Mobil

Telefona Gelen Sesli Mesajları Dinleme

Bu yazımızda telefona gelen sesli mesajları dinleme hakkında özet bir bilgi verip, size gelen sesli mesajları operatör firmanıza göre nasıl dinleyeceğinizi aktaracağız. Yazımız içerisinde Turkcell, Türk Telekom, Vodafone, Bimcell, PttCell, Fenercell gibi büyük operatör firmalarının sesli mesaj dinleme bilgileri yer alacaktır.

Sesli Mesaj Nedir?

Sesli mesaj, telekomünikasyon şirketlerinin büyük beklentiler içinde kurduğu ve abonelerine sunduğu bir mesajlaşma çeşididir. Önceden kaydedilen bir ses kaydını telefon aracılığıyla karşı tarafa ileterek çalışan sistemdir. Sesli mesajlaşma yerini WhatsApp, Instagram Dırect gibi platformlara bıraktığı düşünülse dahi günümüzde aktif ve yoğun olarak kullanılmaktadır.

Sesli Mesajın Kullanım Alanları Nelerdir?

Genellikle müşterilerde olumlu etki yaratmak amacıyla firmalar tarafından kullanılan sesli mesajın kullanım alanı şunlardır;

  • Anket şirketleri tarafından anket çalışmaları yapılırken,
  • Açılış, buluşma, fuar gibi etkinlikleri bildirmek amacıyla,
  • Sosyal sorumluluk projelerini daha geniş bir kitleye yaymak amacıyla,
  • İndirim ve kampanya, ürün tanıtımı gibi dijital pazarlama işlemlerinde,
  • Doğum günü, evlilik yıldönümü, anneler günü, babalar günü gibi özel günlerde tebrik amacıyla,

Gerçek kişi ve özel/kamu tüzel kişiliklerinin müşterilerine ait ödemeleri bildirme amacıyla
kullanılmaktadır. Ayrıca o anda ulaşılamayan bir numaraya da sesli mesaj bırakılarak gerekli ileti gönderilir.

Sesli Mesajları Dinleme

Sesli mesaj dinlemek için operatörünüzün belirlediği yöntemleri izlemeniz gerekmektedir. Yazımızın devamında her operatör için ayrı olarak sesli mesaj nasıl dinlenir sorusuna cevap vereceğiz.

Sesli Mesaj Dinlemek Ücretli Midir?

Sesli mesaj dinlemek bazı operatörlerde ücrete tabii iken bazı operatörlerde ücretsiz olarak gerçekleşmektedir. Toplu sesli mesaj gönderimleri için telekomünikasyon şirketleri ile iletişime geçerek fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Turkcell Sesli Mesaj Dinleme

Telefona Gelen Sesli Mesajları Dinleme

Turkcell hattınıza gelen sesli mesajları açmak ve dinlemek için telefonunuzdan 7532 numarasını tuşlamanız gerekmektedir. Turkcell sesli mesaj dinleme işlemi ücretsiz bir şekilde yapılabilmektedir. Bu servisi isterseniz açıp kapatabilirsiniz. Ayrıca Turkcell KimAramış Servisinin aktif bir kullanıcısı iseniz sesli mesajı dinledikten sonra 5’i tuşlarsanız mesajın hangi numaradan ve hangi tarih, saatte bırakıldığını da detaylı bir şekilde dinleyebilirsiniz. Eğer ki sizde gündelik hayatınızda oldukça yoğun biriyseniz veya telefondan uzaklaşmak ama gelebilecek mesajları da dinlemek istiyorsanız telefonunuzu kapatabilir, insanların size sesli mesaj bırakmasını sağlayabilirsiniz.

Türk Telekom Sesli Mesaj Dinleme

Telefona Gelen Sesli Mesajları Dinleme

2016 tarihinden beri Avea ile birleşme sağlayan Türk Telekom yaklaşık 50 Milyon aboneye hizmet veriyor. Bu hizmetlerden biri de Türk Telekom sesli mesaj dinleme servisi. Türk Telekom aboneleri sesli mesajlarını dinlemek için telesekreter servisini aktif etmelidirler. Bu servis, telefonun kapalı olduğu ya da çağrıya cevap verilmediği zamanlarda devreye giren ve karşı taraf ile sizin yerinize iletişim kuran ve sesli mesajı kaydeden bir sistem üzerine kuruludur.

Türk Telekom telesekreter servisi faturalı ve/veya faturasız abone fark etmeksizin 7/24 hizmet vermektedir. Sesli mesajı dinlemek isteyen Türk Telekom abonesi, telefonundan 999’u arayarak bu işlemi gerçekleştirebilir. Türk Telekom firması sesli mesaj dinleme işlemini abonelerine ücretsiz bir şekilde sunmaktadır. Yurtdışında bulunan Türk Telekom aboneleri ise +905551999999’u arayarak sesli mesajlarını dinleyebilmektedir. Bu hizmet yurtdışı aboneleri için ücrete tabiidir. Ücretlendirme işlemi uluslararası standart dolaşım tarifeleri üzerinden yapılmaktadır.

Vodafone Sesli Mesaj Dinleme

Telefona Gelen Sesli Mesajları Dinleme

Vodafone hattına sahip olan yaklaşık 20 milyon bireysel ve kurumsal abone sesli mesaj dinleme işlemini ücretsiz bir şekilde yapabilmektedir. Hattınıza gelen sesli mesajları dinlemek için 7542 numarasını aramanız yeterli olacaktır. Ayrıca farklı bir Vodafone hattının takılı olduğu telefondan da kendi sesli mesajlarınızı dinlemeniz mümkündür. Bunun için tuşlama kısmına 7542 yazıp 10 haneli telefon numaranızı yazın. En son işlem olarak mesaj kutusu şifresini girip ücretsiz bir şekilde sesli mesajlarınızı dinleyebilirsiniz.

Mesaj kutusuna şifre tanımlamak için; Mesaj kutusuna girmek için kullanacağınız şifreyi yazıp boşluk bırakarak ULASILAMAZ yazın ve bu mesajı 7542’ye SMS olarak gönderin.

Örnek mesaj: 1234 ULASILAMAZ -> 7542

Vodafone’nin sunmuş olduğu bir diğer hizmet ise farklı operatörlere ya da sabit hatlara bağlı olan telefonlardan da mesaj kutusuna ulaşmanızı sağlamaktır. Bu işlem için 05427542000’ı arayın, sonrasında 10 haneli olacak şekilde telefon numaranızı ve mesaj kutusu şifrenizi tuşlayın. Bu hizmet aramanın yapıldığı numaraya bağlı olan operatör firmasının belirlediği ücretlere göre yapılmaktadır. Vodafone sesli mesaj hizmetinde en fazla 20 mesaj saklanabilmektedir, tek mesajın uzunluğu en fazla 3 dakikadır, dinlenilen ama kaydedilmeyen mesajlar 3 gün, hiç dinlenilmeyen mesajlar ise 7 gün boyunca mesaj kutusunda depolanır. Bu sürelerden sonra otomatik olarak silinirler.

Bimcell Sesli Mesaj Dinleme

Altyapı olarak Türk Telekom ile anlaşmış olan Bimcell de abonelerine sesli mesaj dinleme hizmeti sunmaktadır. Bimcell sesli mesajları dinlemek için ArayanıBil servisini aktif hale getirmeniz gerekmektedir; bu servisin aylık -vergiler dahil- 2,59 TL ücreti bulunmaktadır. Servisi aktif hale getirdikten sonra telefonunuzdan 888’i ücretsiz bir şekilde arayarak bırakılan sesli mesajları dinleyebilirsiniz. Sesli mesajları dinlemek için ayrıca bir ücret ödemeniz gerekmemektedir. Kullanıcılar tarafından sesli mesaj almak istemiyorsanız, “ARAYANIBIL IPTAL” yazıp 5555’e SMS gönderebilirsiniz.

PttCell Sesli Mesaj Dinleme

PttCell, gün geçtikçe artan abone sayısı ile dikkatleri üzerine çeken bir operatör konumunda. PttCell aboneleri de kendilerine bırakılan sesli mesajları kolay bir şekilde dinleyebilirler. PttCell sesli mesajları dinlemek için telefonunuzdan 888’i aramalısınız. Bu hizmete erişmek için aynı BimCell’de olduğu gibi ArayanıBil servisi aktif durumda olmalıdır. Bu servisin bedeli ise aylık –vergiler dahil- 1,99 TL olarak belirlenmiş durumdadır. Sesli mesaj almak istemeyenler ise 5555’e “ARAYANIBIL IPTAL” yazıp kısa mesaj gönderebilirler.

Fenercell Sesli Mesaj Dinleme

Fenercell, Fenerbahçe Spor Kulübü A.Ş.’nin ek gelir oluşturma amacıyla kurduğu bir operatördür. Fenercell aboneleri de kendilerine bırakılan sesli mesajları dinleyebilirler. Sesli mesajları dinlemek isteyen aboneler, telefonlarından 888’i aramalıdır. Bu işlemi yapmak isteyen abonelerin ArayanBil servisini aktif olarak kullanmaları gerekir, bu servisin ücreti ise 2020 yılı itibarıyla aylık 2,59 TL’dir.

Bırakılan sesli mesajları dinlemek isteyen Fenercell abonelerinin ekstra bir ücret ödemesine gerek yoktur. Fenercell aboneleri, kendilerine bırakılan sesli mesajları başka bir Türk Telekom hattıyla da dinleyebilirler. Bu işlem için Türk Telekom hattının takılı olduğu telefondan +905551999999’u arayarak sesli yönlendirmeleri takip etmelidirler, sesli yönlendirme sonunda kendi telefon numaralarını girip # tuşuna basmalıdırlar.

Yurtdışında bulunan Fenercell aboneleri, kendilerine bırakılan sesli mesajları dinlemek için yine aynı numara olan +905551999999’u aramalı, sonrasında kendi numarasını tuşlamalı, en son da # tuşuna basarak işlemi tamamlamalıdır. Yurtdışından sesli mesaj dinleme hizmetinin ücreti, uluslararası standart dolaşım tarifeleri üzerinden ücretlendirmeye tabii tutulacaktır. Bu işlemi iptal etmek isteyen Fenercell aboneleri, “ARAYANIBIL IPTAL” yazıp, 5555’e kısa mesaj göndermelidirler. Gelen onay mesajının ardından da servis aboneliği iptal edilecektir.

Sesli mesaj bırakan kişinin telefon numarasının kime ait olduğunu öğrenmek için buradaki içeriğimizden faydalanabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu