Web Tasarım

Question2Answers Soru Cevap Kurulumu ve Ayarlamaları

Soru cevap sistemi olan Question2Answers kurulumu ve ayarlamaları hakkında detaylı bilgiyi bu yazımızda sizler ile paylaşıyoruz. Web sitesinde soru cevap sistemini isteyen arkadaşlar için en iyi seçimlerden birisidir Question2Answers. Bu sistem hem yöneticisi tarafından kolay ve sevilen hemde kullanıcısı açısından rahat ve kullanışlı. Question2Answers’i ücretsiz olarak indirebilir ve kurulumunu yapabilirsiniz.

Bu sistemi kullanan kullanıcılar q2amarket ile bir çok başarılı tasarımları ve eklentileri satın almaktadır. Question2Answers kurulumundan sonraki tasarım biraz sade gelebilir. Görselliğe önem veren kullanıcılar için bir çok tasarım q2amarkette bulunmaktadır.

Question2Answers Kurulumu

Bu sistemi kurmakta kararlıysanız başlayabiliriz. Öncelikle yeni bir veritabanı oluşturmanız gerekmektedir. Bu sisteme özel tabloların barınacağı bir veritabanı oluşacaktır. Bu işlemi yapabilmeniz için kullandığınız hosting panelinden yeni bir veritabanı oluşturun. Oluşturulan veritabanı bilgilerini not edin.

Question2Answers kurulum dosyalarını bilgisayarınıza buradan indirin. Kurulum dosyalarını farklı bir kaynaktan indirmenizi tavsiye etmeyiz.

Question2Answers kurulum dosyalarını bilgisayarınıza indirdikten sonra içerisindeki qa-config-example.php dosyasını not defteri yardımıyla açın.

Açılan qa-config-exaple.php dosyasına yeni oluşturduğunuz veritabanı bilgilerinizi girin ve kaydedin. Yapılacak işlem aşağıdaki gibidir.

Question2Answers Soru Cevap Kurulumu ve Ayarlamaları

Veritabanı bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak girdikten sonra qa-config-example.php dosya ismini qa-config.php olarak değiştirin.

Tüm bu işlemlerden sonra tüm dosyaları FTP Alanına gönderin. Gönderilen dosyaların eksiksiz olarak aktarım yapmasına dikkat edin.

Dosya aktarımı bittikten sonra Question2Answers kurulumu yaptığınız web siteyi açın. Yukarıdaki tüm aşamalar doğru olarak yapıldıysa aşağıdaki sayfa ile karşılaşacaksınız.

Question2Answers Soru Cevap Kurulumu ve Ayarlamaları

Karşınıza gelen sayfadaki Set up the Database including User Management butonu ile kurulum aşamasına devam edebiliriz.

Question2Answers Soru Cevap Kurulumu ve Ayarlamaları

Burada Question2Answers sistemi için kullanmak istediğiniz kullanıcı adı, şifre ve mail adresinizi yazın. Ardından Set up the Super Administrator butonu ile devam edelim.

Question2Answers Soru Cevap Kurulumu ve Ayarlamaları

Question2Answers kurulumu tamamlanmıştır. Go to admin center butonu ile Soru cevap sisteminize giriş yapabilirsiniz.

Question2Answers Ayarlamaları

Question2Answers kurulumunun ardından ayarlanması gereken bazı kısımlar bulunmaktadır. Bu ayarlamaları kendinize özel yapabilirsiniz. Öncelikli olarak bu sistemi Türkçe yapmak. Türkçe dil paketini buradan indirin.

Türkçe dil paketinin içerisinde bulunan ‘tr’ klasörünü FTP Alanındaki qa-lang klasörünün içerisine gönderin. Gönderilen dosyanın ardından Question2Answers admin panelindeki General sekmesinden Site language seçeneğini Türkçe yapıp ardından Save Options ile ayarlarınızı kaydedin.

General sekmesinden web sitenizin ismini URL yapısını ve kullanmak istediğiniz tasarımı seçebilirsiniz. General sekmesindeki ayarlamaları kendinize özel yapabilirsin. Benim tavsiyem URL yapısı aşağıdaki görseldeki gibi olmasıdır.

Question2Answers Soru Cevap Kurulumu ve Ayarlamaları

Son olarak sizlere URL Türkçeleştirme işlemini göstermek istiyorum. Bu konuda pek bir kaynak olmadığını görmekteyim eminim ilerleyen zamanlarda karşınıza çıkabilecek sorunlardan biri bu sorun. Bu sorun için yapılması gereken işlemleri anlatalım.

Öncelikle URL Türkçeleştirmekten kasıt nedir. Örnek olarak questions yani sorular sayfası bu sayfanın tümü ile Türkçe fakat URL Yapısı halen https://help724.com/destek/questions olarak görünmektedir.

Eğer bu URL yapısı hoşunuza gitmediyse ve https://help724.com/destek/sorular olmasını istiyorsanız aşağıdaki görseldeki işlemleri yapmanız gerekmektedir.

Bu işlem için tekrar qa-config.php dosyasına ihtiyacımız var. Bu dosyayı açın ve aşağıdaki görselde görülen alanı bulun.

Question2Answers Soru Cevap Kurulumu ve Ayarlamaları

Yukarıdaki görülen alanı aşağıdaki görsele göre düzenleyebilirsiniz. Bu düzenlemeyi kendi sitenize özel yapabilirsiniz. Ben help724.com/destek sayfası için böyle bir düzenlemeyi tercih ettim.

Question2Answers Soru Cevap Kurulumu ve Ayarlamaları

Yukarıdaki tüm işlemlerde yaşadığınız sorunları veya merak ettiklerinizi bizlere yorum yaparak iletebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

4 Yorum

  1. Dediklerinizi yaptım , ama linkler hala ingilizce görünüyor ve değişmiyor nedeni ne olabilir?

  2. Hocam teşekkürler bilgi için ancak benim takıldığım 2 nokta var bunları bir türlü çözemedim;

    1- Mail adresi ile giriş yaparken örnek veriyorum şifre unuttum ve şifre yenileme maili gönder diyorum ancak hata veriyor bunun nedeni nedir?

    2- kayıt olurken mail adresini doğrulama açık ancak maile doğrulama kodu göndermiyor.

  3. hozam ben sistemi kurdum fakat kendiliğinden bot sorular atıyor ingilizce sebebi nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu