Yazılım

Resim Boyutları Küçültme Programı

Resim yani fotoğraf boyutları nasıl küçültülür? Sorusuna bugünkü yazımızda cevap vermeye çalışacağız. Resim boyutlarını küçültmek için çok güzel bir programı ile sizleri tanıştıralım. Programın adı, PIXresizer. PIXresizer programı ile resimlerin boyutlarını rahatça küçültebilirsiniz. Örneğin; 600 x 300 boyutlarında bir fotoğrafınız var ve fotoğrafı küçültmek için bir o yandan bir bu yandan kırpmaya çalışıyorsunuz. Sonuç olarak fotoğrafınız tamamen orjinalliğini kaybediyor.

Resim Boyutları Küçültme Programı Zaten bu şekilde fotoğrafınızın yarısını çöpe atmış bulunuyorsunuz. İşte PIXresizer programı bu konuda imdadınıza yetişiyor ve fotoğrafınızın orjinalliğini kaybetmeden bütün bir halde küçültme işlemini gerçekleştiriyor. Bu kullanışlı programı indirmeden önce birkaç özelliğinden daha bahsedelim.

PIXresizer programı ile resimlerin boyutlarını küçültme işlemini gerçekleştirdiğinizde otomatik olarak resmin dosya boyutu da küçülmüş oluyor. Bunun sonucunda bilgisayarınızda daha az yer kaplayan fotoğraflar ortaya çıkıyor ya da e-posta ile fotoğraf göndermek istiyorsunuz ama fotoğrafın boyutu çok büyük, bu durumda dosya boyutunu küçültmeniz gerekmekte. Yani sizin için bir nevi sıkıştırma işlemi de yapmış oluyor program.

PIXresizer programının bir diğer özelliği de, resimlerinizi farklı formatlara çevirebilmesidir; JPEG, PNG, GIF, BMP, TIFF gibi resim formatlarını desteklemektedir.

Kısacası program tamamen sizin bu türde isteklerinize cevap verecek nitelikte hazırlanmıştır ve kullanımı da oldukça basittir. Programı indirdikten sonra nasıl kullanacağınızı da öğrenmek için yazımızın devamını okuyun.

PIXresizer Kullanımı

Programı ‘’İndir’’ butonundan indirdikten sonra sıkıştırılmış klasörü açmanız gerekmektedir. Bunun için, bilgisayarınızda eğer Winrar kurulu ise klasöre sağ tıklayıp “Klasöre çıkart” seçeneğine tıklayın ve “Next” butonunu takip ederek programın kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Programı indirdikten sonra kullanmak için, programı çalıştırın ve “Load Picture” butonuna tıklayın ve fotoğrafınızı seçin.

Resim Boyutları Küçültme Programı

“Select new size” seçeneklerinden “Custom size” seçeneğini seçerseniz kendi boyutlandırmanızı isteğinize göre yapabilirsiniz. Buradan resminizin olmasını istediğiniz boyutlarını girin.

Resim Boyutları Küçültme Programı

Son olarak 3. Bölümden resim dosyanızın formatını seçin. Altta yer alan “Save Picture” butonuna tıklayarak fotoğrafınızı kaydedin.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu