Ana Sayfa Yazılım Özel Dosyalar Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?

Özel Dosyalar Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?

Özel Dosyalar Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?

Özel dosyalar virüsü, çok sık karşılaşılan ve bilgisayarınızın performansını doğrudan etkileyen virüsler arasında yer almakta. Virüsü nasıl temizleyeceğiniz konusunda bilgiler paylaşacağız ancak öncelikle virüsten biraz söz etmek gerekecek. Bu virüs nedir? Nasıl bir sorun oluşturuyor? En önemlisi özel dosyalar virüsü nasıl kaldırılır?

Özel Dosyalar Virüsü Tam Olarak Nedir?

Bazı virüsler vardır adından bile huylanırsınız. Bu virüslerden birisi olarak değerlendirilebilecek olan özel dosyalar virüsü, klasörleriniz içerisinde aynı isimli bir başka klasör açmakta. Diyelim ki “Resimler” isimli bir dosyanız var. Bu virüs “Resimler” isimli dosyanızın içerisinde yine aynı isimde bir dosya açmakta. Fakat bu kez dosya uzantısı .exe olarak değiştiriliyor.

Oluşturulan .exe dosyaları sisteminizi aşırı derece yormaya başlıyor. Burada bir detay daha var ki o da virüsün bulaşma hızı. Böyle bir virüsünüz varsa, sisteme bir flash taktığınız zaman ya da herhangi bir taşınabilir disk taktığınız zaman, doğrudan virüs bu cihazlara da geçiş yapıyor.

Buraya kadar olan kısmı anladıysak, gelin özel dosyalar virüsü nasıl temizlenir sorumuza geçiş yapalım. Bunun için üçüncü parti bir yazılım kullanacağımızı da belirtmek isterim.

Özel Dosyalar Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?

Özel Dosyalar Virüsü Nasıl Temizlenir?

Reklam virüsleri ve bu tip virüsleri engellemek için en çok kullanılan programlardan birisi Malwarebytes programı. Hem hızlı bir virüs motoruna hem de detaylı bir virüs veritabanına sahip olan uygulamanın nasıl kullanılacağına bakalım.

Not: İşlemlere başlamadan önemli bir uyarı da bulunalım. Bazı virüs yazılımları önemli veya kişisel dosyalarınızı gizleyip, antivirüs programlarına da bu kişisel dosyalarınızı virüs gibi gösterebiliyor. Bu sebepten eğer sizin için önem arz eden dosyalarınız varsa, aşağıdaki işlemlere geçmeden önce “USB Bellek Boş Görünme Sorunu Nasıl Çözülür?” içeriğimizden yararlanarak önemli dosyalarınıza ulaşın ve bu dosyaları virüslü olan klasörden farklı bir alana taşıyın. Eğer imkanınız varsa sadece bu işlem için boş bir USB bellek kullanın. (Referans verdiğimiz içerik sadece USB bellekler için geçerli değildir). Kullanıcılarımızın verileri bizim için önem arz etmektedir. Lütfen bu uyarımızı dikkate alın.

  • Malwarebytes resmi sitesine girin ve “Free Download” sekmesine tıklayarak uygulamayı indirin.
  • Uygulamanın .exe dosyasını kullanarak kurulumu gerçekleştirin.
  • 14 günlük bir süre için uygulama size Premium özelliklerini sunacaktır.

Özel Dosyalar Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?

  • Malwarebytes uygulamasını açın ve tam orta kısımda yer alan “Scan” butonuna basarak taramayı başlatın.

Özel Dosyalar Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?

  • Scan butonu, tüm bilgisayarınız için tarama yapılmasını sağlayacaktır. Özel dosyalar virüsü de bu tarama işlemi sırasında bulunur ve silinir.
  • Diyelim ki taşınabilir bir bellekte virüs var ve bunu temizlemek istiyorsunuz. Bu durumda da belleği bilgisayarınıza takın.
  • “Bilgisyarım” kısmına gelin ve harici belleğe sağ tıklayın.
  • Açılan menüden “Malwarebytes ile Tara” sekmesine tıklayın. Yine herhangi bir virüs varsa, bulunacak ve temizlenecektir.

Özel Dosyalar Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?

  • Temizlenen virüsleri görmek için tarama sonunda karşınıza gelen ekrandan “View Report” sekmesine tıklayabilirsiniz.

Özel dosyalar virüsünü temizlemek için kullanacağınız bu yazılım yeterli olacaktır. Ayrıca şunu tekrar hatırlatalım ki yazılımı 14 gün boyunda Premium sürümünde deneyebilirsiniz. Sonrasında belli özellikler kısıtlı kalarak ücretsiz sürümü kullanmaya devam edebilirsiniz. Ücretsiz sürümde sadece kalkanlar ve otomatik tarama yapma özellikleri kapalı konuma getiriliyor. Tarama işleminde herhangi bir sınırlama ya da engel sunulmuyor.

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin