Donanım

Oyun İçin Monitör Tavsiyesi

Bu makalemizde bilgisayarda oyun oynamak için kullanılacak bir monitörün nasıl olması gerektiğiyle ilgili birtakım bilgileri paylaşarak sizlere tavsiyede bulunacağız. Üstelik bu tavsiyelerimiz oynadığınız oyunlara özel tavsiyeler olacak. Çünkü PUBG ya da CS GO gibi anlık tepkiler verilmesi gereken FPS oyunları veya LOL, DOTA gibi MOBA oyunlarını oynayanlarla, yalnızca Civilization gibi strateji oyunları oynayanların monitör tercihinde gözetmeleri gereken farklı durumlar bulunuyor.

Bir diğer önemli unsursa ekran kartınızın desteklediği çözünürlük değerlerini destekleyecek bir monitöre sahip olmanızdır. Örneğin bilgisayarınızın donanımı FULL HD yani 1920×1080 çözünürlüğü destekliyorsa alacağınız monitörün de FULL HD destekli olması gerekir. Bu temel bilgileri paylaştıktan sonra FPS oyunları için monitör tavsiyesi arayanların dikkat etmesi gereken unsurları maddeler halinde sıralıyoruz:

  • Monitörün HERTZ (görüntü yenileme hızı) değerinin yüksek olması gerekir. Bu, özellikle görüntünün akıcılığı ve netliği için oldukça önemlidir.
  • Monitörün MS (tepki süresi) değerinin düşük olması gerekir. Çünkü online FPS oyunlarında 1 saniyeden çok daha kısa süreler bile oyunun gidişatına etki edebilir. Dolayısıyla MS değeri ne kadar düşük olursa, oyunda verdiğiniz komutların görüntüye yansıması da o kadar kısa sürede gerçekleşir.
  • TN panele sahip monitörler, IPS panelli monitörlerden daha düşük tepkime süresine ve daha yüksek HERTZ değerlerine sahiptir. Dolayısıyla FPS oyunları için ideal olan TN paneldir.

Eğer görüntü akışının yüksek olduğu FPS oyunları ya da Formula 1 gibi araba yarışı oyunları yerine görüntü akışının daha durağan olduğu strateji oyunları oynuyorsanız HERTZ ve MS değerlerinin sizin için pek de bir önemi yoktur. Dolayısıyla bu tip oyunlar için kullanacağınız bir monitörde daha önemli olan çözünürlük ve renk değerleri olacaktır. IPS paneldeki renk değerleri TN panele göre daha iyi olduğu için bu konuda sizlere ekran kartınızın desteklediği maksimum çözünürlüğü görüntüleyebileceğiniz IPS panelli bir monitör tavsiye ediyoruz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu