Oyun

PES 2020 Sistem Gereksinimleri (Tüm Ayrıntılarıyla)

PES 2020, Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One kullanıcıları için geliştirilen, dünyanın en çok satan futbol simülasyonu oyunları arasında yer alıyor. Dolayısıyla bizler de bu makalemizde, Windows kullanıcıları için yeni ismi; “eFootball PES 2020” olan bu oyunu derinlemesine inceleyerek sizlere, sistem gereksinimleri hakkındaki tüm bilgiyi bütün detaylarıyla aktarmaya karar verdik.

PES 2020: Hem Adı Hem de Sistem Gereksinimleri Değişti

eFootball PES 2020 önceki PES versiyonlarından ismiyle ve özellikleriyle ayrıştığı gibi doğal olarak sistem gereksinimleriyle de ayrışıyor. Rakibinin önüne geçerek piyasada monopol haline gelmek isteyen Konami, PES 2020’de en fazla interaktif diyalog sistemiyle dikkat çekti. PES kullanıcılarının çoğu Master League moduyla hayata geçen bu özelliği beğense de yeni özelliklerin PES 2020’nin minimum sistem gereksinimlerini etkilemeyeceğini düşünmek hayal olur.

Birçok farklı özellikle güncellenen oyunun sistem gereksinimleri de doğal olarak güncellendi. Konami her sene PES serisinin yeni versiyonunu yayınlamadan önce sistem gereksinimleriyle ilgili bir açıklamada bulunuyor. Şirketin PES 2020 için yayınladığı gereksinimler listesini incelediğimizde ilk olarak, oyunun işlemciye her zamankinden bir miktar daha fazla yük bindireceğini rahatlıkla söylemeliyiz.

En Çok Kullanılan İşletim Sistemleriyle Uyumlu

PES 2020 Sistem Gereksinimleri (Tüm Ayrıntılarıyla)

PES 2020, Windows’un kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen işletim sistemleriyle uyumlu olarak çalışabiliyor. PES 2020 için ihtiyaç duyacağınız minimum işletim sistemi Windows 7 SP1 olacaktır.

PES 2020’yi Windows’un 7 sürümünden Windows 10 sürümüne kadar bütün yaygın sürümlerde çalıştırabilirsiniz. Windows işletim sistemleri çok fazla tercih edildiği için işletim sistemi konusunun sorun yaratabilecek bir konu olduğunu düşünmüyoruz ve hemen depolama alanı konusuna geçiyoruz.

PES 2020 İçin Depolama Alanınızı Arttırmanız Gerekebilir

PES 2020 Sistem Gereksinimleri (Tüm Ayrıntılarıyla)

Oyunun içindeki modlarla sunulan yeni özellikler ve yüksek çözünürlük dikkate alındığında, PES 2020 için depolama alanınızı arttırmanız gerekebilir. Bilindiği üzere yapımcı şirket önceki versiyonda 30 GB’lık depolama alanının yeterli olacağını açıklamıştı. eFootball 2020 PES’nin depolama gereksinimi en az 40 GB.

Sürekli oyun oynayan ve bu konuda tedbirli olan oyun severler için 40 GB’lık depolama alanı gereksinimi büyük bir sorun yaratmayabilir. Fakat sadece PES 2020 oynayacaksanız depolama sorunu yaşamanız muhtemel. Oyunun gerektirdiği depolama alanına sahip değilseniz, oyunu satın almadan önce harici depolama çözümleri konusunda bir araştırma yapmanızı ve depolama alanınızı arttırmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

eFootball PES 2020 İçin Gerekli Olan Minimum RAM Sınırı Nedir?

PES 2020 Sistem Gereksinimleri (Tüm Ayrıntılarıyla)

eFootball PES 2020’nin RAM gereksinimi Konami tarafından 4GB olarak açıklandı. Bu gereksinim HD kalitesinde yaşanacak oyun zevki için geçerli. Doğrusunu söylemek gerekirse bu sınır şaşırtıcı derecede düşük. En basit işletim sistemlerinin bile daha fazla RAM talep edebildiği bir ortamda 4GB’lık RAM sınırını ilk duyduğumuzda şaşkınlıkla karşılamıştık.

Ancak test edildiğinde oyunun 4GB RAM ile stabil çalıştığı rahatlıkla gözlemlenebiliyor. Bu durum RAM açısından düşük donanımlara sahip oyun severler için iyi bir fırsat yaratıyor. Bilgisayarınız 4GB RAM’e sahipse PES 2020’yi sorunsuz çalıştırabilir. Yine de akıcı bir oyun arzu edenlerin RAM kapasitesini arttırmasını tavsiye etmeden geçmek istemiyoruz.

İyi Performans İçin En Can Alıcı Nokta: Ekran Kartı

PES 2020 Sistem Gereksinimleri (Tüm Ayrıntılarıyla)

İyi bir performans ve keyifli oyun deneyimleri için PES 2020 sistem gereksinimlerinin en can alıcı noktasını ekran kartı oluşturuyor. Sahip olduğunuz ekran kartı bu konuda sizi tatmin etmezse büyük bir olasılıkla oyunu oynamaktan keyif almayacaksınız. Bilindiği üzere PES, oyuncuların modellenmesinden saha detaylarına ve ışıklara kadar hemen her anlamda grafik konusunda her versiyonda kendisini daha ileri taşıyor.

İşte bu yüzden ekran kartı konusuna dikkat! eFootball PES 2020’nin zevkini çıkartmak için sahip olmanız gereken minimum ekran kartı Konami şirketi tarafından NVIDIA GTX 670 ya da AMD Radeon HD 7870 olarak belirlendi.

Olmazsa Olmaz: DirectX Sürüm 11

PES 2020 Sistem Gereksinimleri (Tüm Ayrıntılarıyla)

Konami’nin PES 2020 için şart koştuğu ve olmazsa olmaz saydığı bir minimum gereksinim de Direct X 11 sürümü. Çoklu ortam yazılımlarını rahat şekilde hazırlayabilmek için Microsoft tarafından yaratılan bu API sisteminin en güncel versiyonu 12 sürümü olsa da PES 2020 oynamanız için 11 sürümü yeterli olacaktır.

Diğer saydığımız özelliklerle birlikte mutlaka Direct X’in 11 ya da 11 üstü sürümüne sahip olmanız gerekiyor.

eFootball PES 2020 Minimum Sistem Gereksinimleri

Yukarıda başlıklar halinde bahsettiğimiz PES 2020 minimum sistem gereksinimlerini karşılayarak oyunun stabil ve sorunsuz şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Yukarıdaki başlıklar oyunun keyfini yeteri kadar çıkartabilmek için sağlamanız gereken minimum gereksinimler hakkındadır. Eğer siz oyundan en yüksek düzeyde performans almak istiyorsanız, sonraki başlıklarda anlatacağımız maksimum sistem gereksinimleriyle ilgilenmelisiniz.

PES 2020 sistem gereksinimlerini minimum olarak listelersek karşımıza şöyle bir liste çıkıyor:

 • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1/8.1/10 – 64 Bit.
 • İşlemci: Intel Core i5-3470 / AMD FX 4350
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GTX 670 / AMD Radeon HD 7870
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 40 GB Boş Disk Alanı.

eFootball PES 2020 İçin Önerilen Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

PES 2020 Sistem Gereksinimleri (Tüm Ayrıntılarıyla)

Yazımızın önceki kısmında PES 2020 minimum sistem gereksinimlerine değindik. Devamında ise eFootball PES 2020 için önerilen sistem gereksinimlerine, yani maksimum sistem gereksinimlerine değineceğiz. PES 2020 maksimum sistem gereksinimleri, oyunu en üst kalitede oynamak isteyen kullanıcılara hitap eden gereksinimlerdir. Oyunun bilgisayarlarında maksimum performansla çalışmasını isteyenler, Konami tarafından önerilen yazılımlara ve donanımlara sahip olmalılar.

eFootball PES 2020 Maksimum Sistem Gereksinimleri:

Öncelikle maksimum performans için işletim sisteminizin Windows 10 ve 64 Bit olması gerekiyor. Oyunu üst düzey performans ile çalıştıran iki farklı işlemci var. Intel markasının Core i7-3770’i veya AMD’nin FX 8350’si tercih edilebilir. Bununla birlikte birçok kullanıcının Intel’e daha fazla güvendiği bilinen bir gerçek.

Bellek olarak Konami tarafından maksimum performans için 8GB RAM uygun görülüyor. Ekran kartında ise yine iki farklı seçenek öne çıkıyor. NVIDIA’nın GTX 760 modeli ekran kartını ya da AMD’nin Radeon R9 270X modelini maksimum performans için tercih edebilirsiniz. Maksimum performans için DirectX’in 11 sürümünün olmazsa olmaz olduğunu da daha önce ifade etmiştik. Aynı şekilde en az 40GB boş disk alanı da oyunu üst düzey performans ile oynamak için ihtiyaç duyulan bir diğer gereksinim.

PES 2020 sistem gereksinimlerini maksimum olarak sıralarsak karşımıza şöyle bir liste çıkıyor:

 • İşletim Sistemi: Windows 10 – 64 Bit
 • İşlemci: Intel Core i7-3770 / AMD FX 8350
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GTX 760 / AMD Radeon R9 270X
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 40 GB Kullanılabilir Alan.
Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu