Yazılım

Runtime Broker Nedir? Runtime Broker Kapatma

Microsoft tarafından geliştirilen ve Windows 8 ile hayatımıza giren Runtime Broker Windows 10’da da kullanılmaya devam ediyor. Yasal bir Windows işlemi olan Runtime Broker bilgisayarlarda yüksek bellek kullanımı ve CPU yükünü yükseltmesi ile biliniyor.

Aktif olarak Windows 8 ve daha üstü bir Windows kullanıcısı iseniz görev yöneticisini açtığınız takdirde Runtime Broker’ın sürekli olarak yüksek performansta çalışmadığını görürsünüz. İşletim sistemiyle birlikte gelen veya Windows mağazasından yüklenen uygulamaları çalıştırdığınız zaman devreye giren Runtime Broker uygulama izinlerini yöneten ve bunları kontrol eden bir işlemdir.

Örneğin Windows mağazasından bir uygulama yüklediniz ve bu uygulamaya giriş yapmak istiyorsunuz. Fakat uygulamaya giriş yapmak için uygulamanın bilgisayarın kamerasına erişmesi gerekiyor. İşte Runtime Broker uygulamanın kamera kullanımına izin verip vermeyeceğinizi size soruyor ve bu izinleri yönetiyor.

İnsanların yüksek CPU ve bellek kullanımı ile gördüğü ve tanıdığı Runtime Broker bilgisayarı zorlayabiliyor. İşte tam bu sırada Runtime Broker nedir, Runtime Broker nasıl kapatılır gibi sorular aranıyor. İşte bu yazımızda Runtime Broker kapatma yöntemlerini deneyeceğiz.

Runtime Broker Bellek Kullanımı

Runtime Broker aktif olarak çalışmadığı zaman bellekte 20–50 MB arası yer kaplarken bir Windows uygulaması başlatıldığında 400–800 MB arası yer kaplar. Fazladan uygulama açmak Runtime Broker’ın bellek kullanımını daha yükseğe çıkarmaz.

Runtime Broker CPU Kullanımı

Runtime Broker arka planda çalıştığı zaman %0 bir CPU tüketir. Bir Windows uygulaması açtığınızda CPU kullanımı %20–30 civarı olup tekrardan normal düzeye inmelidir.

Runtime Broker’ın Virüs Olup Olmadığını Kontrol Etme:

Günümüzde bazı virüsler kendilerini Windows hizmetleri gibi kamufle edip bilgisayarlarımız üzerinden veri hırsızlığı yapabiliyor. Görev yöneticisi üzerinden Runtime Broker’a sağ tıklayıp dosya konumunu açın. Eğer Runtime Broker System32 dosyasının içindeyse korkmanıza gerek yok. Fakat Runtime Broker farklı bir dosyanın içindeyse acil bir şekilde bilgisayarınızı iyi bir virüs programı ile taratmanız gerekmektedir. Bunun için En İyi Antivirüs Programı Hangisi?(Ücretsiz) Veya Windows’ta En Çok Kullanılan Virüs Programları(2019) yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Runtime Broker Kapatma

Runtime Broker uygulamasını kapatmak, sistem dosyalarında oluşabilecek bozukluklara yol açacağından kapatmak yerine kullanımı azaltabilirsiniz. Eğer aktif durumda çalışmayan Runtime Broker %15 ve üstü bellek kullanıyorsa şu yolu izleyerek Runtime Broker’ı geçici olarak kapatabilirsiniz.

 • CTRL+ALT+DEL tuşlarına aynı anda basıp görev yöneticisi butonuna tıklayın. Görev yöneticisine CTRL+SHİFT+ESC kısayolu ile ulaşmanızın yanında görev çubuğuna sağ tıklayarak da ulaşmanız mümkündür.
 • Görev yöneticisini açtıktan sonra yukarıda yer alan İşlemler kısmına tıklayın. Bu kısma tıkladığınız zaman karşınıza aktif olarak çalışan uygulama ve işlemlerin listesi gelecektir.

"Runtime Broker" Nedir? Runtime Broker Kapatma

 • İşlemler listesinden Runtime Broker’ı bulup sağ tıklayın. Sağ tıkladıktan sonra çeşitli seçenekler ile karşı karşıya kalacaksınız.
 • Bu seçeneklerden Görevi Sonlandır olanına tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Burada unutmamanız gereken şey; bu yöntem ile Runtime Broker’ı geçici olarak kapatmanızdır. Herhangi bir Windows uygulaması açtığınız an Runtime Broker tekrar devreye girecektir.

Runtime Broker Kullanımını Azaltma

Windows tarafından gönderilen ipuçları Runtime Broker’ın yüksek ve devamlı CPU ile bellek kullanmasını sağlar. İpuçlarını kapatmak için şu yolu izleyin:

 • Bilgisayarın arama kısmına Ayarlar yazın ve aratın,
 • Ayarlar kısmına girdiğinizde karşınıza çeşitli seçenekler çıkacaktır. Buradan Sistem yazanı seçin,

"Runtime Broker" Nedir? Runtime Broker Kapatma

 • Sistem kısmında sol tarafta bulunan Bildirimler ve eylemler yolunu takip edin,
 • Karşınıza çıkan “Windows kullanırken ipuçları, bilgiler ve öneriler alın” seçeneğini kapatın.

Yine aynı şekilde Windows tarafından gönderilen bildirimler de Runtime Broker’ın yüksek enerji harcamasına neden olur. Bildirimleri kapatmak için:

 • Ayarlar kısmına girin,
 • Buradan Sistem seçeneğini seçin,

"Runtime Broker" Nedir? Runtime Broker Kapatma

 • Sol tarafta bulunan Bildirim ve eylemlere tıklayın,
 • “Uygulamalardan ve diğer gönderenlerden bildirimler alın” seçeneğini pasif hale getirin.

Arka planda çalışan Windows uygulamaları da Runtime Broker’ın fazladan CPU ve bellek gücü çekmesini sağlar. Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak için:

 • Ayarlar kısmına giriş yapın,
 • Bu kısımdan Gizlilik olanı seçin,

"Runtime Broker" Nedir? Runtime Broker Kapatma

 • Sol tarafta Arka plan uygulamaları seçeneğine tıklayın,
 • “Uygulamaların arka planda çalışmasına izin ver” seçeneğini kapatın

Runtime Broker normalden daha fazla CPU ve bellek kullanıyorsa bu hatalı bir uygulamadan da olabilir. Bu sorunu çözmek için uygulamayı güncellemek gerekebilir. Eğer uygulama son sürüme sahipse bu uygulamayı kaldırıp tekrar yükleyebilirsiniz. Bu çözümler de fayda etmediyse uygulamanın geliştiricisi ile iletişime geçebilir veya uygulamayı bir daha yüklememek üzere kapatabilirsiniz.

Windows Spot Işığı, Windows 10 bilgisayarlarda düzenli olarak arka plan görüntüsünü değiştirmeye yarayan bir özelliktir. Bu özelliğin yerine düz bir resim kullanmak Runtime Broker’ın yüksek performansta çalışmasını önler.

 • Masaüstüne sağ tıklayın ve karşınıza çıkan seçeneklerden Kişiselleştir butonuna mouse ile tıklayın,
 • Kişiselleştirme menüsünden Kilit Ekranı sekmesine tıklayın,

"Runtime Broker" Nedir? Runtime Broker Kapatma

 • Kilit Ekranı sekmesine tıkladıktan sonra karşınıza Arka Plan yazan ve çeşitli seçimler yapabileceğiniz bir ekran ile karşılaşacaksınız. Bu ekranda arka plan kısmını Windows spot ışığı seçeneği yerine Resim olarak güncelleyin.

Kayıt defteri üzerinden de Runtime Broker ile ilgili ayarlar yapabilirsiniz.

 • Arama çubuğuna Kayıt Defteri Düzenleyicisi yazın ve aratın,

"Runtime Broker" Nedir? Runtime Broker Kapatma

Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\TimeBrokerSvc yolunu kopyalayın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi kısmında üst tarafta bulunan çubuğa yapıştırın,

 • Alt kısımda bulunan Start dosyasına çift tıklayın ve Değer Verisi yazan kısmı 4 yapıp tamam tuşuna basın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Bu yazımızda Runtime Broker hakkında genel bir bilgi verip çeşitli tavsiyelerde bulunduk. Yazıda bulunan yöntemleri denemenin sorumluluğu tamamen size aittir. Oluşabilecek sorunlarda Help724 adresi sorumlu tutulamaz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu