Donanım

Out Of Range Monitör Hatası ve Çözümü

Özellikle bilgisayar açılışı veya oyun açılışı gibi süreçlerde ortaya çıkan out of range hatası, ne yazık ki sıklıkla yaşanabilen problemler dahilinde yer alıyor. Aralık dışı olarak Türkçeye çevrilebilen söz konusu hata, görüntü sorunu olarak tanımlanabilir. Verilen çözünürlük komutunu bulamayan ekran, beraberinde out of range hatası ile karşılaşmaya yol açıyor.

Out of Range Monitör Hatası Neden Yaşanır?

Özellikle yüksek çözünürlük destekli bir video oyununu açmaya çalıştığınızda out of range hatası ile karşılaşabilirsiniz. Sıklıkla oyun açılışlarında meydana gelen sorun, cihazın uygun çözünürlük aralığını bulamamasından kaynaklanıyor.

Yani kullanmakta olduğunuz monitör ile bilgisayar arasında belirli bir uyumsuzluk olabileceği gibi yazılım tabanlı bir hata da söz konusu olabilir. Eğer out of range sorununu çözmek istiyorsanız öncelikle problemin kaynağına inmeniz gerekiyor. Bunun için de sorunun neden oluştuğunu anlamak önem teşkil ediyor.

Cihaz, istediği çözünürlüğü bulamadığı takdirde görüntünün karanlık hale gelmesi mümkün denilebilir. Birçok kişi bu durum karşısında ne yazık ki panikliyor. Oysa izlenecek yol neticesinde hem bilgisayar istenmeyen davranışlardan korunabilir hem de problem pratik bir şekilde ortadan kaldırılabilir.

Eğer girmek istediğiniz oyunun standart çözünürlüğü Full HD ise ve kullanmakta olduğunuz monitör biraz eskiyse ne yazık ki siyah ekran ile karşı karşıya kalmanız yüksek olasılık dahilindedir.

Out of Range Monitör Hatası Nasıl Çözülür?

Herhangi bir oyun veya yazılım açılışında bu tarz bir problem ile karşı karşıya kalıyorsanız aşağıda yer alan işlem aşamalarını takip ederek sorundan kurtulmayı deneyebilirsiniz.

Out Of Range Monitör Hatası ve Çözümü

Öncelikle bilgisayarınıza reset atmanız gerekiyor. İşlem sonrasında, bilgisayarınız açılış ekranındayken F8 butonuna basın. Karşınıza gelen seçenekler içerisinden Güvenli Mod veya Safe Mode seçeneğini seçin.

Out Of Range Monitör Hatası ve Çözümü

Güvenli mod ile açtığınız bilgisayarınız, en sade bir şekilde çalışmaya başlayacak. Windows, birçok uygulamadan arınmış olacağı için sadece temel içeriklere erişebilirsiniz. Bu zaman aralığında masaüstünde sağa tıklayın ve ekran çözünürlüğü ayarlarını açın. Buradan çözünürlüğü düşürün.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınıza tekrar reset atmanız gerekiyor. Güvenli mod’dan çıkarak çalışmaya başlayan bilgisayarınız, böylelikle out of range monitör hatasından da kurtulmanızı sağlayacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu