Ana Sayfa Teknoloji Örümceklerden Esinlenilen Lens Teknolojisi Metalens

Örümceklerden Esinlenilen Lens Teknolojisi Metalens

Örümceklerden Esinlenilen Lens Teknolojisi Metalens

Kullandığımız birçok teknoloji, doğadan esinlenerek geliştirilmiş teknolojiler. Tabii ki burada hayvanların etkisi oldukça yüksek. Hayvanların doğal yaşamda hayatta kalmaları ve rakipleriyle mücadele etmelerini sağlayan, kendilerine özgü yeteneklerden esinlenerek birçok teknoloji geliştiriyoruz. Bu durumun son örneği ise Metalens adı verilen lens teknolojisi oldu. Örümceklerin gözlerinden esinlenen teknoloji, akıllı telefonlar için önemli bir adım olabilir.

Metalens ile Yeni Bir Dönem Başlayabilir

Yeni teknolojinin ilham kaynağı örümceklerin göz yapısı. Örümcekler çok sayıda göze sahip canlılar. Sanılanın aksine, bu gözlerin hepsi farklı görüntüleri yakalamak adına kullanılmıyor. Tüm gözler, görüntülerdeki derinliği algılamaya çalışıyor. Her gözün içerisinde bulanıklaştırma görevi gören şeffaf retinalar bulunuyor.

Çok katmanlı bu yapıda mesafeye göre görüntüler, farklı oranlarda bulanıklaştırılıyor. Bulanıklaştırılan görüntü verileri ise örümceğin sinir sisteminde yorumlanıyor. Tüm bu görme verilerini değerlendiren sinir sistemi, verilere göre doğru mesafenin algılanmasını sağlıyor. Bu da örümceğin avı ile arasında ne kadar mesafe olduğunu net bir şekilde tespit etmesi anlamına geliyor.

Katmanlı olarak sunulan göz yapısı, Metalens teknolojisine de ilham olmuş durumda. Harvard Üniversitesi’nde bilim insanlarının yaptıkları araştırma sonucunda ortaya çıkan lens sistemi, bir görüntüsünün farklı bulanıklılık oranlarında, iki farklı kare olarak algılanmasını sağlıyor. Aynı görüntünün iki farklı karesi, oluşturulan algoritma tarafından karşılaştırılmaya alınıyor. Yapılan karşılaştırma sonucunda derinlik net olarak algılanıyor. Bu şekilde doğru derinlik hesabı yapılabiliyor.

Yeni lenslerin sadece 3 mm gibi bir boyutunun olması ve tek tabaka ile hesaplamanın gerçekleştirilebiliyor olması büyük bir avantaj. Seri üretime geçecek olursa, akıllı telefonların önemli bir sorununu ortadan kaldırması beklenen Metalens teknolojisinin, muhtemelen profesyonel kameralarda da kullanıma uygun hale getirilmesi söz konusu olacak.

Lensin çok ince olması, bu alanda yeni bir dönemin başlaması demek oluyor. Güncellenmiş lens teknolojisi özellikle akıllı telefonların kamera tasarımı sorununu çözebilir. Öyle ki mevcut sistemde akıllı telefonların derinlik sensörleri biraz daha kalın olduğu için tasarımlarda mecburen kamera çıkıntısı bırakılıyor. Metalens bu sorunu çözecektir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here