Mobil

Silinen Numaraları Geri Getirme | Rehberim Silindi

Telefon rehberim silindi diyen kullanıcılar için kesin çözümler ile silinen numaraları geri getirme işleminden bahsedeceğiz. Birçoğumuz için önem arz eden numaralarımız istenmeyen durumlardan sebep silinmiş olabilir. Telefonunuzda yaşadığınız bir sorundan dolayı sıfırlama işlemi uygulamış ve rehberi silmiş olabilirsiniz.

Silinen numaraları geri getirmek sanıldığı kadar zor veya imkansız değildir. Yeni nesil tüm akıllı cihazlarda bir yedekleme sistemi bulunmaktadır. Bu yedekleme sistemi belirli aralıklarla telefon rehberinizi farklı sunucuya taşır ve güvenle saklar. Olası bir veri kaybını önlemek için böyle bir sistem geliştirilmiştir.

Kurtarma işleminde sizde göreceksiniz ki silinen numaralar güvenle olduğu gibi duruyordur. Silinen numaraları geri getirme işlemine başlamadan önce şunu belirtmeliyiz ki bir yedekleme sisteminiz olmalı. İster iPhone kullanın isterseniz de Android her iki cihazda da daha önce alınmış bir yedeğin var olması gerekir.

Silinen Numaraları Geri Getirme Android

Android işletim sistemine sahip cihazlar genellikle Google hesabına senkronize olarak yedekleme sağlar. Fotoğraflar, kişiler, videolar ve daha birçok data Google sunucularında muhafaza edilir. Android cihazlarda silinen rehberi geri getirme işlemi iPhone cihazlara göre daha kolay olmaktadır.

Google hesabınıza ister telefondan isterseniz de bilgisayar üzerinden giriş yaparak kolaylıkla silinen numaralara ulaşabilirsiniz. Sizler için bu işlemi bilgisayar üzerinden nasıl yapıldığına bakalım:

 • Bilgisayarınızın tarayıcısından Google.com web sitesine ulaşın.

Silinen Numaraları Geri Getirme

 • Google.com web sitesinin sağ üst kısmında yer alan “Oturum Açın” butonu ile telefonumuzda daha önce giriş yaptığımız Google hesabına giriş yapalım.

Silinen Numaraları Geri Getirme

 • Google hesabına giriş sağladıktan sonra yukarıdaki görselde de işaret edildiği gibi “Google Uygulamaları” butonuna tıklayın ve “Kişiler” seçeneğini seçin.

Silinen Numaraları Geri Getirme

 • Telefonunuzda silinen numaraların burada olduğunu direkt olarak görebileceksiniz. Silinen numaraları kurtarmak için sol tarafta yer alan seçeneklerden “Dışa Aktar” butonuna tıklayın.

Silinen Numaraları Geri Getirme

 • Dışa aktar seçeneğine tıkladıktan sonra küçük bir pencere sizi karşılayacaktır. Buradan “vCard (iOS Kişiler uygulaması için)” olan kutucuğu işaretleyip, “Dışa Aktar” butonuna tıklayın.

Böylelikle silinen numaralar bilgisayarınıza inmiş bulunmaktadır. Bu dosyayı telefonunuza ister Mail olarak isterseniz de WhatsApp Web yardımıyla taşıyıp açmanız yeterlidir.

Dosyayı telefonunuzda açmanız ile birlikte ekranın üst kısmında kişileri telefonunuza aktarmanız için bir buton yer alacaktır.

Android cihazlara sahip telefonlar için silinen numaraları geri getirme işlemini sizlere bu başlık altında aktardık. Yedeklemeniz tam ve sorunsuz ise silinen tüm numaralar bu yöntem ile kurtarılacaktır. Numaraların bir kısmı yok diyen kullanıcılara cevabımız ise yedeklemenin tam yapılmadığı veya yedekleme tarihinin biraz uzun olduğunu söyleyebiliriz.

Silinen Numaraları Geri Getirme iPhone

iPhone yedekleme konusunda diğer rakiplerine göre daha sıkı davranmaktadır. Apple cihazlarında kullanılan iCloud, herhangi bir veri kaybının yaşanmaması için belirli aralıklarla yedekleme istediğinde bulunmakta ve kullanıcılarına hatırlatmaktadır. Durum böyle olunca silinen numaraları kurtarma olasılığı Android’e göre daha yüksek olmaktadır.

iCloud tarafından verilen bu uyarılara kulak verip yedeklemelerinizi eksiksiz yaptıysanız veya gerekli izinleri onayladıysanız şu an rehberinizin tamamı Apple sunucularında yer almaktadır. Silinen rehberi geri getirmek için ister iCloud web tarayıcısı üzerinden isterseniz de iTunes ile bu işlemi kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Biz sizlere bu işlemi iCloud web tarayıcısı üzerinden aktaracağız. iPhone’da silinen rehberi geri getirmek için neler yapılır inceleyelim:

Silinen Numaraları Geri Getirme

 • Web tarayıcısı içerisinden https://www.icloud.com/ web sitesini ziyaret edin ve iPhone telefonunuzda kullandığınız iCloud hesabına giriş yapın.

Silinen Numaraları Geri Getirme

 • iCloud hesabınıza sorunsuz giriş yaptıktan sonra “Kişiler” butonuna tıklayın.
 • Bu ekrandan silinen numaraların burada olduğunu göreceksiniz. Bugüne kadar yaptığınız tüm rehber yedeklemeleri bu ekranda sizleri karşılayacaktır.

Silinen Numaraları Geri Getirme

 • Silinen numaraları kurtarmak için sol alt köşede yer alan “Ayarlar” butonuna tıklayın ve “vCard’ı Dışa Aktar” seçeneğini seçin.

Silinen numaralar direkt olarak bilgisayarınıza indirilecektir. Diğer Android cihazlarda uyguladığımız Mail veya WhatsApp Web yöntemiyle bu dosyayı telefonunuza taşıyabilir ve tekrardan silinen rehberi yükleyebilirsiniz.

iPhone cihazlarda rehberim silindi sorunu için gerekli tüm aşamaları eksiksiz olarak aktardık. Ayrıca bu aşamaları kullanarak yeni aldığınız Android veya iPhone cihazlara da rehberinizi sorunsuz aktarabilirsiniz.

Sizlere iki ana başlık üzerinden silinen numaraları geri getirme işleminden bahsettik. Bu yöntemler sistem yedeklemesi var oldukça işe yarayacaktır. Peki benim yedeklemem yok silinen numaraları nasıl geri getirebilirim diyen kullanıcılara cevabımız ne olacak? Bu durumda ise Recovery programlarını kullanmak sizlere çözüm sağlayacaktır.

Bu konuda birçok recovery programı bulunmaktadır fakat hepsi aynı çözümü sağlamıyor. Sizler için bu konuda araştırdığımız ve en iyisi olduğu kanaatine vardığımız Dr.Fone – Data Recovery programından bahsedip, silinen numaraları kurtaracağız. Dilerseniz hemen diğer başlığımıza geçelim…

Rehberim Silindi Nasıl Geri Getirebilrim Android

Silinen Numaraları Geri Getirme

Dr.Fone – Data Recovery programı sayesinde sadece rehberiniz değil, silinen mesajlarınız, fotoğraflarınız, videolarınız, ses dosyalarınız ve arama kaydınız gibi birçok data bu program aracılığıyla kurtarılabilinmektedir. Bizi ilgilendiren kısım olan silinen numaraları kurtarabiliyor olması bu programı tercih etmemizi sağladı. İsterseniz hemen programın kullanımını inceleyelim:

 • İlk olarak bilgisayarınıza “Dr.Fone – Data Recovery” programını indirin ve yükleyin.
 • Programın kurulumu tamamlandıktan sonra Android telefonu USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın.
 • Bağlantıyı sağladıktan sonra programı çalıştırın ve ana ekranın solunda yer alan “Recover” butonuna tıklayın.
 • Program bir süre telefonunuzu tanımlamak için işlem yapacaktır. Bu süreç tamamlandığında “Connected” ibaresi ekranda belirecektir.
 • Gelen seçenekler içerisinden silinen numaraları kurtarmak için “Contacts” kutucuğunu işaretleyin ve “Next” butonuna tıklayın.
 • Bir süre tarama yapması için beklemelisiniz, ardından sol tarafta çıkan “Contacts” seçeneğini işaretleyip, “Recover” butonuna tıklamalısınız.
 • Recover butonu sonrası kurtarılacak olan silinen numaraların nereye kaydedileceği sorulmaktadır. Bilgisayarınızdan uygun gördüğünüz dosya konumunu belirterek tekrardan “Recover” butonuna tıklayın.

Bu işlemlerin ardından silinen numaralar kurtarılarak belirttiğiniz dosya konumuna kaydedilecektir.

Android telefonlarda silinen numaraları geri getirmek bu kadar kolay. Bu işlemleri silinen fotoğraflarınız ve diğer verileriniz içinde uygulayabilirsiniz. Telefonunuzun şifresini unutsanız dahi program bu verileri kurtarmayı başarabilmektedir. Bu detayı bir yere not etmek gerekir. Çünkü zaman zaman bu verileri de silebilmekteyiz.

Rehberim Silindi Nasıl Geri Getirebilrim iPhone

Silinen Numaraları Geri Getirme

iPhone cihazlar Android cihazlara göre biraz daha sıkı bir yapıda olduğu için her iPhone sürümünün kendine has yönlendirmeleri söz konusu olabilir. Biz genel bir anlatım ile silinen numaraları geri getirmeyi anlatacağız. Fakat işlem aşamasında farklı bir adımla karşılaşırsanız bunu bize yorum bölümünden aktarabilir ve destek alabilirsiniz.

 • Bilgisayarınıza “Dr.Fone – iOS Data Recovery” programını buradan indirin ve yükleyin.
 • Yükleme tamamlandıktan sonra iPhone cihazınızı bilgisayarınıza USB kablosu ile bağlayın ve programı çalıştırın.
 • Program çalıştırıldıktan sonra “Data Recovery” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza gelen seçeneklerden “Contacts” seçeneğini işaretleyerek sağ alt köşede bulunan “Start Scan” butonuna tıklayın.
 • Silinen numaraları geri getirmek için programın tarama yapmasını bekliyoruz.
 • Tarama tamamlandıktan sonra kurtarılacak olan numaralar karşınızda olacaktır. Bu numaraları kurtarmak için sol tarafta yer alan “Contacts” seçeneğini seçip, sağ alt köşede yer alan “Recover” butonuna tıklamalısınız.
 • Program bu verilerin nereye kaydedileceğini soracaktır. Dosya konumunu belirtip, tekrar “Recover” tıklamanız ile beraber silinen numaralar ilgili konuma kaydedilecektir.

iPhone’da silinen telefon numaraları bu işlem adımları ile geri getirebilirsiniz. Android içinde belirttiğimiz gibi sadece silinen numaralar değil fotoğraflar ve diğer datalarda bu program yardımıyla kurtarılabilinmektedir.

Silinen Numaraları Geri Getirme Samsung

Silinen Numaraları Geri Getirme

Samsung Android cihazlar içerisinde en çok tercih edilen marka olarak ön plana çıkmaktadır. Bu kadar popüler olması firmanın kendi içinde Ar-Ge çalışmalarının daha sık ve kullanıcıya yönelik olmasına sevk etmiştir. Bu Ar-Ge çalışmalarının en önemlisi ise “Smart Switch Mobile” ve “Samsung Cloud” platformları olmuştur.

Smart Switch Mobile ile telefon içerisindeki dataları bir SD karta yedekleyebilir ve dilediğiniz zaman tekrardan buradan geri yükleyebilirsiniz. Smart Switch Mobile yerleşik bir yedeklemenin ürünüdür. Yani verileriniz uzak sunucu yerine SD karta yedeklenmektedir.

Samsung Silinen Numaraları Geri Getirme (Smart Switch Mobile):

 • Smart Switch Mobile uygulamasını telefonun ana ekranından bulun ve başlatın. Eğer yüklü değilse “Google Play” içerisinden uygulamayı indirin ve yükleyin.
 • Uygulamanın sağ üst kısmında bulunan “SD Kart” butonuna dokunun.
 • “Yedekle ve Geri Yükle” ekranından daha önce alınmış yedeklerinizi ve tarihini görebilirsiniz. Buradan hangi yedekleme tarihine geri dönmek istiyorsanız buna yönelik seçiminizi yapın.
 • Alınan yedeklemenin üzerine dokunduktan sonra yedeklenen dosyaların neler olduğunu göreceksiniz. Buradan silinen numaraları kurtarmak için “Aramalar ve Kişiler” tercihine dokunun.

Bu işlemin üzerine silinen numaraları geri yüklemek için sizden belirli bir süre beklemeniz istenecek ve süreç tamamlandığında belirttiğiniz tarihteki numaralar Samsung telefonunuza tekrar yüklenecektir.

Samsung Silinen Numaraları Geri Getirme (Samsung Cloud):

Yukarıda aktardığımız işlemler yerleşik yedekleme için geçerliydi. Samsung tarafından geliştirilen bir diğer ürün ise Samsung Cloud olmaktadır. Bu üründe uzak yedekleme sağlamakta ve verileri farklı sunucuda barındırmaktadır. Samsung Cloud ile silinen numaralar nasıl getirilir inceleyelim:

 • Samsung telefonunuzun “Ayarlar” bölümüne giriş yapın.
 • “Hesaplar ve Yedekleme” bölümünü bulun.
 • “Samsung Cloud” seçeneğine dokunun.
 • Buradan “Telefon ve Kişiler” seçeneğini bulun ve girin. Eğer bu bölüm yoksa “Eşitlenen Diğer Veriler” seçeneğini kontrol edin.
 • Gelen ekrandan “Eşitle” butonunu aktif hale getirin.
 • Eşitleme işleminin tamamlanmasının üzerine “Verileri Geri Yükle” seçeneğine dokunun.
 • Verileri geri yükle ekranında yer alan “Kişiler (Telefonda Kayıtlı)” kutucuğunu işaretleyin ve “Geri Yükle” butonuna basın.
 • Uygulamalar yüklensin mi sorusuna “Kur” ile cevaplandırın ve silinen numaraların geri getirilmesini bekleyin.

Geri kurtarma işlemi verinin boyutuna göre uzun sürebilmektedir. Dilerseniz işlemin tamamlanmasını beklemeden diğer kullanımlarınızı sağlayabilirsiniz. Samsung Cloud silinen numaraları geri getirmek için arka planda çalışacaktır. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken internet bağlantınızın kesintisiz olmasıdır.

Size hem Smart Switch Mobile ile hem de Samsung Cloud aracılığıyla Samsung silinen numaraları geri getirme işleminden bahsettik. Bu iki yöntemin dışında Samsung telefonlarda silinen telefon numaraları kurtarma seçeneğini bulunmamaktadır.

Samsung Rehber Çöp Kutusu Nerede?

Android 10 sürümü ile beraber artık rehber çöp kutusu özelliğine sahip. Silinen rehberdeki numaralar bu çöp kutusunda saklanmaktadır. Dilediğiniz zaman bu çöp kutusundan silinen numarayı tekrar kurtarabilirsiniz.

 • Samsung telefonun “Kişiler” uygulamasına giriş sağlayın.
 • Sol tarafta bulunan “Alt Alta Üç Çizgi” butonuna dokunun.
 • Arından “Çöp Kutusu” seçeneğine dokunun.
 • Sağ üst köşede yer ala “Alt Alta Üç Nokta” simgesine dokunun.
 • Ardından “Kişileri Geri Yükle veya Sil” sekmesine girin.
 • Silinen numarayı seçerek alt bölümde yer alan “Geri Yükle” butonuna dokunun.

Böylelikle Samsung rehber çöp kutusu özelliğiyle numarayı geri yüklemiş olursunuz.

Sizlere birçok başlık altında silinen numaraları geri getirme yönteminden bahsettik. Bu yöntemlerden herhangi biri kesin olarak silinen rehberinizi kurtarmanızı sağlayacaktır. Yine de işlem hakkında takıldığınız veya merak ettiğiniz konular olursa yorum bölümünden bizlerle bağlantı kurabilirsiniz.

11 Yorum

 1. Google kişilerde daha fazla butonunu göremedim yardımcı olur musunuz?

  1. Şu an kontrol ettiğimde Google tarafından sağlanan bir güncellemenin olduğunu görmekteyim. Android kullanıcıları eğer Google yedekleme kullanıyorsa telefonlarından aşağıdaki adımları uygulayarak silinen numaraları geri getirebilirler.

   Google Yedekleme İle Silinen Telefon Numaralarını Geri Getirme:

   > Ana ekran üzerinden “Ayarlar” bölümüne giriş yapın.
   > Gelen seçenekler içerisinden “Google” bölümünü bulup, dokunun.
   > “Hizmetler” ardından “Kişileri Geri Yükle” seçeneğine girin.
   > Bu işlem sonucunda karşınıza çıkan birkaç adımı da tamamladıktan sonra “Geri yükle” ile işlemi tamamlamış olursunuz.

   Yukarıdaki işlemler marka ve modele göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak sağlanması gereken işlemler bu şekildedir. Sorun yaşayan kullanıcılar telefon marka ve modelini belirtmesi durumunda yardımcı olmaya çalışacağız…

  1. Merhaba, hangi işlemden sonra “Geri Yükle” butonuna erişememektesiniz?

 2. Telefon numaralarım güncelliydi yeni hattımda görünmüyor

  1. Merhaba, sorunu tam olarak anlayamadık, tekrar iletebilir misiniz?

  1. Google kisiler de daha fazla butonu yok yardımcı olabilir misiniz lütfen?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu