Ana Sayfa Eğitim Röportaj Örnekleri > Uzun – Kısa Röportajlar

Röportaj Örnekleri > Uzun – Kısa Röportajlar

Röportaj Örnekleri

Oldukça eski bir edebi tür olan röportaj günümüzde gazetecilik başta olmak üzere edebiyatçılar ve araştırmacılar tarafından da sıklıkla başvurulan metinlerdir. Bu çerçevede konu bakımından oldukça geniş bir yelpazeyi içine alarak bilgilendirme sağlayan röportaj 16. Yüzyılın ortalarından itibaren kullanılmaya başlamış yazı türüdür. Belirli bir süre bağımsız araştırmacıların elinde gelişen ve büyüyen röportaj bir müddet sonra gazetecilikle beraber gelişmesini devam ettirmiş ve gazeteciliğin ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Röportaj yazı türünde bilgiler ilk ağızdan verilirken verilen bilgiler fotoğraf, resim ve farklı materyallerle güçlendirilir. Özenli bir şekilde araştırma ve inceleme süreci sonucunda ortaya çıkan röportajlar genellikle bilgi verici, kamuoyunu aydınlatıcı bir içeriğe sahiptir. Bu sebeple seçilen konuya göre kısa röportajlar olabileceği gibi yazı dizisi şeklinde oldukça uzun röportajlarda olabilir.

Röportaj Nasıl Yapılır?

Röportaj yapmadan önce ciddi bir hazırlık süreci geçirmek gerekiyor. Röportajı yapacak kişi konu hakkında hazırlık yaparak bilgi sahibi olmalı ve röportaj yapacağı kişiye soracağı soruları önce kendisi değerlendirmelidir. Günümüzde genellikle gazeteciler tarafından yapılan röportajlar için röportaj yapılacak kişiden randevu alınmalı ve o kişiye röportaj konusu hakkında bilgi verilmelidir. Bunlarla birlikte röportaj için belirli bir yer ayarlanmalı, röportajın sesli veya yazılı ne şekilde yapılacağı, ne zaman hangi ortamda yayınlanacağı da karşı taraftaki kişiye bildirilmelidir.

Bütün bunlar çerçevesinde röportajı yapacak kişi soracağı soruları önceden belirlemeli ve ona göre hazırlık yapmalıdır. Ayrıca bu sorular hiçbir şekilde röportaj yapılacak kişiyle önceden paylaşılmamalıdır. Bu röportajın ruhuna ve tarafsızlığına aykırıdır. Yine röportaj sırasında bir kayıt cihazı veya kamera bulunması röportajın sağlığı açısından önemlidir. Çünkü röportaj sırasında kayda alınan konuşmalar röportaj bittikten sonra kayda istinaden kâğıda dökülür. Kayda alınmayan röportajların yanlış bilgi içermesi oldukça mümkündür.

Röportajın Özellikleri

  • Röportajlar herhangi bir fikir ve düşünceyi savunmak amacıyla değil tamamen belirlenen konunun her yönüyle kamuoyuna aktarılması amacıyla yapılır.
  • Röportajın ele aldığı konular genellikle toplumun her kesimini ilgilendiren konular olup sanatsal konuları da kapsar.
  • Röportajlarda sadece yazılı metne bağlı kalınmaz. İşlenen konu görseller ve bilimsel belgelerle de desteklenir.
  • Röportajı yapan röportaj konusuna hakimdir ve bu çerçevede röportajı yaptığı kişiye doğru yönlendirmeler yaparak soruları sorar.
  • Röportaj metinleri birinci ağızdan yazılır. Diyalog şeklinde yazılan röportajlar yaşanmış olaylar ve toplumu ilgilendiren konuları içerir.
  • Röportaj metin türünde yazım dili bütün anlatım dillerini içerebilir. Yazar röportaj yazısında öyküleyici bir dil kullanır.
  • Bunlarla birlikte röportajlar genellikle soru ve cevap şeklinde ilerlerken bunun metne dökülmüş hali daha çok bir hikâye şeklinde olabilir.
  • Röportajlarda özelden genele doğru bir anlatım vardır.

Röportaj Örnekleri 1

Röportaj Konusu: Üniversitelerde bilim ve araştırmanın eksikleri üzerine bir öğretim üyesiyle röportaj…

Röportör: Üniversiteler dahilinde bilim ve araştırma metotlarını uluslararası seviyelere taşıyacak kabiliyete ulaştık mı sizce?

Öğretim Üyesi: İlim ve bilgi alanında uluslararası kıyaslamaya göre çok da iç açıcı olduğumuz söylenemez. Kurumsal olarak sıkıntılar yaşanıyor. Gayretler sadece bireysel olarak yapılıyor. Ancak bunlar her ne kadar iyi niyetli gayretler olsa da eksik kalıyor. Kurumsal olarak bunların desteklenmesi lazım.

Röportör: Devletin bu anlamda ne gibi katkıları olabilir?

Öğretim Üyesi: Sadece devletin değil. Hem devletin hem de özel sektörün bu anlamda birlikte ciddi katkı sunmaları gerekiyor.

İlim ve bilgi kolay şeyler değil. Emek ister, uğraşmak ister. Kolaylıkla elde edilen şeyler değildir ikisi de. Bu çerçevede araştırmaya ilme ve bilme ömrünü adamış birçok insan var. Bunlara katkı sunulması gerekiyor.

Röportör: Siz bilgi ve ilim konusunda nasıl bir yolda ilerliyorsunuz?

Öğretim Üyesi: Biz okurken oldukça değerli hocalar vardı okulumuzda. Hatta ilim adamı diyebileceğimiz şahsiyetlerden eğitim alma imkanına sahip olduk. Bu çerçevede onlardan aldığımız motivasyon ve gayretle aynı yolda ilerlemeye çalışıyorum.

Röportör: Yeni kitap çalışmalarınız var mı?

Öğretim Üyesi: İlk kitabım çıkalı dört yıl oldu. Evet ikinci bir kitap çalışmam var. Ayrıca yazmış olduğum uzun kısa makaleleri de bir kitap halinde düzenleyerek yayımlamayı düşünüyorum. Tamamlayabilirsem oldukça mutlu olacağım.

Röportör: Samimi yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Röportaj Örnekleri 2

Röportaj içeriği: Bir profesörün dil bilimi çalışmaları üzerine…

Röportör: Hocam, dil bilimi alanında bitmek tükenmek bilmeyen bir azimle çalışıyorsunuz. Bu konuda biraz bilgi verir misiniz? Ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Profesör: Türkoloji bölümünü üniversitede bilerek ve isteyerek seçtim. Küçüklükten beri bu bölüme bir yatkınlığım mevcut. Zamanla kitaplarla da içli dışlı olmam dil bilimi konusunda beni daha da meraklı bir hale getirdi. Şu sıralar Osmanlı döneminde kullanılan eski Türkçe’nin dil bilimi kuralları üzerine çalışıyorum.

Röportör: Peki hocam, üniversitelerdeki dil bilim çalışmalarını yeterli buluyor musunuz?

Profesör: Üniversitelerin sayılarının artması maalesef niteliklerinin de artması anlamına gelmiyor. Kemiyet arttıkça keyfiyet düşüyor maalesef. Ancak bununla birlikte birçok üniversitede dil bilimi konusunda değerli bilim adamlarımız mevcut. Bunlar çok kıymetli çalışmalar yapıyor. Maalesef ki bunlar bireysel olarak algılandığı için dil bilimi konusunda ses getirmeleri oldukça güç oluyor.

Röportör: Hocam siz çalışmalarınız da nasıl bir metot izliyorsunuz?

Profesör: Ben mücadeleci bir ruha sahibim. Karşıma çıkan güçlükler karşısında yılmıyorum. Bunlar beni daha da kamçılıyor. Bu yüzden kendimi şanslı hissediyorum. Birçok kişi herhangi bir zorlukla karşılaştığında hemen bırakıveriyor. Halbuki ilim ve bilgi böyle elde edilmez. Çalışmak çabalamak lazım.

Röportör: Peki hocam çalışmalarınız için kullandığınız çalışma odanızı biraz anlatır mısınız?

Profesör: Evimde küçük bir çalışma odam var. Kütüphanem kitaplarım. Orası benim dünyam. Kendimi en çok orada rahat hissediyorum. Ayrıca hanımlar kitaplar konusunda biraz daha titizler. Onları da anlamak gerekiyor. O yüzden asıl kitaplarımı farklı bir mahalde tutuyorum. Ancak odam bana çalışmalarım için yetiyor.

Röportör: Hocam samimi cevaplarınız için teşekkür ederim.

Gazetecilik bölümü mezunu biri olarak kendimi teknoloji alanında özgür hissediyorum. Bu nedenle teknoloji, oyun bölümlerinde araştırmalar yaparak yazılarımı Help 724 sitesinde paylaşmaya başladım. Özellikle sosyal medya, uygulamalar, internet siteleri ve oyunlar alanında edindiğim bilgi ve tecrübeler sizlerle beraber olacak. Paylaştığım içerikler ile ilgili soru ve görüşlerinizi ileterek bana destek olabilir ve sizin isteklerinize yönelik içeriklerde hazırlayabilirim.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin