Teknoloji

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Görev Alacak Robot Aerobot

Robotlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de aktif bir şekilde kullanılmaya başlandı. Özellikle dev firmaların üretim fabrikalarında, yapay zeka destekli üretim robotlarının sıkça öne çıkmaya başladığını görüyoruz. Bunun dışında farklı örnekler de gelmiyor değil. Son örnek Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan geldi. Yine yapay zeka destekli Aerobot ismini taşıyan robot, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda görevlendirildi.

Aerobot Yolculara Yardım Edecek

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın giriş bölümüne yerleştirilen Aerobot, yolculara danışma hizmetleri sunacak. Yolcular biletleri hakkında robotu kullanarak bilgi alabilecekler. Bunun dışında havalimanı içerisinde bir adrese ulaşmak istediğiniz zaman da direkt olarak robottan tarif alınabilecek.

Uçuşlar hakkında bilgi paylaşımı yapma, uçuş kartları hakkında detay verme gibi artıları olacak olan Aerobot, dil desteği konusunda da iddialı. Robotun toplamda 5 dil bildiği açıklanan bilgiler arasında önemli detaylardan biri oldu.

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda Görev Alacak Robot Aerobot

Tüm bu özellikleriyle beraber yolcuların sorularını cevaplama yeteneği de bulunacak olan robotun, şu an havalimanı içerisinde test edildiğini ekleyelim. Gelen sorulara ve verilen cevaplara göre robotun sistemi sürekli olarak güncellenecek ve bir nevi robot kendini eğitmiş olacak.

Haliyle zaman içerisinde yeteneklerinin de artması beklenen robotun, şimdiden yoğun ilgi ile karşılandığını belirtmek gerekiyor. Yoğun ilgiye rağmen Aerobot aralıksız günde 16 saat hizmet verecek ve bu sürede sürekli eğitilmiş olacak.

Şu an testleri devam eden projenin istenen başarıyı sağlaması durumunda, robotların sayısının artması bekleniyor. Ayrıca sürekli yapılacak güncellemelerle beraber yetenekleri de artacak olan Aerobot, yakın gelecekte havalimanı görevlilerinin yerini bile almaya başlayabilir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu