Oyun

Oyunlar Harici Nvidia Ekran Kartıyla Çalışmıyor (Açılmıyor)

Nvidia ekran kartıyla çalışan Laptop bilgisayarlarda farklı güçte ve farklı işlemleri gerçekleştirmek için 2 farklı ekran kartı bulunabiliyor. Elbette üreticilerin buradaki amacı, basit işlemler gerçekleştirirken bilgisayarın fazla güç tüketmemesi ve pil ömrünün uzun olması. Ancak bilgisayarda iki ekran kartı bulunması hangi işlemde hangi ekran kartının devreye gireceği konusunda birtakım karışıklıklara sebep olabiliyor. Bu yüzden de çoğu Nvidia kullanıcısı “oyunlar Nvidia ekran kartıyla çalışmıyor” şikayetinde bulunuyor. Söz konusu durumu inceleyen bizler, sorunun kaynağını tespit ettik ve bu noktada şikayetinizi ortadan kaldıracak birtakım çözüm yöntemlerine sahibiz. Bunun yanı sıra, makalemizde, oyunları maksimum performansla çalıştırmak için Nvidia ekran kartınızla yapmanız gereken birtakım ayarlamalardan da bahsedeceğiz.

Ancak işlem aşamalarına geçmeden önce bilgisayarınızda “Nvidia GeForce Experience” programının kurulu olması gerektiğini belirtelim. Eğer format vb. herhangi bir nedenden dolayı bilgisayarınızda bu program bulunmuyorsa GeForce Experience linkine gidip “kabul et ve yükle” butonuna tıklayarak programı indirebilir ve gerekli adımları izleyerek bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Ancak programı kullanmak için Nvidia hesabınız olması gerekiyor. Eğer Nvidia hesabınız yoksa programı açtıktan sonra “oturum aç” butonuna tıklayarak açılan penceredeki “hesap oluştur” seçeneğini seçerek hesap oluşturabilirsiniz. Gerekli bilgilendirmeyi yaptığımıza göre artık işlem aşamalarına geçebiliriz.

Oyunları harici Nvidia ekran kartıyla çalıştırmak için:

Oyunlar Harici Nvidia Ekran Kartıyla Çalışmıyor (Açılmıyor)

  • İlk olarak, masaüstünde farenin sağ tuşuna tıklayın ve açılan menüden “NVIDIA Denetim Masası” seçeneğini seçin.

Oyunlar Harici Nvidia Ekran Kartıyla Çalışmıyor (Açılmıyor)

  • Daha sonra, açılan pencerenin sol üst köşesindeki “3D Ayarlarının Yönetilmesi” seçeneğine tıklayın.

Oyunlar Harici Nvidia Ekran Kartıyla Çalışmıyor (Açılmıyor)

Oyunlar Harici Nvidia Ekran Kartıyla Çalışmıyor (Açılmıyor)

  • Şimdiyse, ekrandaki “Genel Ayarlar” sekmesine tıklayarak, “Tercih Edilen Grafik İşlemci” açıklamasının altında bulunan sekme aracılığıyla “Yüksek Performanslı NVIDIA İşlemcisi” seçeneğini seçin.
  • Grafik işlemci seçimini yaptıktan sonra, oyunları harici Nvidia ekran kartıyla maksimum performansta çalıştırmak için ayarlar penceresi içindeki “Görüntü Keskinleştirme”, “Eşyönsüz Süzme” gibi tüm seçeneklerin üzerine tıklayarak, ayarlamalarınızı yukarıdaki görsellerdeki gibi yapın ve pencerenin sağ alt bölümündeki “Uygula” butonuna tıklayın.

Oyunlar Harici Nvidia Ekran Kartıyla Çalışmıyor (Açılmıyor)

  • Sonrasında, ekranın sol üst köşesindeki “Görüntü Ayarlarını Önayarla Yap” seçeneğine tıklayarak, yukarıdaki görselde olduğu gibi “Benim Tercihlerimi Kullan ve Şunlara Önem Ver” seçeneğini işaretleyerek, seçeneğin altında bulunan barı “Performans” tarafına kaydırın ve yine ekranın sağ alt köşesindeki “Uygula” butonuna tıklayın.

Buraya kadar maddeler halinde sıraladığımız işlem adımları sayesinde, Nvidia denetim masası aracılığıyla, oyunları Nvidia ekran kartıyla çalıştırma ve oyunları daha yüksek performansla çalıştırma işlemlerinin nasıl yapılacağını anlatmış olduk. Ancak oyunlarda performans arttırmanın bir diğer yöntemi de Nvidia GeForce Experience programında birtakım ayarlamalarda bulunmak.

Nvidia GeForce Experience programıyla oyunları yüksek performansta çalıştırmak için:

Oyunlar Harici Nvidia Ekran Kartıyla Çalışmıyor (Açılmıyor)

  • Programı açın ve pencerenin sol üst köşesindeki “Giriş Sayfası” sekmesine tıklayarak yüksek performansta çalışmasını istediğiniz oyunu seçin (Eğer istediğiniz oyun bu menüde görünmüyorsa pencerenin sağ üst köşesindeki “Üç Nokta” simgesini tıklayarak “Oyunları Tara” seçeneğini seçebilirsiniz).

Oyunlar Harici Nvidia Ekran Kartıyla Çalışmıyor (Açılmıyor)

  • Daha sonra, açılan pencerede, “Fişe Takılıyken” sekmesini işaretleyerek “Optimize Et” seçeneğinin sağ tarafındaki simgeye tıklayın (Dilerseniz bu maddeden sonra bahsedeceğimiz ayarları “Pille Çalışırken” sekmesine tıklayarak da gerçekleştirebilirsiniz. Böylece pille çalışırken de oyunlar maksimum performansta çalışacaktır).

Oyunlar Harici Nvidia Ekran Kartıyla Çalışmıyor (Açılmıyor)

  • Son olarak, açılan pencerede, “Şunun İçin Optimize Et” açıklamasının altında bulunan barı “Performans” tarafına kaydırın ve “Uygula” butonuna tıklayın.

Böylece, Nvidia GeForce Experience programı aracılığıyla da oyunlarda performans arttırma işleminin nasıl gerçekleşeceğini anlatmış olduk. İsterseniz, işlem aşamalarında yaşadığınız sorunlarla ilgili ya da konu hakkında merak ettiğiniz diğer şeylerle ilgili, makalemize yorum yaparak bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir Yorum

  1. After effect, premier pro, sketchup, limion gibi uygulamalar da ekran kartı neredeyse hiç çalışmıyor. Bu konuda bilginiz varsa ve yardımcı olursanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu