Anasayfa » Oyun » PUBG Rank (Rütbe) Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

PUBG Rank (Rütbe) Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

PUBG Rank (Rütbe) Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Çoğu oyuncu PUBG Rank sistemi ile ilgili kesin bir bilgiye sahip değildir. Çünkü PUBG’de oynanan oyunlar sonunda alınan ve rütbenizi belirleyen puanların hesaplaması birçok faktöre bağlıdır. Ancak bu makalemizde, PUBG Rank sistemi nedir? Nasıl çalışır? Sorusunun yanıtını vererek kafalardaki soru işaretlerini gidereceğiz. Öncelikle PUBG’de puan hesaplamasında en önemli olan iki kriterin hayatta kalma sıralamanız ve kaç rakibinizi öldürdüğünüz olduğunu belirtelim. Bunlar dışında etkili olan diğer unsursa rakiplerinizin rütbe seviyesi olmaktadır. Örneğin:

  • PUBG’de 8 kişi öldürerek birinci olursanız 30 puan kazanırsınız.
  • Eğer 1-2 kişi öldürerek birinci olursanız 20 puan kazanırsınız.
  • Kimseyi öldüremezseniz ve sonuncu olursanız da 20 puan kaybedersiniz.

Verdiğimiz bu örnekler dışındaki durumlarda alacağınız ya da kaybedeceğiniz puanları, yine yukarıdaki örnekleri baz alarak hesaplayabilirsiniz. Örneğin hayatta kalma sıralamanız 55 olduğunda ve hiç kimseyi öldüremediğinizde de puan kaybedersiniz ancak kaybedeceğiniz puan 20’den daha az olacaktır. Bu gibi durumlarda (55. olduğunuz durumda) ne kadar çok kişi öldürmüşseniz kaybedeceğiniz puan da o kadar azalacaktır.

Puanlama sisteminden bahsettiğimize göre artık PUBG rütbe sistemi hakkında bilgi vermeye başlayabiliriz. Eğer daha önce rütbeniz yoksa ya da PUBG’de yeni bir sezon başladıysa, PUBG Rank sistemi içerisine yerleştirilmek için en az 10 maç yapmanız gerekiyor. Bu 10 maçtaki performansınıza göre de rütbeniz belirleniyor. Rütbeniz belirlendikten sonra aldığınız ya da kaybettiğiniz puanlarla da rütbeniz yükseliyor ya da düşebiliyor. Bu yükseliş ve düşüşlerde belirleyici olan PUBG rütbe puanları ise aşağıdaki gibidir:

PUBG Rank (Rütbe) Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Yukarıdaki görselde de görüldüğü gibi eğer toplamda 10 maç yapmadıysanız Unranked (rütbesiz), 1400 puanın altındaysanız Bronze, 1400-1499 puan arasındaysanız Silver, 1500-1599 arasındaysanız Gold, 1600-1699 puan arasındaysanız Platinum, 1700-1799 puan arasındaysanız Diamond, 1800-1899 puan arasındaysanız Elite, 1900-1999 puan arasındaysanız Master, 2000 ve üzerindeki bir puandaysanız da Grandmaster olursunuz.

Örneğin rütbenizin Silver, puanınızın da 1400 olduğunu varsayarsak, rütbenizin Gold olabilmesi için en az 100 puan almanız gerekir. Bunun içinse toplamda en az 8 kişiyi öldürdüğünüz 4 maçı birincilikle bitirmeniz ya da daha çok sayıdaki maçların hepsinden 5, 10 ,15 gibi çeşitli puanlar toplamanız gerekecektir.

Buraya kadar sizlerle paylaştığımız bilgiler sayesinde “PUBG Rank sistemi nedir? Nasıl çalışır?” sorularını cevapladık. Ancak makalemizi burada bitirmiyor ve aynı soruları PUBG Mobile Rank sistemi için de cevaplamak için makalemize devam ediyoruz.

PUBG Mobile Rank (Rütbe) Sistemi

PUBG Mobile rütbe sistemi, PUBG rütbe sisteminden biraz daha farklıdır. Bunun sebebiyse hem rütbe puanlarının ve isimlerinin farklı olması hem de aynı rütbe içerisinde 1’den 5’e kadar kademeler bulunmasıdır. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan PUBG Mobile rütbe sistemine bir göz atalım:

  • 1200-1699 puan arası: Bronze
  • 1700-2199 puan arası: Silver
  • 2200-2699 puan arası: Gold
  • 2700-3199 puan arası: Platinum
  • 3200-3699 puan arası: Diamond
  • 3700-4199 puan arası: Crown

PUBG Mobile’de temel rütbeler yukarıdaki gibidir. Ancak PUBG Mobile rank sistemi içinde bunlar dışında “Ace (As)” ve “Conqueror (Fatih)” olmak üzere iki rütbe daha bulunmaktadır. 4199 puanın üzerindeki oyuncular “Ace (As)” rütbesine yükselirler ve bulundukları sunucuda ilk 500’e girebilirlerse “Conqueror (Fatih)” rütbesine erişirler. Ancak fatih rütbesi her gün saat 00:00’da güncellenir ve oyuncuların tekrar fatih rütbesine yükselmek için o gün içerisinde yeniden ilk 500’e girmeleri gerekir.

Temel rütbeler yukarıda bahsettiğimiz gibi olsa da PUBG Mobile rütbe sistemi içerisindeki “As” ve “Fatih” hariç bütün rütbelerin 5 tane alt kademesi bulunmaktadır ve bu kademeler her 100 puanda bir değişir. Örneğin Gold rütbesine erişmek için en az 2200 puanınız olması gerekir. Ancak 2200 puanı olan bir oyuncunun rütbesi Gold 5’tir. Aynı oyuncu puanını 100 arttırarak 2300 puana ulaşırsa rütbesi Gold 4 olacaktır.

Böylece PUBG Mobile Rank sistemini de sizlere anlatmış olduk.

Yazar Mehmet Karaman

Yazar Görsel: Mehmet Karaman
Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.