İnternet

Şifrenizin Çalındığını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

İnternet dünyasında bilgilerin güvenliği ve gizliliği konusundaki tartışmalar son yıllarda iyice alevlenmiş durumda. Teknolojik cihazların hayatımızın hemen her alanına girmesi, kullanıcıların gizlilik konusunda daha da endişelenmesine neden olmaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde milyonlarca kullanıcının hesap adı ve şifrelerinin herkesin ulaşabileceği şekilde internet ortamına sızması, güvenlik konusundaki zafiyetleri tekrar gündeme getirmişti. Teknoloji devi Google, yeni geliştirdiği Chrome eklentisiyle, internet kullanıcılarının bu konuda aklına takılan soru işaretlerini bir nebze de olsa giderebilmek için kolları sıvadı.

Şifrenizin Çalındığını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Şifrenizin çalınmış olabileceği düşüncesini taşıyor ancak emin olamıyorsanız, ilk önce Google’a güvenmeniz gerekecek. Çünkü Password Checkup adı verilen bu eklenti, sizin şifrenizi çalınmış olan şifrelerle karşılaştırıyor. Dolayısıyla sizin şifreniz ve kullanıcı adınız uygulama tarafından görülebiliyor. Google ise kendi blog sayfasında yayınladığı yazıyla uygulamanın güvenilir olduğunu dile getiriyor.

Stanford Üniversitesi’nin kriptografi araştırmacıları tarafından geliştirilen uygulamanın, şifrelerinizi daha önce çalındığı bilinen 4 milyar şifre ile karşılaştırma yaptığı ifade ediliyor. Uygulamanın şifrenizi hiçbir kişi veya kurumla paylaşmadığı da belirtilenler arasında.

Password Checkup Uygulaması Nasıl Çalışıyor?

Şifrenizin Çalındığını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Buradan indirebileceğiniz Chrome tarayıcı eklentisi çok kolay bir kurulum sürecinin ardından çalışmaya başlıyor. Tarayıcının sağ üst kısmında yer alan ikon, gerektiğinde güvenlik konusunda bildirimler gösteriyor. Siz şifre girme ekranındayken eğer şifreniz ele geçirilmiş durumda ise kırmızı renkte bir pencere açılıyor. Ardından şifrenizi değiştirmeyi öneren eklenti, aynı şifre ile farklı hesaplarınızın olduğunu da sizlere bildiriyor.

Ayrıca ‘’123456’’ gibi çok basit şifreler için uyarı vermemesi de uygulamanın özelliklerinden biri. Yalnızca size özel olan ve aktif olarak kullanılan şifreler konusunda kullanıcıların uyarıldığı belirtiliyor.

Şifrenizin Ele Geçirilmesini Nasıl Önleyebilirsiniz?

Google’ın bu adımı, şifre hırsızlığı farkındalığı açısından oldukça önemli. Şifreleri çalınan kullanıcıların bununla ilgili bilgilendirilmesi, güvenliğin artırılmasına yardımcı olabilir. Ancak yine de şifre hırsızlığının önüne geçmek epey zor. Şifrelerinizin güvenliğini sağlamak amacıyla karmaşık şifreler kullanmanızı, iki aşamalı şifre sistemini aktif etmenizi ve güvenmediğiniz sitelerde üyelik oluşturmamanızı tavsiye ederiz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu