Ana Sayfa Yazılım Öğrenmesi En Kolay Programlama Dili

Öğrenmesi En Kolay Programlama Dili

Öğrenmesi En Kolay Programlama Dili

Programlama kelime anlamı, elektronik bir devreye veya entegreye istenilen işi yaptırmak için yazılan kodlar bütünüdür. Bu işlemi yaparken genellikle bilgisayar ortamını kullanmaktayız. Bilgisayarda yazılan kodlar istenilen devreye monte edilebilir veya direkt olarak bilgisayar üzerinde çalışan bir program haline gelebilir. Ve programlama dünyası öyle büyük bir hacme sahiptir ki tüm dünya üzerinde milyonlarca kişi tarafından kullanılmakta ve geliştirilmektedir.

Peki, yazılım dünyasına giriş yapmış milyonlarca kişi arasında siz de olmak istemez misiniz? Kimi zaman hobi olarak öğrenmek kimi zamansa profesyonel iş hayatınızı bu yönde çizmek için bir yerden başlamanız gerekmektedir. Binlerce programlama dili arasında hangisi ile yazılım dünyasına giriş yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazımızda sizler için öğrenmesi en kolay 5 programlama dilinden bahsedeceğiz.

Python Programlama Dili

Öğrenmesi En Kolay Programlama Dili

Yazılım dünyasına ilk kez giriş yapacaklar için öğrenmesi en kolay programlama dillerinden bir tanesi Python’dur. Python, işlevsellik ve kullanım kolaylığı açısından birçok geliştirici tarafından tavsiye edilmektedir. Betik dil yapısında olan Python, diğer programlama dillerine göre bu konuda büyük bir avantaj sağlamaktadır. Doğrudan kaynak kod üzerinden çalıştırılabilmektedir.

Web ve masaüstü uygulamaları geliştirmek için kullanılan Python, açık kaynak kodlu olması ve ücretsiz bir platforma sahip olması nedeniyle pek çok geliştirici tarafından Python tercih edilmektedir. Nesne yönelimli olması sayesinde, uzun kod satırlarından kaçarak yapılmak istenen işi çok daha kısa sürede gerçekleştirme imkanı tanımaktadır.

Python, aslında yazım kuralları açısından öğrenmesi en kolay dil değildir. Fakat açık kaynak kodlu olması ve ücretsiz olması sayesinde binlerce insandan oluşan topluluklarda yaşadığınız sıkıntıyı anında çözebilmeniz mümkündür. Hem yazılı hem sesli yüzlerce kaynaktan çok kolay bir şekilde bu programlama dilini öğrenebilirsiniz.

Ruby Programlama Dili

Öğrenmesi En Kolay Programlama Dili

Daha öncesinde programlama hakkında hiç bilgi sahibi olmayan kullanıcıların bile rahatlıkla öğrenebildiği bir programlama dili olan Ruby, özellikle web geliştirme alanında büyük bir orana sahiptir. Python dili gibi nesne yönelimli olması öğrenmesini kolay kılan etkenlerden bir tanesidir.

Ruby’nin kullandığı internet sitelerine örnek verecek olursak bunlar arasında herkesin bildiği Twitter, GitHub, Bloomberg ve Airbnb bulunmaktadır.

Ruby on Rails ise, Ruby dilinin kısayollarını içeren bir geliştirme ortamıdır. Ruby on Rails, çok daha karmaşık yapıda olan Ruby dilinin kısayollarını içermesi sayesinde öğrenmesi en kolay programlama dillerinden biridir.

JavaScript Programlama Dili

Öğrenmesi En Kolay Programlama Dili

JavaScript programlama dilini hiç bilmeyen kişilerin ilk olarak karşılaştıkları sorun Java ile karıştırmış olmalarıdır. Java bir yazılım dili olarak kullanılırken JavaScript front-end geliştiriciler tarafından kullanılan betik dilidir. Listemizde paylaştığımız Ruby ve Python gibi JavaScript de nesne yönelimlidir. Bu programlama dilinin amacı gelişmiş internet siteleri ve oyunlar üretebilmektir.

JavaScript dilini yazmak için herhangi bir derleyiciye bile ihtiyacınız yoktur. Doğrudan not defteri üzerinde yazdığınız kodları web ortamında çok rahat bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Çoklu platform desteğinin bulunması, geçiş olarak kullanılıp diğer programlama dillerini çok daha kolay öğrenebilmek ve çok rahat şekilde web uygulamaları geliştirmek JavaScript’in avantajları arasında gösterilebilir.

C/C++ Programlama Dili

Öğrenmesi En Kolay Programlama Dili

Ortaya çıkan pek çok programlama dilinin temelinde bulunan C dili, öğrenmesi en kolay 5 programlama dilinden bir tanesi olarak gösterilmektedir. Çoğunlukla sistemler için program geliştirmeye yardımcı olan C ve C++ dili yazılım dünyasında çok büyük bir yere sahiptir.

C dilinin en büyük avantajı, öğrendikten sonra diğer programlama dillerine çok kolay geçiş yapabilmenizdir. Listemizde bulunan diğer dillere göre öğrenmesi daha komplike olarak gözüken C dili, temelini anladıktan sonra oldukça kolay bir hale dönüşebilmektedir. C dilinin bir diğer avantajı da binlerce insanın bulunduğu çok büyük platformlara sahip olmasıdır. Bu sayede öğrenmesi oldukça kolaylaşmaktadır.

C++ dili ise C dilinden türetilmiş olan nesne tabanlı programlama dilidir. Mobil uygulamalar, oyun ve sistem yazılımlarında günümüzde en popüler kullanılan dillerden bir tanesidir. C ve C++ dilleri öğrenmek için daha çok emek harcamanızı gerektirecek dillerdir.

Java Programlama Dili

Öğrenmesi En Kolay Programlama Dili

1995 yılında çıktığından beri dünya üzerinde en çok kullanılan dillerden biri olan Java, tüm işletim sistemlerinde ve tüm platformlarda sıkıntısız çalışmaktadır. Nesne yönelimli olarak çalışan Java, geliştiriciler tarafından en tavsiye edilen dillerden biridir.

Günümüzde mobil (Android) uygulamalar alanında sıklıkla kullanılan Java, kendini sadece yazılımcının hayal dünyası ile sınırlamaktadır.

Mobil uygulamalar dışında, back-end uygulamalar, masaüstü uygulamaları, görüntü işleme alanlarında da bolca tercih edilmektedir. Java dili JavaScript diline oranla öğrenmesi daha zor kabul edilse de, kullanım alanları ve verdiği fayda sayesinde geliştiriciler tarafından tam puan almaktadır.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin