Oyun

PUBG Mobile’de Donma ve Bağlantı Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Uzun bir süredir oyun dünyasının gözdesi konumunda olan PUBG, şu sıralar mobil cihazlarda da büyük bir oyuncu kitlesine ulaşmış durumda. Popülerliğini farklı platformlarda sürdüren yapım, maalesef birçok platformda yaşadığı sorunlarla da gündeme gelmekte.

Bilgisayarda ve konsollarda optimizasyon sorunları yaşayan yapım, mobil cihazlarda nispeten daha iyi bir performans gösteriyor. Fakat yine de birçok alanda problem yaşanıyor. PUBG’de yaşanan donma ve bağlantı sorunlarının üstesinden nasıl gelebileceğinizi bu rehberimizde detaylı olarak açıklıyoruz.

PUBG Mobile Donma Sorunu ve Çözümü

PUBG Mobile’de Donma ve Bağlantı Sorunu Nasıl Düzeltilir?

PUBG Mobile donma sorunu, oyunu oynayanların en çok yaşadığı sorunlardan biridir. Bu sorunu yaşayan oyuncular, oyunu oynarken FPS düşüşleri yaşar veya oyun içerisindeki nesnelerin geç yüklendiğini gözlemleyebilirler. Bu sorunu çözmek için birkaç farklı çözüm yolu mevcuttur.

PUBG Mobile’de Donma ve Bağlantı Sorunu Nasıl Düzeltilir?

PUBG’nin mobil versiyonu, birçok oyuna göre yüksek sayılabilecek bir grafik kalitesine sahiptir. Fakat bu görüntü kalitesini yalnızca üst düzey telefonlarda akıcı bir şekilde sunmaktadır. Dolayısıyla eğer amiral gemisi olarak tabir edilen veya orta segmentin tepesinde konumlanan bir mobil cihaz sahibi değilseniz, grafik ayarlarını biraz düşürmeniz faydalı olacaktır.

Eğer grafik ayarları yüksekse, ayarları biraz düşürerek yeniden oyuna giriş yapabilir ve donma sorununun durumuna göz atabilirsiniz. Akıcı bir şekilde oynayabilir hale gelene kadar grafik ayarları kısmında ayarlamalar yapabilirsiniz.

PUBG Mobile’de Donma ve Bağlantı Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Grafik ayarlarını düşürmenizin yanında bir de kare oranını düşürmeniz önem arz etmektedir. Kare oranı yükseldikçe oyun daha akıcı olmakta fakat cihaz ısınmakta ve performans düşüşleri yaşanabilmektedir. Bu ayarı düşürerek performansı yükseltebilirsiniz.

Oyunun performansını artırmanın bir diğer yolu ise telefonun gücünü yalnızca PUBG için kullanılmasını sağlamaktır. Bunun için yapmanız gereken tek şey, kullanmadığınız uygulamaları tamamen kapatmaktır. RAM üzerine binen yük azalacağı için oyun artık daha performanslı bir şekilde çalışabilir.

PUBG Mobile Bağlantı Sorunu ve Çözümü

PUBG Mobile’de Donma ve Bağlantı Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Performans sorununun yanında en çok şikayet edilen konulardan biri bağlantı problemleri oluyor. Bağlantı sorunu yaşandığı sırada oyunda birini vurduğunuzda o kişinin canı azalmıyor, araç veya karakterler donarak hareket ediyor veya bir anda farklı bir noktaya ışınlanabiliyorsunuz. Bu gibi durumlar, oynanış kalitesini doğrudan etkileyerek oyundan aldığınız zevki azaltıyor.

Bağlantı konusunda sorun yaşamamak için, eğer modeminiz destekliyorsa, 5 GHz bandında Wi-Fi bağlantısı kurmanızı tavsiye ederiz. Çünkü cihazların birçoğu 2.4 GHz bandında internete bağlanır. Bu da çok fazla sinyalin oluşmasına ve bağlantı performansının düşmesine neden olur.

PUBG Mobile’de Donma ve Bağlantı Sorunu Nasıl Düzeltilir?

5 GHz bandını kullanarak bağlantınızın diğer cihazların sinyalinden etkilenmesinin önüne geçebilirsiniz. 5 GHz bandındaki bağlantıların uzak mesafede yetersiz olduğunu belirtmemizde fayda var. Dolayısıyla bu şekilde bağlantı sağlayacaksanız modeme yakın olmanız lehinize olacaktır.

İnternet performansının, bağlanan cihazlar ve indirilen ya da yüklenen verilerle bağlantılı olduğunu unutmayın. Çevrenizde aynı ağı kullanan ve bolca veri tüketen cihazlar varken oyun esnasında performans sorunları yaşamanız kaçınılmazdır. Ayrıca indirme ve yükleme hızlarının çok düşük olması da bağlantı sorunlarını beraberinde getirmektedir. Bu cihazların sayısını azaltarak daha akıcı bir oyun deneyimi elde edebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu