Sosyal Medya

Ruslara Özel Sosyal Medya Platformları

Instagram, FacebookTwitter gibi sosyal medya uygulamaları uluslararası platform niteliği taşıdığı için birçok ülke tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Buna rağmen Rusya, Çin ve Kuzey Kore gibi devletler genel alışkanlığın dışına çıkarak kendi geliştirdikleri sosyal medya uygulamalarını da aktif olarak kullanıyorlar. Belirtilen ülkeler arasında bulunan Rusya, özellikle kendi platformlarına farklı ülkelerden de üye kabul ederek oluşumunun popüler bir hale gelmesini sağlıyor. Bu yayınımızda ise sizlere Rusya’da kullanıcı yoğunluğu fazla olan mecralar hakkında bilgiler vereceğiz.

Rus Sosyal Medya Platformları

Sizler için hazırladığımız liste içerisinde Rusya’da yayın hayatına devam eden sosyal medya platformlarına ulaşabilirsiniz.

VK (VKontakte)

Rusya’da Facebook’tan daha popüler olan VKontakte, yaklaşık 100 milyon aktif kullanıcısıyla; ülkede en fazla kullanılan sosyal medya platformlarının başında gelmekte. Platform içerisinde kendinize ait profil oluşturarak tanıdıklarınızı arkadaş olarak ekleyip onların paylaştığı görsellere ve durum güncellemelerine ulaşabilirsiniz. Her ne kadar Facebook’a benzerliğinden bahsetsek de platformun dosya paylaşımına izin vermesi onu benzerlerinden ayıran en önemli özellik olarak karşımıza çıkıyor.

OK.ru

VKontakte platformunu 71 milyonluk kullanıcı kitlesiyle takip eden OK.ru genel olarak orta yaşlı kitlesiyle karşımıza çıkmakta. Bu platformun ilk oluşturulduğundaki amacı belirli yaşa ulaşan kişilerin eğitim hayatında iletişimini kaybettiği sınıf arkadaşlarını bulabilmek olsa da şimdi oldukça yaygın bir kullanıma sahip. Hâl böyle olunca kişi arama bölümünü kullanırken filtreleme özelliği sayesinde birçok ayrıntıyı belirtebiliyorsunuz. Hepsini bir kenara bıraktığımızda platform içerisinde birbiriyle arkadaş olan kişilerin görüntülü ve sesli arama yapabiliyor olması iletişimin daha sağlıklı gerçekleşmesine yardımcı oluyor.

Moi Mir

2007 yılında Mail.ru tarafından hayata geçirilen bu proje diğer platformlara göre hedeflediği popüleriteyi ne yazık ki yakalayamadı. Buna rağmen sitenin aktif olarak 4 milyon civarı kullanıcıya hitap ediyor olması Rusya’da en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yer almasına sebep oluyor.

Rutube

YouTube ile tamamıyla örtüşen yapıya sahip olan Rutube içerisinde paylaşılan videoları ücretsiz bir şekilde izlemenizi sağlıyor. Üstelik Rutube’de bulunan videoların tamamen Rusça olması bu dili öğrenmek isteyen kişilere de büyük avantaj sağlıyor.

LiveJournal

LiveJournal 1999 yılında yayın hayatına başlamış kişisel blog platformlarından biridir. Burada herkes hiçbir ücret ödemeden kişisel bir sayfa oluşturarak düşüncelerini özgürce diğer insanlarla paylaşabiliyor.

Bu konumuzda Rusya’da kullanılan sosyal mecralarını sizlerle buluşturduk. Sizin de merak ettiğiniz, araştırmamızı istediğiniz herhangi bir konu var ise bizlere yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu