Ana Sayfa Nasıl Yapılır Pi İşareti “Telefonda, Bilgisayarda” Nasıl Yapılır?

Pi İşareti “Telefonda, Bilgisayarda” Nasıl Yapılır?

Pi İşareti

Matematikte sıklıkla kullanılan Pi işaretini bilgisayar ve telefonlarımızda nasıl kullanırız, Pi işaretini en kolay nasıl yaparız, Pi işaretinin kısayolu var mı? Bu başlıkta sizlere en detaylı şekilde aktaracağız.

Pi işaretinin hangi amaçla veya ne anlama geldiğinden bahsetmek gereksiz olacaktır, çünkü bu içeriğe ulaşan kullanıcı bu işaretin ne amaçla kullanıldığını biliyordur. Bu sebepten sizlere direkt olarak Pi işaretinin nasıl yapabileceğinizden bahsedelim:

Bilgisayarda Karakter Eşlem İle Pi İşareti

Karakter eşlem ile birçok karaktere ve sembole kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yani karakter eşlem sadece Pi işareti için değil, diğer klavyede yapamadığınız tüm karakterler için var olan bir Windows özelliğidir. Karakter eşlem ile Pi işareti nasıl yapılır hep beraber inceleyelim:

Windows başlat menüsü üzerinden “Karakter Eşlem” kelimesini aratarak, ilgili seçeneğe giriş yapın. Eğer bu şekilde ilgili seçeneğe ulaşamıyorsanız “Windows + R” tuş kombinasyonu ile “Çalıştır” ekranını açabilir, “charmap” komutu ile de karakter eşlem sayfasına ulaşabilirsiniz.

Karakter Eşlem Ekranı

Karakter eşlem ekranına ulaştıktan sonra “Gelişmiş Görünüm” tikini aktif hale getirin. Bu işlemden sonra alta doğru daha kapsamlı seçenekler sizlere sunulacaktır.

Gelişmiş görünüm kısmında bizi ilgilendiren kısım “Unicode’a Git” seçeneği olmaktadır. Buraya Pi işaretine ait olan “03c0” Unicode kodunu girmeniz gerekmektedir.

Pi İşareti Karakter Eşlem

Unicode girişini sağladıktan sonra Pi işareti ekranda belirecektir. Burada “Seç” > “Kopyala” adımını uygulayarak Pi işaretini elde edebilirsiniz.

Akıllı Telefondan Uygulama İle Pi İşareti

Bu başlığımızda hem Android hem de iOS kullanıcılarını gözeterek iki farklı mobil işletim sisteminde sizlere Pi işaretinin nasıl yapılacağınız aktaracağız. İşlemleri iOS cihazımızdan aktaracağız fakat Android tarafında da adımlar aynı olmaktadır.

İki mobil uygulamamızda aynı işlevi en iyi şekilde gerçekleştirmektedir. Kullandığınız cihaza uygun olarak uygulamayı ilk olarak cihazınıza yükleyin.

Pi İşareti Kopyala

Uygulamayı cihazımıza yükledikten sonra üst bölümde yer alan arama bölümüne aynı Windows’ta olduğu gibi Pi işareti olan “03c0” Unicode kodumuzu burada aratıyoruz.

Mobil Uygulama Arama

Pi işareti karşımıza çıktığında üzerine dokunmanız yeterli olacaktır. Ekranda “Copied” yani kopyalandı uyarısı belirecektir.

Pi İşaretini Kopyala Yapıştır

Evet! Başlığımızdan da anlaşılacağı üzere bunu direkt olarak buradan: “π” Kopyala yapıştır yöntemi ile istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Fakat bu yöntem sadece bir seferlik ihtiyacınızda sizlere çözüm sağlayacaktır. Eğer bu işarete sıklıkla ihtiyaç duyuyorsanız, yukarıdaki işlemler ile Pi işaretinin nasıl yapıldığını öğrenmelisiniz.

Sizlere Pi işaretini hem bilgisayar üzerinden hem de telefonlardan nasıl yapılabileceğini görsel anlatım eşliğinde detaylıca aktardık. Yukarıdaki işlemlerden yana problem yaşamanız durumunda bizlerden yorum bölümünden destek alabilirsiniz.

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin