Ana Sayfa Yazılım Sanal Makine Nasıl Kurulur?

Sanal Makine Nasıl Kurulur?

Sanal Makine Nasıl Kurulur?

Sanal makine kurulumu, var olan işletim sistemi üzerine kurulabilen ve bilgisayar ortamı arasında bir sanal ortam yaratmaya yarayan bir kurulumdur. Bilgisayarınızda var olan işletim sisteminize dokunmadan ayrıca sisteme zarar vermeden dilediğiniz kadar işletim sistemi kurup üzerinde çalışmalar yapabilirsiniz. Bu işlemi de sanal makine gerçekleştirmektedir. Peki, sanal makine nerede işinize yarayabilir?

Örneğin; bilgisayarınıza bir yazılım yüklemek istiyorsunuz ve yükledikten sonra yazılımı beğenmeyip silmek istiyorsunuz ama bazen bu yazılımlar sorun çıkarabilmekte ve bilgisayarınızdan silinemeyebilmektedir. Ya da sistemde bu yazılımların kalıntıları kalabilmektedir. İşte, bu gibi durumlardan kurtulmak için imdadınıza sanal makine yetişiyor.

Sanal makine işletim sisteminiz üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan ya da işletim sisteminiz üzerine herhangi bir yazılım kurulmadan işlemlerinizi gerçekleştireceğiniz bir platform. Kısacası, kendisi sanal bir işletim sistemi mekanizması gibi çalışmaktadır. Sanal makinenin ne anlama geldiğini şimdi daha iyi anladığınızı düşünüyoruz.

Şimdi, gelelim sanal makine kurulumunu nasıl gerçekleştireceğinize. Bunun için pek çok program mevcut. Biz size en çok kullanılan programı önermekteyiz. Bu programın adı, VirtualBox. VirtualBox programı bilgisayar üzerinde farklı bir işletim sistemini sanal olarak çalışmasını sağlayan bir yazılımdır. Sanal makine kurmak isteyenler ilk olarak sitemizden bu yazılımı indirebilirler. Yazılımı indirdikten sonra size nasıl kurulacağını anlatacağız, merak etmeyin.

VirtualBox Nasıl Kurulur?

Kurulumu gerçekleştirdikten sonra, programı çalıştırın ve programın ana penceresinden “Yeni” butonuna tıklayın.

Sanal Makine Nasıl Kurulur?

Bu adımdan sonra kafanız hiç karışmasın. Çünkü gerçekten VirtualBox programı kolay bir şekilde kurulum yapmanız için hazırlanmış. Şimdi, açılan pencerede yazılım sizden bir sanal makine ismi istiyor. Makinenize isim verdikten sonra kurulmasını istediğiniz işletim sistemini ve türünü seçiniz. (Bilgisayarınızda kullandığınız işletim sistemini kullanmak zorunda değilsiniz.)

Sanal Makine Nasıl Kurulur?

Bu adımda bittiğine göre şimdi sırada RAM miktarını belirlemek var. Burada yazılımın size önerdiği RAM miktarını kullanmalısınız. Çünkü sanal makine işletim sisteminizle bağlantılı çalışacaktır. RAM miktarını önerilenden yüksek tutarsanız bilgisayarınızda donma, kilitlenme gibi sorunlara yol açabilirsiniz.

Sanal Makine Nasıl Kurulur?

RAM miktarınızda belli oldu. Şimdi gelelim depolama alanını belirlemeye. Burada da size önerilen GB’yi kullanın. Çünkü program kendi işletim sisteminizi de düşünerek bir miktar belirlemekte. Aksi takdirde az önceki bahsettiğimiz hatalara maruz kalabilirsiniz. Burada “Şimdi sanal sabit disk oluştur” seçeneğini seçin.

Sanal Makine Nasıl Kurulur?

Bundan sonraki gelen adımları “İleri” butonuna tıklayarak geçiyorsunuz ta ki dosya yeri ve boyutu seçmeniz istenene kadar. Verdiğiniz sanal makine adının hemen sağ tarafında bir dosya simgesi göreceksiniz. Buraya tıklayarak sanal sabit disk dosyalarınızın nereye kaydedileceğini seçebilirsiniz. İşleminizi bitirdikten sonra “Oluştur” butonuna tıklayın.

Sanal Makine Nasıl Kurulur?

Şimdi karşınıza VirtualBox’un anasayfası gelecek ve burada oluşturduğunuz sanal makine veya makineler listelenecektir. Buradan sanal makineyi seçerek başlatabilirsiniz.

Sanal Makine Nasıl Kurulur?

Sanal makine başladıktan sonra sıra geldi “.iso” formatındaki işletim sistemi kalıp dosyasını belirleme ve işletim sisteminin kurulumunu gerçekleştirmeye. Karşınıza sanal makineyi başlattığınızda “Başlangıç diski seçin” adında bir pencere açılacak. Sağ altta bulunan dosya simgesine tıklayın. Buradan .iso dosyalarınızı seçtikten sonra “Başlat” tuşuna basın. Sanal makine kuruldu bile. Umarız istediğiniz işlemleri gerçekleştirirsiniz.

PROGRAMI İNDİR

1 YORUM

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin