Yazılım

RAR Dosyası Nasıl Oluşturulur?

RAR dosyası oluşturmanın temel amacı bir veya birden fazla dosyayı sıkıştırarak boyutunun küçülmesini sağlamaktır. Dosya boyutlarının küçülmesiyse birçok konuda avantaj sağlayabilir. Örneğin mail aracılığıyla göndermek istediğiniz bir dosyanın boyutu büyükse ve gönderemiyorsanız, dosyayı sıkıştırarak göndermeyi deneyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra internetten film, dizi, oyun vb. gibi büyük boyutlu dosyaları indirirken dosyaların sıkıştırılmış olması boyutlarını bir hayli küçülteceğinden dolayı indirme işleminizin daha kısa sürmesini sağlar. Aynı şekilde flash belleğinizde yer alan dosyaları bu yöntemle muhafaza ederek, belleğinizde yer açılmasını da sağlayabilirsiniz.

Görüldüğü gibi RAR dosyası oluşturmanın çeşitli avantajları bulunuyor. Peki RAR dosyası nasıl oluşturulur? İşlem aşamalarını anlatmaya geçmeden önce bu dosyayı oluşturmak için WinRAR adlı programa ihtiyacınız olduğunu belirtmemizde fayda var. Bu programı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

WinRAR’la RAR Dosyası Oluşturma

WinRAR’ı indirdikten ve kurduktan sonra dosyalarınızı sıkıştırarak RAR dosyasına dönüştürmeniz oldukça kolay. Bunun için aşağıda belirttiğimiz adımları takip edebilirsiniz.

RAR Dosyası Nasıl Oluşturulur?

  • Öncelikle, sıkıştırarak RAR dosyası haline getirmek istediğiniz dosyayı ya da dosyaları seçerek farenin sağ tuşuna tıklayın.
  • Daha sonra, açılan menüde yer alan “Arşive Ekle Desktop.rar” seçeneğini seçin (Resimde örnek olarak 3 adet PDF dosyası bulunmaktadır. Ancak RAR dosyası haline getirmek istediğiniz dosyalar PDF dosyası olmak zorunda değildir. Boyutu ve formatı fark etmeksizin bütün dosyalarınızı RAR dosyasına dönüştürebilirsiniz).

RAR Dosyası Nasıl Oluşturulur?

  • Böylece seçmiş olduğunuz dosyalar sıkıştırılarak RAR dosyası haline getirilecek (Sıkıştırmak istediğiniz dosyaların boyutu büyüdükçe işlem süresi artacaktır) ve resimdeki gibi dosyalarınızın hemen yanında “Desktop” adlı bir RAR dosyası görünecektir.
  • Bu RAR dosyasına tıklayarak açtığınızdaysa, seçtiğiniz dosyaların sıkıştırılarak, oluşturduğunuz RAR dosyasının içerisinde yer aldığını görebilirsiniz.

Bu sayede RAR dosyası nasıl oluşturulur? Sorusunun cevabını vermiş olduk. Verdiğimiz örnekte toplam 13,5 MB büyüklüğündeki 3 adet PDF dosyasını sıkıştırarak RAR dosyasına dönüştürdüğümüzde, oluşan RAR dosyasının boyutu 13,1 MB oldu. Bu kadar küçük boyutlu dosyalarda dahi azımsanamayacak bir oranda küçülen dosya boyutlarını daha büyük boyuttaki dosyalar için çok daha fazla küçültebilmeniz mümkün.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir Yorum

  1. Hocam o 3 noktalı dosyaya baktığımız zaman bilgisayardaki tüm dosyalarında gitmiş olduğunu göreceksin. onun çözümü ne acaba ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu