Oyun

PUBG Ping ve FPS Göstergesi Nasıl Açılır?

Battle Royale türü oyunların popüler olmasının en önemli nedenleri arasında şüphesiz PUBG oyununun yakalamış olduğu başarı vardı. Öyle ki günümüzde hala COD gibi birçok Battle Royale oyunu sevilerek oynanmaya devam ediyor. Dolayısıyla bizler de bu makalemizde online olarak oynanan ve rekabetçi niteliğe sahip bu oyunlarda oldukça önemli iki kavramı; Ping ve FPS’i sizlere açıklamaya ve PUBG Ping ve FPS Göstergesi Nasıl Açılır? Sorusuna cevap vermeye karar kıldık.

PİNG

Online oyunlarda Ping, bilgisayarınızın oyun için bağlandığınız sunucuyla olan veri transferindeki gecikmeleri milisaniye çinisinden ölçülmesiyle belirlenen değeri ifade etmektedir. Dolayısıyla Pinginiz ne kadar düşük olursa bilgisayarınız sunucuyla o kadar iyi bir bağlantı kuracak dolayısıyla oyunlarınızda gerçekleşen tüm eylemler size gecikme olmaksızın yansıyacaktır. Ancak Pinginiz yüksek olduğunda sunucuda olan tüm eylemler size 1-3 saniye arasında veya daha fazla bir süre gecikmeyle yansıyacak elbette bu da PUBG gibi düşük Ping ile oynanması gereken oyunlarda oldukça büyük bir sorun yaratacaktır.

FPS

FPS ise Frame Per Second (Saniye Başına Düşen Kare) sözcüklerinin bir kısaltmasıdır. Bu kavram Bilgisayarınızın saniye başında kaç farklı kareyi görüntülediğini ölçmek için kullanılır. Elbette PUBG gibi hareketli bir oyun oynarken FPS değerinin yüksek olması avantajdır. Çünkü gerek çatışmak gerekse de koşmak gibi eylemlerle sürekli aksiyon halinde olduğunuz PUBG gibi oyunlarda görüntü akışı oldukça hızlıdır. Dolayısıyla bu hızlı görüntü akışının akıcı bir şekilde sağlanması için FPS değerlerinin de yüksek olması gerekmektedir.

PUBG Ping ve FPS Göstergesi Açma

FPS ve Ping’in önemini belirttiğimize göre artık PUBG Ping ve FPS Göstergesi Nasıl Açılır? Sorusunu cevaplayalım:

  • İlk olarak, PUBG’yi açın ve oyuna girdikten sonra “ESC” tuşuna basın.
  • Daha sonra, açılan menüdeki “Ayarlar” seçeneğine girin.
  • Son olarak, ayarlar menüsündeki “Ağ Hataları İstatistikleri” bölümü “Etkinleştir” durumuna getirin ve ekranın alt kısmında yer alan “Uygula” butonuna tıklayın.

Yukarıdaki işlemler Ping gösterimini sağlayacaktır. Eğer oyunu Steam üzerinden oynuyorsanız FPS göstergesini açmak için (oyunu Steam üzerinden oynamayanlar makalemizin sonunu okuyabilirler):

PUBG Ping ve FPS Göstergesi Nasıl Açılır

  • Öncelikle Steam’i açın ve pencerenin sol üst köşesinde yer alan “Steam” Seçeneğine tıklayarak açılan menüdeki “Ayarlar” seçeneğiyle devam edin (Bu işlemi yaparken Steam üzerinde herhangi bir oyunun açık olmaması gerekmektedir).

PUBG Ping ve FPS Göstergesi Nasıl Açılır

  • Devamında, açılan pencerenin sol tarafında yer alan “Oyun İçi” bölümüne tıkladıktan sonra Oyun içi FPS sayacı menüsüne tıklayarak FPS’in ekranın hangi kısmında görüntüleneceğini seçin ve pencerenin sağ alt kısmında “Tamam” butonuna tıklayın.

Böylece PUBG FPS göstergesi de oyuna girdiğinizde görünür olacaktır. Ancak oyunu Steam üzerinden oynamayan oyuncular da bulunmaktadır. Bu oyuncuların PUBG FPS görüntüleme işlemini gerçekleştirebilmesi için FPS ölçme programları kullanması gerekmektedir. Eğer siz de PUBG’i Steam’den bağımsız bir şekilde oynuyorsanız FPS Ölçme Programları linkinde yer alan makalemizi inceleyebilir ve PUBG FPS ölçme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu