Oyun

Oyunlar Harici AMD Ekran Kartıyla Çalışmıyor (Açılmıyor)

Bilindiği üzere, uzun zamandır AMD işlemcili ve buna uyumlu ekran kartı olan Laptop bilgisayarlarda, bilgisayarın pilde kullanım süresini uzatmak amacıyla 2 farklı ekran kartı kullanılıyor. Böylece, internette gezinmek, müzik dinlemek vb. gibi basit işlemlerde, çok daha az güç tüketen onboard (dahili) ekran kartını kullanarak bilgisayarımızın pil ömrünü uzatabiliyoruz.

Ancak yüksek işlemci ve ekran kartı gücü gerektiren oyunlar, grafik programları vb. kullanımlardaysa harici AMD ekran kartı devreye giriyor. Bazı durumlardaysa kullanıcılar, yüksek performans isteyen programları ve oyunları çalıştırmak için harici AMD ekran kartını devreye sokamıyor ve “oyunlar harici AMD ekran kartıyla çalışmıyor” şikayetinde bulunuyor.

Bu durumu göz önünde bulunduran bizler de bu makalemizde, sorunu ortadan kaldırmak için, ilgili işlemin nasıl gerçekleştirileceğini ve bilgisayarınızın yüksek performans isteyen oyunları ve programları maksimum performansla çalıştırabilmesi için gerekli ayarlamaları, AMD Radeon programı aracılığıyla sizlerle paylaşacağız. Eğer bilgisayarınızda bu program yüklü değilse, işlem aşamalarına geçmeden önce AMD Radeon Software sayfasına giderek programı indirebilirsiniz.

Oyunları harici AMD ekran kartıyla çalıştırmak için:

Oyunlar Harici AMD Ekran Kartıyla Çalışmıyor (Açılmıyor)

  • Öncelikle, AMD Radeon programını çalıştırın ve pencerenin sağ üst köşesinde bulunan “Dişli Çark” simgesine tıklayın.

Oyunlar Harici AMD Ekran Kartıyla Çalışmıyor (Açılmıyor)

  • Daha sonra, pencerenin sol üst köşesindeki “Ekran Kartları” sekmesine tıklayın. Bu bölümde bilgisayarınızdaki harici ve dahili ekran kartları yukarıdaki görseldeki gibi “GPU 1” ve “GPU 2” olarak görüntülenecektir.

Oyunlar Harici AMD Ekran Kartıyla Çalışmıyor (Açılmıyor)

  • Şimdiyse, harici ekran kartını etkinleştirmek ve oyunlarda maksimum performans elde edebilmek için, GPU 1 ve GPU 2 seçeneklerine tıklayarak her iki seçenek için de ayarlarınızı yukarıdaki görseldeki gibi yapın.

Oyunlar Harici AMD Ekran Kartıyla Çalışmıyor (Açılmıyor)

  • Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra, ayar menüsünün alt kısmında yer alan “Gelişmiş” seçeneğine tıklayın ve açılan yeni ayar bölümünde, ayarlarınızı yine yukarıda gösterildiği gibi yapın.

Belirttiğimiz işlemleri gerçekleştirdikten sonra AMD harici ekran kartı devreye girecektir ve “oyunlar AMD harici ekran kartıyla çalışmıyor” sorunu son bulacaktır. Dilerseniz makalemize yorum yaparak konu hakkında daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu