Ana Sayfa Yazılım Silinen Dosyaları Geri Getirme – Kurtarılamayan Dosya Kalmasın!

Silinen Dosyaları Geri Getirme – Kurtarılamayan Dosya Kalmasın!

Silinen Dosyaları Geri Getirme - Kurtarılamayan Dosya Kalmasın!

Bizim için önemli olan dosyaları yanlışlıkla sildiğimiz zaman ya da bu dosyalar zararlı yazılımlar aracılığıyla silindiği zaman silinen dosyaları geri getirmek isteriz. Elbette, bilgisayarda bu işlemi yapabilmek için çeşitli programlar bulunuyor. Bu makalemizde sizler için test ettiğimiz bazı programlardan edindiğimiz deneyimleri sizlerle paylaşacağız. Böylece, anlatacağımız bu programlar aracılığıyla silinen dosyaları geri getirme işlemini yapabilirsiniz.

1. Recuva Programı

Recuva programı, medya dosyaları (video, fotoğraf), doküman dosyaları (Word, Excel, PowerPoint ) gibi silinen dosyaları geri getirme konusunda oldukça başarılı bir programdır. Programı kullanmaksa oldukça kolay. Programı buradan indirip kurduktan sonra:

Silinen Dosyaları Geri Getirme - Kurtarılamayan Dosya Kalmasın!

 • Programı açın ve karşınıza çıkan Recuva Wizard penceresindeki “Next” butonuna tıklayın.

Silinen Dosyaları Geri Getirme - Kurtarılamayan Dosya Kalmasın!

 • Bu pencerede, geri getirmek istediğiniz dosya tipini seçerek “Next” seçeneğiyle devam edin. Eğer geri getirmek istediğiniz dosya tipleri arasında hem müzik dosyası hem Word, Excel gibi doküman dosyaları varsa “All Files” seçeneğini işaretleyin.

Silinen Dosyaları Geri Getirme - Kurtarılamayan Dosya Kalmasın!

 • Daha sonra, açılan pencerede, geri getirme işlemi yapmak istediğiniz silinen dosyaların, silinmeden önce bulunduğu yeri seçerek “Next” butonuna tıklayın.
 • Örneğin bu bölümde, silinen dosyalarınız hafıza kartı ya da iPod gibi medya oynatıcı cihazlardaysa bu birimleri bilgisayarınıza bağlayarak “On My Media Card or iPod” seçeneğini seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer silinen dosyalar “Belgelerim” gibi doküman klasörlerindeyse “In My Documents” seçeneğini seçerek bu klasörlerin taranmasını sağlayabilirsiniz. Böylece program yalnızca o alanı tarar ve tarama işleminin süresi azalır.
 • Silinen dosyaların silinmeden önce bilgisayarınızda tam olarak nerede olduğunu hatırlıyorsanız “In a Specific Location” seçeneğini işaretleyip “Browse” butonuna tıklayarak, açılan pencerede silinen dosyaların daha önce olduğu yeri seçip “Tamam” seçeneğine tıklayabilirsiniz.
 • Eğer silinen dosyalarınızın yerini tam olarak hatırlamıyorsanız “I’m Not Sure (Emin Değilim)” seçeneğini işaretleyin.

Silinen Dosyaları Geri Getirme - Kurtarılamayan Dosya Kalmasın!

 • “Next” seçeneğine tıkladıktan sonra açılan pencerede, “Start” butonuyla devam ederek silinen dosyaları tarama işlemini başlatın.
 • Yukarıdaki pencerede yer alan “Enable Deep Scan” seçeneğini işaretlerseniz Recuva programı daha detaylı bir tarama gerçekleştirir. Dolayısıyla eğer ilk taramanızda silinen dosyalarınız geri gelmezse bu seçeneği işaretleyerek dosyaları tekrar taratmanızı tavsiye ediyoruz.

Silinen Dosyaları Geri Getirme - Kurtarılamayan Dosya Kalmasın!

 • Tarama işlemi tamamlandığında karşınıza, tarama sonucunda bulunan silinen dosyaların listelendiği, yukarıdaki gibi bir pencere çıkacaktır. Bu penceredeki “Filename” başlığının altında silinen dosyaların adı ve uzantısı, “Path” başlığının altındaysa dosyaların silinmeden önce bilgisayarınızda kayıtlı olduğu yer görünür.
 • Bu pencerede, dosya isimlerinin sol tarafında bulunan renkler silinen dosyaları geri getirme işlemi sonucunda dosyaların kurtarılıp kurtarılamayacağını ifade eder.
 • Örneğin dosya isimlerinin yanında bulunan yeşil renk, bu dosyaların tamamının sağlıklı bir şekilde kurtarılabileceğini ifade eder. Bunun yanı sıra sarı renk, dosyanın hasarlı bir biçimde kurtarılabileceğini, kırmızı renkse dosyanın büyük bir bölümünün kurtarılamayacağını ifade eder.
 • Bu bölümde kurtarmak istediğiniz dosyanın yanındaki kutucuğu işaretleyerek pencerenin sağ alt köşesindeki “Recover” butonuna tıklayın. Böylece karşınıza kurtarılan dosyanın nereye kaydedileceğini seçmeniz gereken bir pencere açılacaktır.

Silinen Dosyaları Geri Getirme - Kurtarılamayan Dosya Kalmasın!

Silinen Dosyaları Geri Getirme - Kurtarılamayan Dosya Kalmasın!

 • Açılan ilk pencerede (yukarıdaki ilk pencere) kurtarılan dosyanızın nereye kaydedileceğini seçerek “Tamam” butonuna tıklayın ve hemen sonra açılan uyarı penceresinde de “Evet” seçeneğini seçin.

“Evet” seçeneğini seçtikten sonra silinen dosyaları geri getirme işlemi tamamlanacaktır ve silinen dosyanız seçtiğiniz yere kaydedilecektir.

2. Disk Drill Programı

Sizlere tavsiye edeceğimiz ikinci program olan Disk Drill programı da silinen dosyaları geri getirme konusunda yeterli bir performans sergiliyor. Program normalde ücretli olmasına rağmen ücretsiz kullanım seçeneğiyle de kullanıcılara 500 MB boyutunda veriyi geri getirme imkanı sunuyor. Programı indirip kurduktan sonra silinen dosyaları geri getirmek için:

Silinen Dosyaları Geri Getirme - Kurtarılamayan Dosya Kalmasın!

 • Öncelikle, silinen dosyalarınızın bulunduğu diskin sağ tarafında yer alan “Recover” ibaresinin hemen yanındaki “Aşağı Yönlü Ok” butonuna tıklayarak açılan pencerede “Deep Scan” seçeneğini seçin. Böylece Disk Drill programı seçtiğiniz diski detaylı bir şekilde taramaya başlar.

Silinen Dosyaları Geri Getirme - Kurtarılamayan Dosya Kalmasın!

 • Tarama işlemi başladığı anda, işlem sonucunda bulunan dosyalar, görseldeki gibi, klasörler halinde listelenir (Aradığınız dosyayı burada bulamadıysanız pencerenin sol üst köşesindeki “Back” butonuna tıklayarak ilk görseldeki ekrana dönebilir ve diğer diskleri taratabilirsiniz).
 • Tarama işlemi tamamlandığında, aradığınız dosyaya göre, bu klasörlere girdikten sonra, silinen dosyalardan herhangi biri üzerine gelip farenin sağ tuşuna tıklayarak açılan sekmedeki “Recover” seçeneğini seçin (Örneğin yukarıdaki görselde bir doküman dosyası kurtarılmak istendiği için “Documents > Docx” klasörlerine girilmiştir).

Silinen Dosyaları Geri Getirme - Kurtarılamayan Dosya Kalmasın!

 • “Recover” seçeneğini seçtikten sonra karşınıza çıkan bilgilendirme penceresindeki “Yes” butonuna tıklayarak silinen dosyaları geri getirme işlemini tamamlayın.
 • Böylece silinen dosyalarınız bilgisayarda, silinmeden önceki konumuna kaydedilir.

Silinen Dosyaları Geri Getirme - Kurtarılamayan Dosya Kalmasın!

 • Eğer kurtardığınız dosyanın silinmeden önce nerede olduğunu hatırlamıyorsanız “Recover” işlemini yaptığınız dosyanın adını, işlemden sonra Windows görev çubuğunda yer alan arama bölümünden aratabilir ve kurtardığınız dosyayı açabilirsiniz.

Bu sayede sizlere Disk Drill programıyla silinen dosyaları geri getirme işlemini de anlatmış olduk. Makalemize her iki programla da ilgili edindiğimiz birtakım deneyimleri sizlerle kısaca paylaşarak devam edeceğiz.

3. Deneyimler

Recuva ve Disk Drill programlarını kullanırken edindiğimiz deneyimler aşağıdaki gibidir:

 • Her iki program da standart taramalar da gayet hızlı ve stabil çalışıyor. Ancak “Deep Scan” seçeneği sayesinde yapılan detaylı taramalarda Disk Drill programı Recuva’ya göre daha hızlı bir tarama gerçekleştiriyor.
 • Programlar yaklaşık 1 hafta öncesine kadar silinen dosyaları geri getirme konusunda başarılı olmalarına rağmen daha öncesinde silinen dosyaların çok küçük bir kısmı kurtarılabiliyor.
 • Her iki programda da silinen dosyalar silinmeden önceki isimleriyle tespit edilemiyor. Bu yüzden bulunan dosyaların hangi dosyalar olduğunu ancak geri getirip dosyayı açtıktan sonra anlamak mümkün oluyor (Yine de Recuva programında bulunan dosyaların ismi silinmeden önceki dosya ismine benzerlik gösteriyor).
 • Recuva’da silinen dosyanın durumunun renklerle ifade edilmesi kullanıcıya kolaylık sağlıyor. Böylece kullanıcı silinen dosyaları geri getirme işlemini yapmadan önce hangi dosyaların sağlıklı bir şekilde kurtarılacağını anlayarak Disk Drill programındaki gibi her bir dosyayı tek tek denemek zorunda kalmıyor.

Her iki programdan da edindiğimiz deneyimler burada sona eriyor. Dilerseniz sizler de “silinen dosyaları geri getirme” konusuda önerdiğimiz bu programlardan edindiğiniz deneyimleri makalemize yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin