Ana Sayfa Nasıl Yapılır Sesi Yazıya Çevirme Programları (PC – Mobil)

Sesi Yazıya Çevirme Programları (PC – Mobil)

Sesi Yazıya Çevirme

Hayatın neredeyse her noktasında ihtiyaç duyulabilecek özelliklerden biri de ses kayıtlarının yazıya çevrilmesidir. Bir kişiyle yaptığınız röportajın ya da uzaktan eğitim sürecinde öğretmeninizin anlattıklarını yazıya dökmek bir hayli zor gelebilir. Bu işlemi kolaylaştırmak ve sorunlarla karşılaşmamak için Google Docs ya da buna benzer sesi yazıya dönüştürme programları işinizi daha rahat kılabilir.

Ses Kaydı Yazıya Nasıl Çevrilir?

Ses kayıtlarını yazıya dökmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

Google Docs 1

  • Daha sonra Google Docs üzerinden “Boş Doküman” oluşturun.
  • Google Docs sayfasının üst kısmında bulunan “Araçlar” sekmesine girin.

Google Docs 2

  • Bu sekme içerisinde “Sesle Yazma” aracına tıklayın.
  • Bir sonraki aşamada ses kaydını VLC Media Player uygulamasıyla başlatın.

Tüm adımları eksiksiz uyguladığınız durumda ses kaydı oynatılırken doküman üzerinde ses kaydının yazıya dönüştürme işlemi devam edecektir.

Ses Kaydını Yazıya Dönüştürme Programları 2021

Google Docs yerine farklı bir program kullanmak istiyorsanız aşağıda sizler için öneri olarak sunduğumuz programlardan faydalanabilirsiniz.

Google Speech

Google Docs bileşeninden aldığınız performansı aynı şekilde Google Speech ile de değerlendirebilirsiniz. Hem ses kayıtlarındaki hem de video dosyalarındaki sesli anlatımları birkaç adım neticesinde yazıya dökebilirsiniz. Üstelik bu işlem için hiçbir şekilde ücret ödeme zorunluluğunuz bulunmuyor.

Kullanım Detayları:

  • Google Speech internet sitesine buradan giriş yapın.
  • Ekranın alt kısmından dilinizi ve ülkenizi seçin.
  • Ses kaydını başlatmadan önce yazı kutucuğunun sağ üst köşesinde bulunan “Mikrofon” simgesine tıklayın.
  • Mikrofon simgesi kırmızı renkle yanıp sönmeye başladığında ses kaydını başlatabilirsiniz.

Dictation

Dictation

30’dan fazla dil ile ses kayıtlarını yazıya çevirme imkanı sunan Dictation.io internet sitesi hem kullanım açısından kolay, hem de sizden kullanım süresi boyunca herhangi bir ücret talep etmemektedir. Ses kaydınızı ya da video kaydınızı hazırladıktan sonra buradan internet sitesine giriş yapabilir ve yazıya dökme işlemini başlatabilirsiniz.

Voicedocs

Herhangi bir ses kaydını yazıya dönüştürmek için kullanabileceğiniz programlardan bir diğeri de Voicedocs’tur. Her ne kadar programın kullanımı ücretli de olsa 10 dakikayla sınırlı olan ses kayıtlarını yazıya dökme konusunda mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Ses Kaydını Yazıya Çeviren Mobil Uygulamalar

Hem Android hem de iOS işletim sistemli cihazlarda sesi yazıya çeviren uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamaları telefonunuza indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Speech Notes

Speech Notes uygulamasıyla birlikte telefonunuzun klavyesini kullanmadan yazı yazma imkanı bulabilirsiniz. Her ne kadar sesi yazıya çeviren bir uygulama olsa da noktalama işaretlerini kullanma konusunda yetersiz kaldığını söyleyebiliriz. Tüm işlemleri tamamladıktan sonra dosyayı noktalama işaretleri bakımından düzenlemeniz gerekebilir.

Sesi Yazıya Çevirme Uygulaması

Voice Notes

Voice Notes uygulamasını diğer uygulamalardan ayıran en önemli özellik telefonda yüklü olan bir ses kaydını doğrudan yazıya çevirebiliyor olmasıdır. Her şey bunlarla sınırlı olmamakla birlikte uygulama aracılığıyla kendinize özel kategoriler oluşturabilir, oluşturduğunuz not dosyalarını farklı kişilerle paylaşabilirsiniz.

Tüm sesli kayıtlarınızı hem bilgisayar ortamında hem de mobil ortamlarda metne dönüştürmek için bu içeriğimizde size sunduğumuz program ve uygulama önerilerini değerlendirebilirsiniz. Her biri gerçekleştireceğiniz işlem doğrultusunda size en iyi desteği verecektir. Konumuz hakkında görüş ve önerilerinizi “Yorum Yap” kısmında belirterek bizlere ulaşabilirsiniz.

Gazetecilik bölümü mezunu biri olarak kendimi teknoloji alanında özgür hissediyorum. Bu nedenle teknoloji, oyun bölümlerinde araştırmalar yaparak yazılarımı Help 724 sitesinde paylaşmaya başladım. Özellikle sosyal medya, uygulamalar, internet siteleri ve oyunlar alanında edindiğim bilgi ve tecrübeler sizlerle beraber olacak. Paylaştığım içerikler ile ilgili soru ve görüşlerinizi ileterek bana destek olabilir ve sizin isteklerinize yönelik içeriklerde hazırlayabilirim.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin