Teknoloji

PlayStation Assist Sistemi için Patentler Ortaya Çıktı

PlayStation, oyun konsolu piyasasının en çok satan modelleri arasında yer alıyor. En yakın rakibi Xbox oyun konsollarına göre çok daha fazla sayıda satış elde eden oyun konsolları için şu sıralar yeni seri hazırlıkları devam ediyor. PlayStation 5 modeliyle devam edecek olan seri, bu modelde çok daha önemli artılar sunacak. Ortaya çıkan patent görselleri gösteriyor ki bu yeniliklerden birisi de PlayStation Assist sistemi olacak. Oyun deneyimini, baştan sona değiştirecek olan PlayStation Assist sistemi hakkında bilinen detaylar şaşırtıcı.

PlayStation Assist Teknolojisi

Çin merkezli bir firma tarafından ortaya çıkarılan yeni patent görsellerine göre, PlayStation oyun konsollarına sanal asistan eklenecek. PlayStation Assist sistemi içerisinde yer alacak olan sanal asistanın görevi ise çok daha farklı olacak. Akıllı telefonlarda kullandığımız sesli sanal asistan sistemlerinin değiştiğini göreceğiz.

Yine sesli komut ile çalışan bir asistan söz konusu olacak ama bu sefer asistan, oyun içerisinde görev alacak. Yani PlayStation menüleri ya da arayüzünde kullanabileceğiniz, Google asistan benzeri bir sanal asistan teknolojisinden söz etmiyoruz.

PlayStation Assist Sistemi için Patentler Ortaya Çıktı

Bunun yerine oyun içerisinde kullanıcılara destek veren özel bir yapay zeka sunulmuş olacak. Oyunda takıldığınız bir noktada sesli asistana soru sorabileceksiniz. Asistan sizin için, oyun içerisinde yönlendirmeler yapacak.

Patent görsellerinde de bunu net bir şekilde görebiliyoruz. Patent görsellerinde PlayStation Assist sistemine, oyun içerisinde en yakın sağlık paketinin yeri soruluyor. Sanal asistan sağlık paketinin yerini tespit ediyor ve oyunun haritasında bu paketin yerini işaretleyerek, oyuncuyu yönlendiriyor.

PlayStation 5 Konsollarında Yeni Teknoloji Kullanılacak mı?

Gelelim işin asıl merak edilen kısmına. Ortaya çıkan patent görselleri, böyle bir teknolojinin geliştirildiğini gösteriyor. Fakat bu teknolojinin PlayStation 5 konsolları için geliştirilip geliştirilmediğini kesin olarak bilemiyoruz.

PlayStation Assist Sistemi için Patentler Ortaya Çıktı

Resmi bir açıklama söz konusu değil. Sistemin PlayStation 6 ya da 7 sürümlerinde de geldiğini görebiliriz. Tabii ki başarılı sonuçlar elde edilecek diye bir durum da söz konusu değil.

Geliştirme aşamasında olan teknoloji, düşük bir ihtimal olsa da iptal de edilebilir. Tüm bu soruların cevabını Sony verecek. Fakat söylendiği gibi PlayStation Assist teknolojisi sunulacak olursa, Sony en yakın rakibi Microsoft ile arayı ciddi bir şekilde açacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu