Bilgi

RPM Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

RPM, bilgisayar kullanıcılarının özellikle de bilgisayar oyunları ile yakından ilgilenen kişilerin sıklıkla karşılaştığı bir tabirdir. Ancak RPM’in ne olduğu tam olarak bilinmemektedir. Açılımı “Revolutions per Minute” olan RPM dilimize “dakikadaki devir sayısı” olarak tercüme edilmektedir. Bilgisayar donanımlarından olan hard diskin içinde bulunan diskin birim zamandaki dönüş hızını ifade etmektedir. Hard diskin yüksek performanslı olup olmadığını anlamak için RPM’e bakmak gereklidir. RPM sayısı yüksek olan hard disklerin performansı da daha yüksektir.

RPM’in Standardı Var mı?

Bilgisayar teknolojisinin gelişmesine bağlı olarak RPM standardı da zaman içerisinde değişiklik göstermiştir ve gelişmiştir. Günümüze baktığımızda standart bilgisayar kullanıcılarına sunulan hard disklerin 5.600 ya da 7.200 RPM değerine sahip olduğu görülmekte ve değer standart olarak kabul edilmektedir.

Hard Diskin Ömrü RPM ile Orantılı mı?

Günümüzde standart olarak kabul edilen RPM sayılarının önemi hard diskin hangi amaç ile kullanılacağı noktasında önem kazanmaktadır. RPM sayısı yüksek olan hard disklerin daha performanslı olacağı bilindiğinden, 7.200 RPM dönüş hızı yeterli olmayabilir. Eğer hard diskinizi sıklıkla kullanıyorsanız ve hard diskinizin devamlı olarak aktif olması gerekiyorsa, RPM sayısının çok daha yüksek olması gereklidir.

Ancak bu noktada unutulmaması gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. RPM sayısı yani disklerin dakikadaki devir sayısı yükseldikçe, beklenebileceği üzere elektrik üretimi ve ısı üretimi de artacaktır. Bu gerçeklik göz önünde bulundurulduğunda RPM sayısının yüksek olduğu hard disklerin ömrü RPM sayısının düşük olduğu hard disklere göre daha kısa olması beklenir.

RPM Nedir?

RPM Kullanım Alanları Nelerdir?

RPM tabiri karşımıza pek çok yerde çıkmaktadır. Dolayısıyla RPM sayısının oldukça farklı alanlarda kullanıldığı rahatlıkla söylenebilir. Bilgisayar sektöründen zaten bahsetmiştik. Bilgisayar sektörünün dışında otomobil sektöründe ve motor sektöründe de RPM değeri sıklıkla kullanılmaktadır. Bu sektörlerle çalışan kişiler almayı planladıkları ürünlerin hız kalitesini değerlendirirken mutlaka ürünün RPM değerine bakarlar.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi RPM sayısı yüksek olan ürünlerin hem hızı hem de verimi daha yüksek olacaktır. Sabit disklerde de kullanılan RPM sayısı yükseldikçe o sabit diskin daha hızlı çalışacağını düşünebilirsiniz. Daha hızlı çalışan sabit diskler sayesinde verilerinizi daha hızlı bir şekilde elde edersiniz.

Bisiklette RPM Ne Anlama Gelmektedir?

Pek çok farklı sektörde kullanılan RPM tabiri profesyonel bisikletçiler için de oldukça önemlidir. Bisiklette bulunan krank dişlisinin hızını hesaplamasında kullanılan birim de RPM’dir. Bu değerin hem fiziksel hem de fizyolojik olarak önemi oldukça fazladır. RPM’i düşük olan bisikletçilerin daha çok efor harcadıkları bilinmektedir. Benzer şekilde daha çok efor harcayan bisikletçinin daha çabuk yorulacağı ve fiziksel sıkıntı yaşama ihtimallerinin daha yüksek olacağını düşünmek doğru olacaktır. Dolayısıyla bisikletçiler de RPM değerinin yüksek olmasını hem sağlıkları hem de yarış başarıları açısından tercih etmektedirler.

Araçlarda RPM Ne Anlama Gelmektedir?

Araçlarda tork değeri oldukça önemli bir değerdir. Bu noktada RPM ve tork ilişkisinin iyi anlaşılması önemlidir çünkü bu iki tabir birbirleriyle sıkı bir ilişki içindedir. Tork ile RPM birbirleri yerine kullanılabilirler. Bunun için transmisyon vasıtası ile bu değerler birbirlerine çevrilebilir. Araçlarda RPM değeri yükseldikçe arabanızın daha hızlı gideceğini beklemek yerinde olacaktır. Aynı şekilde RPM değeri yüksek olan araçlar vasıtası ile daha fazla yük taşıyabilirsiniz. Bu noktada RPM değerinin tarım ve hayvancılık ile uğraşan kişiler veya araçları ile yük taşımacılığı yapan kişiler için de oldukça önemli olduğunu düşünmek doğru bir yaklaşımdır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu