Oyun

PS4 NTSC ile PS4 PAL Modelleri Arasındaki Farklar Neler?

PlayStation 4 oyun konsolu almaya karar verdiyseniz, mutlaka NTSC ve PAL ifadeleri ile karşılaşmış olmanız gerekiyor. Çoğu kullanıcı konsolu satın alırken bu ifadelere çok dikkat etmiyor ya da önem vermiyor. Genelde PlayStation 4 depolama alanına bakılarak karar veriliyor. Hatta yurt dışından getirilen PlayStation 4 konsollarında bile bu duruma çok dikkat edilmediğini görüyoruz. Peki, PS4 NTSC ile PS4 PAL modelleri arasındaki farklar neler? Hangi modeli tercih etmeliyiz?

PS4 NTSC ile PS4 PAL Nedir? Farkları Neler?

NTSC ile PAL ifadeleri, sadece PS4 konsollar için geçerli olan ifadeler değildir. NTSC ile PAL, karasal renk yayın sinyallerini ifade eder ve bu sinyallerin bölgelere göre ayrılmış halleridir. NTSC bir bölge, PAL ise başka bir bölge olarak değerlendirilir.

NTSC destekli bir cihaz aldığınız zaman, PAL içeriklerini izleyemezsiniz. Aynı durum PAL için de geçerlidir. PAL cihazları tercih ederseniz NTSC içeriklerini izleyemezsiniz. En azından bir sınırlama ile karşı karşıya kalırsınız. Mesela PAL bir cihazda NTSC bölgesinden bir filmi ya da içeriği açtığınız zaman siyah beyaz bir görüntü ile karşılaşırsınız.

Tüm bu durum PS4 için de geçerlidir. Unutmayın PS4 sadece oyun oynayabileceğiniz bir cihaz değil. Bunun dışında birçok dizi ve filme ulaşabileceğiniz içerik servislerini de kullanabiliyorsunuz. Durum böyle olunca PS4 NTSC ile PS4 PAL modellerinin seçimi önemli hale geliyor. Hangi modeli tercih etmeniz gerektiğinden söz etmeden önce bir detay daha verelim.

  • NTSC – Amerika ve Japonya başta olmak üzere ülkelerin kullandığı karasal renk yayın sinyalleri.
  • PAL – Ülkemiz de dahil tüm Avrupa’da kullanılan tür olarak değerlendiriliyor.

PS4 NTSC ile PS4 PAL Modelleri Arasındaki Farklar Neler?

PS4 NTSC mi? PS4 PAL mi? Hangisini Almalıyım?

Burada iki önemli detay var. Eğer konsolu sadece oyunlar için alacaksanız, hangi modeli tercih edeceğiniz önemli değil. Tüm oyunlar “Free Region” olarak sunulur. Oyun yayıncılarının özel olarak bir tercihi yoksa, oyunlarda bölge sınırlaması yok. Fakat konsolu sadece oyun için değil, bunun yanında diğer dijital servisler için de kullanacaksanız bu durumda da seçim önem kazanıyor.

Ülkemiz için konuşacak olursak PS4 PAL modellerini tercih etmeniz gerekiyor. Konsolu satın alırken bu konu hakkında detayları satış görevlilerine sorabilir ve PAL modelini tercih edebilirsiniz. Burada bir kutu detayından da söz edebiliriz. PAL modellerinin kutusunun üzerinde “EU” simgesi ya da “UK” simgesini görürsünüz. NTSC modelinde ise “US” ifadesi yer alır. Buna göre seçiminizi yapabilirsiniz.

PS4 NTSC ile PS4 PAL modelleri arasındaki farklar genel olarak bunlar. Film ve diziler için de tıpkı oyunlarda olduğu gibi yavaş yavaş bölge sınırlamaları kalkıyor. Yeni nesil akıllı TV modelleri sayesinde PAL ve NTSC arasındaki farklar ortadan kaldırılmaya başlandı.  Buna karşın her ne kadar önemli bir sorun oluşturmasa da yine de iki model arasındaki farkı bilmek önemli. Özellikle Blu-Rayleri tercih eden kullanıcılar için fark göze çarpabilir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu