Ana Sayfa Mobil Silinen Mesajları Geri Getirme

Silinen Mesajları Geri Getirme

Silinen Mesajları Geri Getirme

Telefonunuzda bulunan ve daha önceden sildiğiniz mesajları ihtiyacınız olduğunda geri getirme imkanına sahipsiniz. Bilerek ya da bilmeden sildiğiniz tüm mesajlarınızı eğer üstünden çok zaman geçmediyse ve üstüne çok veri yazılmadıysa kurtarılabilir. Silinen mesajlarınızı geri getirmek için ne kadar erken davranırsanız geri getirebilme ihtimaliniz de buna bağlı olarak artar.

Silinen mesajları geri getirmek için birçok farklı yöntem bulunsa da hiçbiri sizin istediğiniz mesajı geri getirmek için garanti sunmaz, ancak birçok defa uygulamada işe yaramış yöntemlerdir bunlar. Eğer mesaj geçmişiniz eskilere dayanıyorsa büyük bir ihtimalle kurtarılamayacaktır, ya da SD kartınızda oluşabilecek hatalardan dolayı da silinen mesajlarınızı geri getiremeyebilirsiniz.

Silinen Mesajları Geri Getirme

Android’de Silinen Mesajları Geri Getirme

Android işletim sistemli cihazlarınızda silinmiş mesajlarınızı geri getirmek istiyorsanız öncelikle bilgisayarınızda Android bilgisayar bağlantı programı diğer bir adıyla, Android Pc Suite bulunmalı. Bu bağlantı programlarından kullanabileceklerinizden bazıları; Dr. Fone, MobileGO, MoboRobo, MOBILedit, Tenorshare Android Data Recovery vb. programları bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Android cihazınızı, kurduğunuz programa usb kablo bağlantısı ile bağlayıp programla cihazınızı eşleştiriyorsunuz. Belirtilen programları aşağıdaki butonlardan indirebilirsiniz.

Dr. FoneMobileGOMoboRoboMOBILeditTenorshare

İndirdiğiniz programın özelliklerine göre bazı değişiklikler olabilir ama hepsinin temelinde aynı işlemleri gerçekleştiriyorsunuz. Yine programların imkanlarına ve özelliklerine göre mesajlarınız dışında, galerinizdeki görselleriniz, medya dosyalarınız, telefon rehberiniz gibi çeşitli verileri de kurtarma imkanına sahip olabiliyorsunuz.

Silinen mesajlarınızı kurtarmak için az önceki söylediğimiz programlardan birisini indiriyorsunuz ve Android cihazınızda belirli bir ayarlamadan sonra PC ile Android bağlantısını sağlayacaksınız.

Android cihazınızın ayarını yapmak için; ‘Ayarlar’ menüsünden, ekranın en alt kısmında yer alan ‘Telefon hakkında’ yı seçin. Karşınıza gelen sayfada bulunan ‘Derleme numarası’ seçeneğine 5 ya da 7 defa dokunun. Daha sonra ‘Ayarlar’ kısmına geri dönüp, etkinleşmiş olan ‘Geliştirici Seçenekleri’ nden ‘USB hata ayıklaması’ seçeneğini etkinleştirmeniz gerekiyor.

Bilgisayarınıza yüklediğiniz silinen mesajları geri getirme için programı açıp, Android cihazınızı bilgisayarınıza USB kablosu ile bağlayabilirsiniz artık.

Bilgisayarınızda yüklediğiniz programda bulunan ‘Scan’ diğer adıyla tarama butonuna tıklayarak Android cihazınızdan silinen verileri taratacaksınız.

Program tarama işlemini bitirdikten sonra size sunduğu kurtarma çeşitlerine dosyalar gösterecektir, karşınıza gelen ekrandan ‘Messages ya da SMS’ yazan dosyayı seçin.

Android cihazınızda bulunan ve kurtarabileceğiniz mesajları, tarihlerini ve hangi numaralardan geldiğine dair bilgilerle birlikte karşınıza gelen ekranda göreceksiniz. Kurtarmayı istediklerinizi seçip, ‘Recover’ butonuna tıklıyorsunuz, böylece silinen mesajlar tekrar yükleniyor.

Silinen Mesajları Geri Getirme

iPhone’da Silinen Mesajları Geri Getirme

iPhone cihazınızda bulunan silinen mesajlarınızı geri getirmek için iki yöntem mevcut; Eğer iPhone cihazınız iTunese yüklü ise, silinen mesajlarınızın yanı sıra cihazınızda bulunan diğer verilerinizi de geri getirmeniz mümkün.

Bunun için öncelikle;

iTunes’ e iOS sistemli cihazını bağlayıp, ‘Dosya> Aygıtlar ve ‘Yedekle’ yolunu takip edeceksiniz.

Aynı zamanda bu aşamada ‘Aygıtlar’ kısmından iTunes seçeneklerini açıp, yedekleme işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığından emin olmalısınız.

Daha sonra ‘Dosya> Aygıtlar ve Yedekten Geri Al’ yolunu takip ederek yedekte bulunan verilerinizi kurtarabiliyorsunuz.

iOS cihazınızda bulunan silinen mesajları geri getirmek için uygulayabileceğiniz diğer bir yol ise iPhone veri kurtarma programı yüklemek olacaktır. iPhone cihazınızdan silinen mesajları geri getirmek için kullanılabilecek programda, iPhone, iPad ve iPod Touch türü cihazlarında bulunan farklı veri ve dosya türlerini de kurtarabiliyorsunuz.

Program iTunes yedeğine gerek duymadan iPhone cihazlardan bir çok türde kayıp mesaj, veri ve dosyaları kurtarabilmenize yardımcı olurken, birçok iPhone modelini de desteklemektedir.

Dr Fone iOS Data Recovery, iPhone veri kurtarma programı ile silinen mesajlarınızı, doğrudan iPhone’ dan kurtarma ya da iTunes- iCloud yedekleme alanından kurtarmanız mümkün oluyor.

Dr Fone iOS Data Recovery

Silinen Mesajları Geri Getirme

Whatsapp’ta silinen mesajları geri getirme

Android ve iPhone cihazlarınızda bulunan mesaj verilerinizi geri getirebilirken bu cihazlarınızda bulunan belki de en çok mesajlaşma gerçekleştirdiğiniz Whatsapp uygulamasındaki sildiğiniz mesajlarınız da geri getirebiliyorsunuz. Bir kaç basit işlem ile Whatsapp’ ta bulunan mesajlarınızı kurtarabilirsiniz.

Cihazınızdan silinen Whatsapp mesajlarını geri getirmek istiyorsanız tüm yöntemlerde de işleminizin yarıda kalmaması için cihazınızın şarjının olmasına dikkat edin, şarjınız eğer %30’ un altındaysa mesajlarınızı geri getirme işleminiz yarıda kalabilir.

Android silinen mesajları geri getirme konusunda biraz otomatik yedekleme özelliği sayesinde biraz daha avantajlı olabiliyor. Her iki işletim sisteminde de silinen mesajları geri getirme yöntemi farklı olsa da sonuç itibariyle her ikisi de aşağı yukarı aynı sonuca ulaştırıyor sizi.

Android’ de Silinen Whatsapp Mesajlarını Geri Getirme

Whatsapp yüklü olan Android cihazınızda, sohbetleriniz belirli saatlerde otomatik olarak yedekleniyor. Silinen mesajlarınıza tekrar ulaşmak için; Whatsapp uygulamasını cihazınızdan kaldırıp yeniden yükleyebilirsiniz, yeniden kurulum sırasında Whatsapp size mesaj yedeklerinizi tekrar yüklemek isteyip istemediğinizi soracaktır, en son ki yedekleme işleminde yedeklediği tüm mesajları geri getirebilir bu sayede, siz de Whatsapp’ a ‘Geri Yükle’ derseniz, silinen tüm mesajlarınızı geri getirebilirsiniz.

Eğer Android cihazınıza Whatsapp’ ı yeniden kurulum sırasında mesajları geri yükleme seçeneği gelmiyorsa; yedekleriniz çok eski tarihe dayandığı için olabilir, SD kartınız ya da sohbet geçmişiniz bir şekilde bozulmuş olabilir ya da sohbetlerinizi yedeklediğiniz telefon numarası farklı olduğu için mesaj geçmişiniz gelmiyor olabilir. Bu durumlarda geri getirmek mümkün olmayabiliyor ama diğer türlü mesaj geçmişinize ulaşırsınız.

iPhone’ da Whatsapp Mesajlarını Geri Getirme

Android cihazlarında olduğu gibi Whatsapp’ da silinen mesajlarınız iPhone cihazlarda otomatik olarak yedeklenmiyor.

iPhone cihazlarınızda Whatsapp mesajlarınızı geri getirebilmek ve saklayabilmek için iCloud yedeklemeyi kullanmanız gerekiyor. Yedekleme için de Whatsapp uygulamanızda; WhatsApp Ayarları’ ndan, Sohbet Ayarları ve buradan da Sohbet Yedeği’ ne kısmına gidip ‘Şimdi Yedekle’ seçeneğini seçerek Whatsapp sohbetlerinizin yedeğini bu şekilde alabilirsiniz. Sohbetlerinizin otomatik olarak yedeklenmesini istiyorsanız eğer, Sohbet Yedeği ekranında bulunan ‘Otomatik Yedekleme’ seçeneği ile Whatsapp sohbetlerinizi belirli aralıklar ile yedeklenmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer iPhone cihazınızda iCloud yedekleme seçeneğinizi aktifleştirdiyseniz, Whatsapp uygulamasını kaldırıp, yeniden yüklemeniz gerekiyor, tekrar yükleme sonrasında eğer Whatsapp’ ı kaldırmadan önce Sohbet yedeklemesi yapmışsanız, silinen mesajlarınız tekrardan geri gelecektir.

4 YORUM

  1. merhaba, samsung s3 mini eski kullandığım telefonumdaki 2015 senesinin 8 inci ayından 2016 7.inci ayına kadar silinen eski mesajlarımı yükleyebilirmisiniz benim için çok önemli dönerseniz cok sevinirim,emeğinizin karşılığını seve seve vereceğim mail adresim *******@gmail.com

  2. Merhaba sms v.b silinen mesajları geri getirme konusunda direkt olarak iletişim kurabilmek istiyorum yüzyüze yada telefon ile benim için çok önemli ararsanız çok sevinirim tabiki bedava değil ücretiyle,tel no,********

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin