Web Tasarım

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Makale, bir konu hakkında duygu ve düşüncelerin yazıya dökülmesidir. Daha sonra bu yazının insanlara sunulması için yazacağınız makalenin çok iyi kaynaklardan alınmış ve çok güzel bir dille anlatılmış olması şarttır.

İnternet ortamında makalelerinizin can bulması için ve ziyaretçilerin beğenisine sunulması için makalelerinizin belli bir sistem içerisinde yazılmış olması gerekmektedir.

Bu sistemden kasıt, sistematik şekilde yazılmış, içeriği kadar yazış şekli de önemli olan yazıların ortaya çıkarılmasıdır. Bu yazılar sistematik olabilmesi için mutlaka Seo uyumlu makale yazmayı bilmeniz gerekmektedir.

Peki ama, Seo Uyumlu Makale Nedir ?

İnternet ortamında yazdığınız yazıların Google tarafından benimsenip, onun tarafından üst sıralara alınmanız için yazılarınızın seo uyumlu olması gerekmektedir. Seo uyumlu makale yazmak uzmanlık gerektiren bir iştir ve bu konuda çaba harcamak gerekmektedir. Çünkü Google algoritması sürekli olarak güncellemekte ve bu sebeple, bu değişiklikleri tahmin ederek buna uygun makaleleriniz oluşturmanızı tavsiye ederiz. Seo Uyumlu Makale Yazarken Dikkat Edilecek Noktalar….

Makaleniz Tamamen Özgün Olmalıdır

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Google botları sürekli olarak sizi takip etmekte ve içeriğinizin kopya olduğunu tespit ettiği anda üst sıralarda çıkmanız mümkün değildir ve bu nedenle içeriğinizin özgün olması şarttır. Eğer özgün içerikler girmezseniz ilk sıralarda çıkmak yerine, kendinizi alt sıralara taşımış olursunuz. Siteniz tamamen yazıları da dahil olmak üzere sizin eseriniz olmalıdır. Ancak bu şekilde başarıya ulaşabilirsiniz.

Site Optimizasyonu Yapılmalı

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Seo’ya uyumlu makale yazmanın altın kuralı yazdığınız makalenin sitenizin içerisinde uygun etiketler altında bulunması gerekmektedir. Sadece üst sıralarda çıkmak için özgün içerik yazmak sizi üst sıralara taşımaz. Bu nedenle yazacağınız içerikler, site içerisindeki anahtar kelimelerle uygun olmalı ve yazacağınız konu sitedeki konularla uyum içerisinde olmalıdır. Aynı zamanda yazınızda paylaşacağınız resimler de aynı uygunlukta olmalıdır.

Başlık Kısmı Makaleye Uygun Olmalıdır

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Başlık makalenin en önemli noktasıdır ve mutlaka yazınızla uyum içerisinde olmak zorundadır. Yazacağınız konuya en uygun başlığı seçmelisiniz. Başlığınız boşluklar dahil 60 karakteri geçmemelidir. İçeriğinizdeki anahtar kelime, başlık içerisinde mutlaka yer almalı ve eğer mümkünse bu anahtar kelimeyi başlık içerisinde en başta tutmanızda fayda var. Yani başlık anahtar kelime ile başlamalı. Böylece Google’da üst sıralarda çıkma oranınız büyük ölçüde artacaktır.

URL İçeriğe Uygun Olmalıdır

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Yazdığınız makalenin anahtar kelimesi URL içerisinde yer almalıdır. Az önce anlattığımız gibi, bir yazı tüm site ile uyum içinde olmalı. Bu durum URL içinde geçerlidir. Örnek olarak bir yazı başlığınız ”Benim Makalem” bu yazınıza ait sayfanın URL yapısıda ”Benim Makalem” ile uyumlu olması gerekmektedir. Eğer böyle bir işlem yaparsanız Google aramalarında farkını görebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler Makaleye Serpiştirilmeli

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Anahtar kelimeler makaleniz içerisinde ne kadar yer alırsa o denli başarılı bir yazı çıkarırsınız. Fakat bunun için de bilinmesi gereken özellikler vardır. Örneğin, anahtar kelimeler yazının ilk paragrafında daha yoğun olmalı ve 2-3 kere anahtar kelimeyi burada kullanmanız yeterlidir. Daha sonra ki paragraflarda yer alan anahtar kelimeleri birkaç kez kullanarak makalenizi sonlandırınız.

Meta Açıklaması ve Yapılması Gerekenler

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Açıklama kısmında anahtar kelimeyi mutlaka yazmalısınız. Açıklama kısmı en fazla 160 karakterden oluşmalıdır. Açıklama yazısının ilk cümleleri anahtar kelimeniz ile başlamalı. Sıralamalarda etkisi olabilecek bir işlemdir kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Ayrıca bazı SEO eklentileri ile açıklama bölümünü manuel olarak girilmesine olanak sağlamaktadır.

Makalenin İçeriği Nasıl Olmalı

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

İçeriğiniz en az 250 veya 300 kelime olmalıdır. Okuyan kişiler hemen sitenizi terk etmesinler ki makalenizin güzel olduğu Google tarafından görülsün. İçerikteki anahtar kelime oranı % 4 civarında olmalıdır. Anahtar kelimeler kalın, altı çizili ve italik olmalıdır. Ayrıca içeriğiniz faydalı ve güzel olması size sabit ziyaretçi kitlesi kazandırabilir. Bir sitenin faydalı olarak bir çok konuya yer vermesi ve bu konuların gelen ziyaretçi tarafından olumlu yorumlar alması o sitenin ziyaretçilerinin artması kaçınılmaz…

H1, H2, H3, H4 Etiketleri

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? Yazıya başlıklar eklerken H1 etiketini kullanınız. Açıklama kısmınız H2, alt başlıklar ise H3, H4 şeklinde belirlenebilir.

H1 etiketi yazının başlığını oluşturur, H2 etiketi yalnız 2 veya 3 defa kullanılır ve açıklama kısmında yer alır.

WordPress kullanıyorsanız yazı içerisinde bu başlıkları seçebileceğiniz bir seçenek vardır.

Tüm bunları yaparak Seo’ya uygun makaleler oluşturabilecek ve bunun sonucunda istediğiniz hedefe doğru en büyük adımı atmış olacaksınız.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir Yorum

  1. Yeni bir site kurmayı planlıyordum mehmet bey gerçekten güzel bir bilgilendirme oldu cook teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu