalık ve aylık yedekleme tercihleridir.

İsteğe bağlı yedeklemede WhatsApp yedekleme sistemine girerek, sizin yedekleme yapmanız gerekmektedir. Bir nevi manuel yani elle yapılan yedeklemedir. Günlük, haftalık ve aylık yedekleme özellikleri ise ayarınıza bağlı olarak otomatik olarak WhatsApp uygulaması tarafından yapılan yedeklemelerdir.

Google Drive yedeklemesinin dışında local yani yerel dediğimiz bir yedekleme de mevcuttur. Google Drive yedeklemesini kapatmak mümkün olsa da local yedekleme kapatılamaz. Yerel yedekleme ile Google Drive yedeklemesi arasındaki tek fark; local yedekler son 7 günün yedeğini ayrı ayrı tutmaktadır.

Örnek vermek gerekirse 2 gün önce yaptığınız bir görüşmeyi geri getirmek istiyorsanız, local yedeği kullanmanız gerekmektedir. Google drive son yedekleme tarihindeki konuşmaları yedeklemektedir. Local yedeklemeler ise sistem tarafından 02:00’de yapılmaktadır.

WhatsApp’ta Son Alınan Yedekleri Nasıl Bulurum?

Son alınan yedekleri görmek için altta sunduğumuz görseldeki yolları izlemeniz yeterlidir. Yazılı olarak da anlatmak gerekirse WhatsApp uygulamasını açtıktan sonra ‘’Ayarlar’’ kısmına giriş yapıyoruz. Buradaki menüden de ‘’Sohbetler’’ bölümüne dokunarak, açılan sayfada ‘’Sohbet Yedeği’’ seçeneğine giriş yapıyoruz. Kırmızı ok ile gösterdiğimiz bölüm yerel yedeklemeyi göstermektedir. Mavi ok ise Google Drive yedeğini göstermektedir.

Silinen WhatsApp Konuşmalarını Geri Getirme Yöntemi

WhatsApp Yedekleri Nasıl Geri Yüklenir?

WhatsApp’ı telefondan kaldırmak, verilerini temizlemek veya sohbeti silmek durumunda; WhatsApp yedeklerini geri yükleme işlemini kullanarak sohbetlerinizi geri getirebilirsiniz. Eğer son alınan yedek, istediğiniz sohbeti elde etmenizi sağlayacaksa geri yükleme yapabilirsiniz.

Bunun için öncelikle WhatsApp uygulamasını telefondan kaldırarak, tekrar yüklemelisiniz. Tekrar yükledikten sonra Google Drive yedeği veya yerel yedek mevcutsa, WhatsApp mesajlarınızı geri getirmek için size bir seçenek sunacaktır. Bu seçeneği onaylayarak, WhatsApp mesajlarınızı geri getirebilirsiniz.

Bahsettiğimiz işlemi WhatsApp mesajlarını yeni telefona aktarmak için de kullanabilirsiniz. Eski telefonunuzda yedekleme sistemini kullanarak, güncel bir yedek alın. Ardından yeni telefonunuza WhatsApp uygulamasını yükleyin ve numaranız ile giriş yapın. WhatsApp size mesajlarınızı geri getirmek için seçenek sunacaktır, bu seçeneği kabul ederek mesajlarınızı yeni telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Eğer Google Drive yedeğiniz bulunmuyor ve mesajlarınızı başka bir telefona aktarmak istiyorsanız, yerel yedekleri kullanmalısınız. Bunun için öncelikle eski telefonunuzdaki yerel yedeklerinizi, yeni telefonunuza aktarmalısınız. Şimdi yerel yedekler ile sohbetleri geri getirme işleminden bahsedelim.

Yerel Yedekler ile Sohbetleri Geri Yükleme

WhatsApp, her gece 02:00’da mesajlarınızı yerel olarak yedeklemektedir. Alınan bu yedekler 7 gün boyunca saklanmaktadır. Eğer 5 gün önceki bir sohbeti geri yüklemek istiyorsanız, bahsedeceğimiz bu yöntemi kullanmalısınız.

İlk olarak telefonunuzun ‘’Dosya Yöneticisine’’ giriş yapmalısınız. Daha sonra ‘’Dahili Bellek (Dahili Depolama)’’ bölümüne geçiş yapmalısınız. Burada karşınıza listelenen klasörlerden ‘’WhatsApp’’ klasörünü bularak giriş yapın ve buradan da ‘’Databases’’ klasörüne girin.

Silinen WhatsApp Konuşmalarını Geri Getirme Yöntemi

Databases klasöründen sonra yerel yedekleriniz karşınızda olacaktır. Bu klasörler WhatsApp uygulamasını silseniz dahi, dahili bellekte kalacaktır.

Buradan hangi günü geri yüklemek istediğinize karar verin, ‘’msgstore.db.crypt12’’ adlı dosya en güncel yedeğinizi ifade etmektedir. WhatsApp uygulamasını kaldırıp, tekrar kurarsanız bu güncel yedek yüklenecektir.

Eğer daha önceki mesajları geri getirmek istiyorsanız, öncelikle bu güncel dosya adını farklı bir isme çevirin. Daha sonra seçtiğiniz tarihteki dosyanın adını ‘’msgstore.db.crypt12’’ olarak değiştirin. Bunun ardından WhatsApp uygulamasını kaldırın ve yükleyin. Seçtiğiniz tarihteki dosya geri yüklenecek ve o tarihteki sohbetleriniz geri gelecektir.

Yerel Yedekleri Yeni Telefona Aktarma

Yerel yedekleri eski telefondan yeni telefona aktarmak isteyenler, ‘’.crypt12’’ uzantılı dosyaları yeni telefonlarına aktararak WhatsApp sohbetlerini geri yükleyebilirler. Bu işlemden de kısaca bahsedelim.

Öncelikle eski telefonunuzu USB ile bilgisayarınıza bağlayıp ‘’.crypt12’’ uzantılı dosyaları bilgisayarınıza kaydetmeniz gerekmektedir. Bilgisayar üzerinden yerel yedeklere ulaşmak için ise dahili belleğiniz içerisinden WhatsApp / Databases klasörlerine giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Ardından yeni telefonunuza WhatsApp uygulamasını yükleyin fakat çalıştırmayın. Aynı şekilde USB ile telefonunuzu bilgisayara bağlayıp, dahili belleğiniz içerisinden WhatsApp / Databases klasörlerini takip ederek ‘’.crypt12’’ uzantılı dosyalarınızı aktarın.

Dosyaları aktardıktan sonra WhatsApp uygulamasını çalıştırın ve yedekleriniz hakkında gelen uyarıya ‘’Geri Yükle’’ tercihini yapın. Böylelikle yerel yedeklerinizde bulunan sohbetleri yeni telefonunuza aktarmış olacaksınız.

Silinen Numaraları Geri Getirme

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

2 Yorum

  1. Google drive yüklüyken yerel yedeklemeyi yapabilir miyiz?

  2. Yardımcı oldunuz ve hızlı geri dönüş için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu