Donanım

Programsız Ekran Kartı Belleği Öğrenme

Ekran kartlarında kullanılan mimari, GPU yapısı ve niteliği kadar, ekran kartında yer alan bellek miktarı da önemlidir. Paylaşımsız ekran kartlarında yer alan bellek miktarı, kartın herhangi bir oyun ya da program için yeterli hafızaya sahip olup olmadığını da gösterir. Eğer kartınızın bellek miktarının ne kadar olduğunu bilmiyorsanız, bunu öğrenmek için kullanabileceğiniz kolay yöntemler var. Üstelik herhangi bir program kullanmanıza gerek yok. Programsız ekran kartı belleği öğrenme işlemi için neler yapacağınıza bakalım.

Programsız Ekran Kartı Belleği Öğrenme Nasıl Yapılır?

Normalde bunun için kullanabileceğiniz programlar var. Fakat program indirmek ve yüklemekle uğraşmadan da ekran kartı belleği öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yöntemleri kullanmanız yeterli.

1. Yöntem: DirectX Tanı Aracı

Programsız Ekran Kartı Belleği Öğrenme

  • “Windows + R” tuşlarına basarak ya da arama bölümüne “Çalıştır” yazarak, “Çalıştır” penceresinin açılmasını sağlayın.
  • “Çalıştır” penceresinin içerisine “dxdiag” komutunu yazın ve “Tamam” tuşuna basın. (Komutu yazarken tırnakları kullanmayın.)

Programsız Ekran Kartı Belleği Öğrenme

  • “DirectX Tanı Aracı” açılacak. Program varsayılan olarak “Sistem” penceresinde açılacaktır. Buradan “Ekran” kısmına tıklayın.
  • “Görüntü Belleği” ve “Yaklaşık Toplam Bellek” kısımlarında ekran kartınız için mevcut bellek miktarını öğrenebilirsiniz.

Programsız Ekran Kartı Belleği Öğrenme

  • Burada önemli bir detaydan söz etmek gerekiyor. Eğer ekran kartı kısmında hem dahili hem de harici ekran kartı kullanıyorsanız, (yani Intel işlemciniz varsa ve Intel grafik birimi dışında harici bir ekran kartına da sahipseniz) “DirectX Tanı Aracı” hem ekran menüsünü hem de oluşturucu menüsünü sunacaktır. Ekran menüsünde o an kullanımda olan grafik biriminin belleğini öğrenebilirsiniz. “Oluşturucu” kısmına girdiğiniz zaman ise diğer grafik biriminin bellek miktarını görebilirsiniz.

2. Yöntem: Sistem Bilgileri Penceresini Kullanmak

Dilerseniz sistem bilgileri penceresi üzerinden de ekran kartınız hakkında detayları öğrenmeniz mümkün. Bunun için yapacaklarınız şu şekilde:

Programsız Ekran Kartı Belleği Öğrenme

  • “Windows + R” tuşuna basıp “Çalıştır” penceresini açın.
  • Komut olarak “Msinfo32” yazın ve “Tamam” deyin.
  • Açılan pencerenin sol kısmında yer alan “Sistem Özeti” bölümünün hemen altında bulunan “Bileşenler” kısmına tıklayın.

Programsız Ekran Kartı Belleği Öğrenme

  • Buradan da “Görüntü” sekmesine tıklamanız gerekecek.
  • Sağ kısımda ekran kartı bilgileriniz görüntülenecektir.

Programsız ekran kartı belleği öğrenme konusunda yapacağınız işlemler bu kadar ile sınırlı. Belirttiğimiz 2 yöntemden size en uygun olan yöntemi seçerek kolaylıkla bellek miktarınızı öğrenebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu