Oyun

PES 2016 ve FIFA 16 Karşılaştırması

Futbol oyunları denince akla gelen ilk isimler olarak karşımıza çıkan ve ezeli rakipler olan PES 2016 ve FIFA 16 karşılaştırması sayesinde hangi oyunun hangi açılardan daha iyi olduğunu öğrenebilmeniz ve sonucundan memnun olabileceğiniz kararlar alabilmeniz mümkün olacaktır.

2000’li yıllar boyunca PES serisinin FIFA serisi üzerinden ezici bir üstünlüğü olduğunu görürken 2010’lu yıllara gelindiği zaman FIFA’nın ayağa kalkıp PES’i gerilerde bıraktığı görülüyordu. Yıllardır süregelen bu rekabette geçtiğimiz yıl burun farkı ile FIFA öne geçmişti. Bu yıla baktığımız zaman ise PES’in çok iddialı bir şekilde ilerlediğini görebiliyoruz. Bunun yanı sıra FIFA 16 tanıtımlarına bakıldığında sıra dışı sayılabilecek bir yenilik göremiyor olsak da oyuna kadın futbol takımlarının dahil edilmiş olması büyük bir avantaj olarak düşünülebilir.

PES 2016 ve FIFA 16 Karşılaştırması
FIFA 16

FIFA 16’nın özellikle Türkiye’de bulunan oyun severler açısından avantaj sahibi olacağı bir özelliği ise Türkçe dil özelliği ile piyasaya sürülecek olması. Tüm menülerin yanı sıra yazılı açıklamaların da Türkçe olması dil sorunu yüzünden FIFA’nın teknik dünyasını keşfedemeyip değişik taktikleri deneyimleyemeyen oyun severler açısından büyük bir avantaj olacak.

KONAMI’nin yapımcısı olduğu PES’in oynanış ve grafik tasarımına baktığımız zaman ise oyunun bu yıl adeta baştan yaratıldığını düşünebiliyoruz. 2013 yılında şirketin kurmuş olduğu özel ekip tarafından 2 yıldır üzerinde çalışılan bu özellikler PES’in 20. yılına yakışır bir görünüme sahip olmasını sağlıyor.

FIFA, PES’e karşı tüm takımlarının lisanslarını elinde bulundurması bakımından büyük bir avantaja sahipken PES’in de lisans peşine düşmek yerine oyunu mükemmel seviyeye taşıma konusunda çalışmalarını gerçekleştirmesi avantaj elde etmesine olanak sağladı. Her ne kadar bazı kulüplerin formaları ve futbolcu isimleri tamamen orijinal olamayacak olsa da PES bugüne kadarki en iyi futbol oyunu tecrübesini sunma iddiasına sahip.

PES 2016 ve FIFA 16 Karşılaştırması
FIFA 2016

Oyun severler açısından yıldız oyuncuların özel hareketlerini de kullanabilecek olmaları PES’in daha çok tercih edilmesi üzerinde etki yaratıyor. Messi’nin ünlü dokunmadan çalımları gibi dünyaca ünlü yıldızların imzası haline gelen hareketleri kullanabileceğiniz gibi kendi takımınızı oluşturup bu hareketleri başarılı oyuncularınız için açabilme özelliğine de sahip  olabiliyorsunuz.

PES’in grafik tasarımına gelen yenilikler sayesinde sadece görüntü olarak değil yeni eklenen grafik motoru ile oyuna eklenen hareketlerin de çok daha gerçekçi bir futbol keyfi yaşatacağı görülüyor. Özellikle çalım ve hava topları konusunda oldukça iddialı olduğunu söyleyebiliriz. İkili mücadeleler ve çalımlar için 50’nin üzerinde animasyon geliştirmiş olan PES ekibinin aynı maç içinde hiçbir hareketin birbirinin aynı olmaması için elinden geleni yaptığı da görülüyor.

Grafik geliştirmelerinin hava mücadelelerinde oldukça işe yarıyor olmasının Electronic Arts tarafından FIFA’nın elden geçirilen grafiklerine nazaran PES’i 2000’li yıllardaki görkemli zamanlarına götüreceğine kesin gözüyle bakılabilir. Hem FIFA’nın hem de PES’in oyun geliştiricilerinin bilhassa konsollarda analog çubuklara yüklemiş oldukları hareketlerin yoğunluğunu düğmelere yayması profesyonel olmayan oyuncuların da kendilerini daha yetenekli hissetmeleri konusunda yardımcı olacak.

PES 2016 ve FIFA 16 Karşılaştırması
PES 2016

PES’in kalecilere fiks bir yapay zeka yüklemeyip bunun yerine kariyerleri ve seviyeleri göz önünde bulundurularak kaleciler üzerinde ayarlamalar yaptığını görebiliyoruz. Ancak FIFA’nın yıllardır kalecileri geliştirme konusunda çalışmasının da eseri olarak elinin oldukça güçlü olduğunu görebiliyoruz. Öyle ki eski süper kahraman niteliğindeki kaleciler yerine daha gerçekçi kurtarışları görebileceksiniz.

Futbol oyunlarının vazgeçilmezi olan gol sevinçleri konusunda her yıl iki oyunun geliştiricileri de kataloglarına farklı gol sevinçleri eklerken bu yıl PES’in de FIFA gibi gol sevinçlerini oyunculara bıraktığını görebiliyoruz. Farklı tuş kombinasyonlarını kullanarak farklı koregrafilerle attığınız gollere sevinmeniz mümkün olacak.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu