Bilgi

Otobiyografi Örnekleri > Kısa – Uzun Otobiyografi

Otobiyografi ya da diğer adıyla öz yaşam öyküsü, kişinin kendi hayat hikayesini anlattığı yazım türüne verilen isimdir. Otobiyografi, kişinin belli kurallar çerçevesinde kendi biyografisini yazmasıdır. Kişinin kendi hayat hikayesini anlatması, objektif bir anlatım benimsemesi açısından oldukça zordur. Elbette doğru bir şekilde otobiyografi yazabilmek için kişinin belirli kurallara bağlı kalması gerekmektedir.

Biyografi ve otobiyografi türlerini karıştıran kişilerin en çok sordukları soruların başında ‘otobiyografi nedir?’ sorusu gelmektedir. Otobiyografi; kişinin doğum anından itibaren otobiyografisini yazdığı ana kadar olan yaşantısını kaleme almasıdır. Otobiyografi yazarken mümkün olduğunca objektif olmaya ve gerçekleri kaleme almaya dikkat edilmelidir. Yazar otobiyografi ile kendi başarılarını, başından geçen olayları, öğrenimini vb. durumları okuyucu ile paylaşır.

Otobiyografi Türünün Özellikleri Nelerdir?

  • Kişi otobiyografi yazarken, hayatının tamamını değil; önemli kısımlarını kaleme alır.
  • Kişi kendinden bahsederken, yaşadığı çağ, sosyal çevresi, muhiti ve ailesi hakkında da bilgi vermiş olur.
  • Her ne kadar öznel metinler olsalar da yazar, başından geçen olay ve durumları kaleme dökerken gerçekçi olmalıdır.
  • Sade ve anlaşılır bir dil ile kaleme alınır.
  • Otobiyografik metinler, fotoğraf, belge gibi verilere dayandırılarak; nesnelliği kanıtlanmış olur.
  • Olayların anlatımında kronolojik sıralamaya dikkat edilmelidir.
  • Tartışmalara yol açacak, başka kişilerin özel hayatını ilgilendiren bilgilere yer verilmemelidir.
  • Genelde ilerlemiş yaşlarda kaleme alınan bir türdür. Çünkü kişinin kendi hayatını kaleme alması için belli bir tecrübe deneyimlemiş; anı birikiminin yeterli olması gerekmektedir.
  • Otobiyografiler, resmi kurumlar tarafından talep edilebilir; bu çerçevede kısa otobiyografi örnekleri incelenmeli, hazırlanan otobiyografi bu çerçevede kaleme alınmalıdır.

Otobiyografi Nasıl Yazılır?

Otobiyografi Örnekleri

Peki, otobiyografi nasıl yazılır? Otobiyografi yazmak için iki farklı yol izlenebilir. İlk olarak yazar kendisi hakkındaki düşüncelerini farklı zamanlarda serbestçe yazabilir. Buna kontrolsüz otobiyografi denilmektedir. Diğer yol ise kişinin kendi hayatındaki belirli bir konu etrafında yoğunlaşarak kaleme aldığı kontrollü otobiyografilerdir.

Başarılı ve gerçekçi bir otobiyografi kaleme almak için kişinin kendine karşı dürüst olması gerekmektedir. Otobiyografi insanın kendine karşı objektif olmasını zorlaştıran bir yazı türü olması bakımından oldukça zor bir türdür. Yazılan otobiyografi resim ve belgeler ile birlikte oluşturularak, gerçekçiliği desteklenmiş olur. Bu şekilde oluşturulan eserler okuyucu için daha gerçekçi ve inandırıcı niteliktedir.

Otobiyografik eserler oluşturulurken olaylar kronolojik sıraya göre ele alınır. Otobiyografide kişinin anılarına yer verilmesi bakımından özellikle anı türü ile karıştırılmaktadır. Ancak aralarında bariz farklılıklar bulunmaktadır. Otobiyografiler kişinin bütün hayatına ve bu çerçevede yaşadığı önemli olaylara değinmektedir. Anı ise ağırlıklı olarak kişinin hayatında belli bir kesitin kaleme alınması şeklinde oluşturulur. Kısaca otobiyografik eserler, anı türüne göre daha geniş kapsamlıdır.

Otobiyografi yazacak kişilerin öncelikle otobiyografi örneklerini incelemeleri gerekmektedir. Kısa ve uzun otobiyografiler kendi içerisinde farklı içeriklere bağlı olarak kaleme alınırlar.

Otobiyografi Örnekleri

Otobiyografi Örnekleri

Adım Turgut Yaşar. 16 Ağustos 1991’de Antalya’da dünyaya geldim. Babamın öğretmen olması dolayısıyla 5 yaşımda iken Konya’ya taşındık. İlk ve orta eğitimimi Konya’nın Akşehir ilçesinde tamamladım. Liseye başlamadan önce babam emekli olduğu için babamın memleketi olan Düzce’ye yerleştik. Lise eğitimime burada Düzce Fen Lisesinde başladım.

Ancak lise ikinci sınıfın, birinci döneminde annemi, ani bir kalp krizi geçirmesi sonucu kaybettik. Babamın anneme göre daha yaşlı olması ve hiç kardeşimin olmaması sonucunda annemin ölümü sonrası içime kapandım. 16 yaşında bir genç olarak annemin ölümü başıma gelebilecek en kötü şeydi. Öğrenimime devam etmedim. Bu süreçte babam ve çevrem ile olan ilişkim tamamen koptu. 18 yaşıma geldiğimde İzmir’de yaşayan teyzemin yanına taşındım.

Teyzem Nihal, 9 Eylül Üniversitesinde öğretim görevlisi idi. Bu süreçte en çok desteğini ve yardımını gördüğüm kişi olmasının yanı sıra beni açık öğretime teşvik eden kişidir. Lise eğitimimi açık öğretimden tamamladıktan sonra üniversiteyi teyzemin yanında İzmir’de okumaya karar verdim.

Şuan bende teyzem gibi öğretim görevlisi olarak, Konya Selçuk üniversitesinde çalışmalarımı sürdürmekteyim. Gençlik yıllarımda yaşadığım psikolojik buhranların yolumu kapatmasına izin vermeden kariyerimde adım adım yükselmeye devam ediyorum.

Kısa Otobiyografi Örnekleri 1

Adım Ayşe Özgüven. 21 Ekim 1987’de Burdur’da dünyaya geldim. Şu an 33 yaşındayım. Babamın adı Mustafa, annemin adı Nurgül’dür. Babam ve annem aynı üniversitede tıp fakültesinde tanışmışlar. Daha mezun olmadan evlendikleri ve annem bana hamile kaldığı için okulu bırakmak durumunda kalmış. Daha sonraki vaktini ise beni büyüterek geçirmeyi tercih etmiş.

Babam uzun süre doktorluk yaptıktan sonra ben psikoloji bölümünü kazanıp, Marmara Üniversitesi’ne gittiğim zaman emekli oldu. Ben şu an Ankara Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görevimi sürdürmekteyim. İşimi severek yapmamın yanı sıra akademik çalışmalarla kendimi devamlı geliştiriyorum

Kısa Otobiyografi Örnekleri 2

Adım Mustafa Coşkun. 16 Mayıs 2003 yılında, İstanbul’da dünyaya geldim. Annemin ve babamın üçüncü çocuğu olarak doğmama rağmen 3 yaşında iken büyük ablamı trafik kazasında kaybettik. Kardeşimin vefatını kaldıramayan annem ondan 3 yıl sonra vefat etti.

İlk ve orta öğrenimimi İstanbul’da tamamladım. Bu süreçte babam ikinci evliliğini yaptığı için lise eğitimimi, Ankara’da tamamlamaya karar verdim. Şu an 12. sınıftayım. Derslerim oldukça iyi. Hedefim üniversite sınavından iyi bir puan alarak, tıp fakültesini kazanmak. Bu hedef doğrultusunda çalışmaya devam ediyorum ve hekim olacağım yılları sabırsızlıkla bekliyorum.

Kısa Otobiyografi Örnekleri 3

1996 yılında Mardin’de dünyaya geldim. Ailem yoksul oldukları için daima okumamı ve iyi bir meslek sahibi olmamı istediler. İlk ve orta öğrenimimi Mardin’de tamamladıktan sonra daha iyi bir eğitim almak için İzmir’e gittim. Bu süreçte ailemden uzak olmak ve eğitim masraflarını karşılamak oldukça zor oldu.

Emeklerimin karşılığını Mersin Üniversitesi sınıf öğretmenliği bölümünü kazandığımda aldım. Eğitimim bittikten sonra tüm gücümü KPSS’de başarılı bir puan almak için kullandım. Şuan yeni atanmış bir sınıf öğretmeni olarak ailem için elimden gelen her şeyi yapmaya çabalıyorum. Atandığım köy okulundaki çocukların benim gibi hayallerini gerçekleştirebilmelerini sağlamak için onlara iyi bir eğitim vermeyi amaçlıyorum.

Kısa Otobiyografi Örnekleri 4

Adım Hakan Samet Armağan. 12 Ocak 1961 İstanbul doğumluyum. Şuan 59 yaşında torun sahibi bir aile babasıyım. Babam Selim Armağan, hakim olduğu için oldukça iyi bir eğitim aldım. İlk ve orta öğrenimimi Ankara’da tamamladım. Lise eğitimi için her ne kadar İstanbul’da okumak istesem de bu isteğim annem tarafından kabul görmedi. Bu yüzden lise hayatımda Ankara’da geçti.

Üniversite için babam hukuk fakültesini seçmemi istese bile ben İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesini tercih ettim. Öğrenimim sırasında karımla tanıştık ve mezun olmadan evlenmeye karar verdik. Okul bittiğinde akademisyen olarak çalışmalarımı sürdürmek için üniversitede kalmaya karar verdim. Bu süreçte karım ile kızımızı kucağımıza aldık. Ardından bir oğlum ve bir kızım daha dünyaya geldi. Şuan toplam üç kız iki erkek beş torunum var. Hala İstanbul’da yaşamaya ve çalışmalarımı sürdürmeye devam ediyorum.

5/5

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu